سرویس: سیاسی کد خبر: 342548 14:06 - 1397/01/12

در گفتگوی یک محقق تاریخ با مرصاد مطرح شد:

ماجرای چریک فدایی خلقی که به جمهوری اسلامی رای داد/ آرامش در کرمانشاه در روز رفراندوم

ماجرای چریک فدایی خلقی که به جمهوری اسلامی رای داد/ آرامش در کرمانشاه در روز رفراندوم

مرصادنیوز: یک محقق کرمانشاهی از حال و هوای روزهای برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی در سال 58 در استان کرمانشاه گفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، 12 فروردین ماه به عنوان یک رویداد تاریخی و مهم در تاریخ ایران و منطقه محسوب می شود زیرا در این روز بود که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مورد تایید مردم قرار گرفت تا به عنوان یک الگوی کامل در حوزه اسلام سیاسی به منطقه و جهان معرفی شود.

 

در 12 فروردین ماه سال 1358 نقاط مختلف کشور با اندکی تفاوت تحت تاثیر یک رفراندوم سراسری بود. هر یک از شهرها و استان ها به فراخور وضعیت سیاسی و اجتماعی خود آمار مختلفی از حضور را در پای صندوق های رای را به ثبت رساندند که در مجموع به تایید  98 درصدی جمهوری اسلامی توسط مردم منجر شد.

 

مردم استان کرمانشاه نیز همراه با دیگر نقاط کشور در رفراندوم 12 فروردین ماه شرکت کردند و با تایید نظام مقدس جمهوری اسلامی، خواستار حاکم شدن این نظام بر کشور شدند.

 

بر همین اساس به مناسبت سالروز حماسه 12 فروردین ماه، اردشیر کشاورز محقق و پژوهشگر کرمانشاهی در گفتگویی با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی مرصاد به بیان وضعیت سیاسی و اجتماعی جامعه در 12 فروردین ماه 58 به خصوص در استان کرمانشاه پرداخته است. مشروح این گفتگو در ذیل آمده است:

 

 

-مرصاد: آقای کشاورز چگونه شد که مردم در 12 فروردین ماه به نظام جمهوری اسلامی "آری" گفتند؟

 

-کشاورز:  12 فروردین برای آحاد جامعه ایرانی از جمله مردم کرمانشاهان روزی تاریخی بود زیرا مردم پس از فرمایش حضرت امام (ره) برای تعیین نظام حاکمیتی که می بایست بعد از الغای نظام شاهنشاهی تعیین می شد، به پای صندوق رای آمدند و به نظام جمهوری اسلامی آری گفتند.

 

در آن زمان آن چه که بعضی از گروه های سیاسی و دولت موقت برای نظام سیاسی در ایران خواستار آن شدند جمهوری دموکراتیک بود اما امام(ره) فرموده بودند که جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر. در ادامه هم بدون اینکه الزام و اجباری برای کسی پیش بیاید از هر صنف و قشری پای صندوق های رای آمدند و به نظام جمهوری اسلامی ایران رای دادند.

 

-مرصاد: از رفراندوم 12 فروردین ماه در کرمانشاه موضوع شاخصی را به خاطر دارید؟

 

-کشاورز: در آن روز من خودم شاهد بودم که در همین ساختمان دادگستری کرمانشاه که انتخابات در آن برگزار شد، یک شخصی از چریک های فدایی خلق آمد و به نظام جمهوری اسلامی رای آری داد.

 

آن فرد که بعد ها مرحوم شد علی رغم تفکرات و ایدئولوژی هایی که داشت با طیب خاطر به جمهوری اسلامی ایران رای داد.

 

مرصاد: وضعیت قومیتی، ایلی، طایفه ای و مذهبی در استان کرمانشاه بر رفراندوم تاثیرگذار بود؟

 

کشاورز: استان کرمانشاه دارای تکثر و تعدد  قومیتی نیست. یک قوم در این استان هست که آن هم قوم کرد است که آحاد جمعیتی لک ها هم درون همین قوم قرار دارند؛ اما در استان دارای تعدد و تکثر ایلی هستیم. یعنی تنوع عشیره ای داریم. 12 ایل و چندین طایفه مستقل از دیر باز در این استان حیات داشته اند.

 

از طرفی در استان تعدد نسبی مذهبی، آیین و روش وجود دارد که از جمله می توان به اکثریت شیعه، بعد از آن اهل سنت و گروه های دیگری که به عنوان یارسان شناخته می شوند اشاره کرد که به نظام جمهوری اسلامی اعتقاد راسخ دارند و در زمان انقلاب و چه در دوران دفاع مقدس نیز مورد تایید حضرت آقا هم قرار گرفته اند. این ها هم با طیب خاطر رای دادند و هیچ گونه حاشیه ای در روز 12 فروردین سال 58 در استان کرمانشاه به وجود نیامد.

 

مرصاد: در ابتدای انقلاب گروه هایی در کشور فعال بودند و سعی در اخلال در رفراندوم داشتند. در استان کرمانشاه این وضعیت چگونه بود؟

 

کشاورز: آن زمان در برخی از شهرها مثل گنبد، ترکمن صحرا و یا بعضی از شهرهای استان سیستان و  کردستان گروه هایی تحرکاتی داشتند و فعالیت می کردند که مردم به جمهوری اسلامی رای ندهند اما در استان کرمانشاه چنین وضعیتی نبود و به آرامی همه چیز برگزار شد.

 

 استان کرمانشاه با توجه به آن آحاد جمعیتی و آیین های مذهبی که تشریح کردم نسبت به سایر استان ها آرام تر، بی تشنج تر و بی تنش بود.

 

مرصاد: آقای کشاورز تشکر از وقتی که در اختیار شبکه اطلاع رسانی مرصاد قرار دادید.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها