سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 342887 11:29 - 1397/01/16

یک اقتصاد دان در گفتگو با مرصاد:  

افزایش قیمت دلار یعنی رشد قاچاق و افزایش واردات/ کوله بری یعنی قاچاق مدیریت شده

افزایش قیمت دلار یعنی رشد قاچاق و افزایش واردات/ کوله بری یعنی قاچاق مدیریت شده

مرصادنیوز: عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد کرمانشاه گفت: افزایش قیمت دلار به رشد قیمت کالاها در داخل خواهد انجامید و همین دومینو به گرایش به کالای قاچاق و رشد واردات قاچاق منتهی می شود.

دکتر علیرضا مرادی در گفت و گو با خبرنگار مرصاد ، اظهار داشت: در ماه های اخیر شاهد افزایش قیمت دلار و نیز قیمت کالاهای خارجی بودیم که همین امر سبب افزایش قیمت کالاهای داخلی نیز شد بر همین مبنا تمایل برای انجام قاچاق افزایش یافته است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد کرمانشاه بیان کرد: در نتیجه افزایش قیمت دلار و همچنین ناتوانی بانک مرکزی از مدیریت بازار ارز، میان قیمت کالاهای داخل وخارج فاصله ایجاد شد که این امر از سوی دیگر نیز موجب افزایش تمایل واردات به داخل کشور می شود.
 
دکتر مرادی عنوان کرد: با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام حمایت از کالاهای داخلی نامگذاری شده  کارگزاران امر نیز می بایست همت بیشتری را از خود نشان دهند اما در عمل و در طراحی استراتژی ها درمی یابند که بین برخی سیاست ها و منافع  تناقض وجود دارد. بنابراین باید علاوه بر در نظر گرفتن منافع مردمی و تلاش برای تحقق شعار سال متوجه افزایش قیمت دلار نیز باشند.
 
وی افزود: معیشت بخشی از مردم مناطق مرزی از راه کوله بری تامین می شود که نوعی قاچاق مدیریت شده است و البته مردم آن منطقه نیز چاره ای جز آن ندارند بنابراین در شرایط فعلی اگر چاره اندیشی نشود به فرآیندی غیرقانونی روی می آورند.
 
دکتر مرادی با تاکید بر اینکه راهکارهای فعلی موقتی است و در بلندمدت جوابگو نیست گفت: شاه کلید حل مساله قاچاق انجام سرمایه گذاری و اشتغالزایی است بنابراین باید سیاستهایی در همین راستا اتخاذ شود تا در بلندمدت نیز از کالاهای داخلی حمایت بیشتری به عمل آید.
 
وی با اشاره به اینکه ریشه حمایت از کالاهای داخلی نیز در اشتغالزایی نهفته است افزود: باید همان گونه که از مصرف کنندگان انتظار می رود که کالاهای داخلی را خریداری کنند تولید کنندگان نیز درصدد افزایش کیفیت محصولات خود برآیند. 
این اقتصاد دان خاطر نشان کرد: اگر این اقدام اخیر مسئولان درباره بازارچه مرزی جوانرود را بررسی کنین چاره ای نخواهیم یافت جز اینکه مسئولان چاره اندیشی جدی برای انجام سرمایه گذاری در مناطق مرزی داشته باشند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها