کد مطلب: 343902
دوشنبه ۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۸:۳۳

پژوهشگر و كارشناس مسائل خاورمیانه مطرح کرد:

احتمال حمله روسیه به مقر تروریست ها در ادلب /شکست عملیات نمایشی علیه سوری ها

مرصادنیوز:پژوهشگر و كارشناس مسائل خاورمیانه گفت: جنگ اخیر علیه سوریه یک حمله نمایشی بوده و اگر ادعاهای آمریکا در حمله به سوریه عملی می شد احتمال خارج شدن جنگ از کنترل و تبدیل به یک جنگ جهانی وجود داشت.

دكتر مسعود اسداللهی در گفت و گو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: اظهار داشت: با وجود تهدیدهای بسیار شدید و غلیظی که ترامپ و رئیس جمهور فرانسه انجام می دادند، حمله ای که البته غیرقانونی و خلاف ضوابط بین المللی انجام شد عملا حمله مورد انتظار طرفداران و حامیان تروریستها در سوریه نبود.

این پژوهشگر گفت: اگرچه در این حمله تعداد زیادی موشک به سوریه شلیک شد و هواپیماهای نظامی فرانسه و انگلیس چندین منطقه را بمباران کردند، اما در عمل نتیجه این حملات تقریبا صفر شد، زیرا این حملات برخلاف تهدیدهای ترامپ مبنی بر گوش مالی شدید نظام سوریه بر اساس اتهام ثابت نشده به کار بردن سلاح هسته ای در غوطه شرقی است.

دکتر اسداللهی بیان کرد: در حمله مذکور علاوه بر بمباران غوطه شرقی برخی استانهای دیگر نیز درگیر شدند بخشی از این حملات توسط پدافند هوایی سوریه خنثی و تعدادی هم که به مواضع اصابت کرد به دلیل آماده باش سوریه تلفات انسانی کمتری به دنبال داشت.

وی افزود: از سوی دیگر در این حمله از نظر راهبردی هم هدف مهمی نبود که نظام را به شدت تحت فشار قرار دهد که این خود حاکی از ناموفق بودن حمله مذکور است و اعتراض حامیان کشورهای عربی را بلند کرد که چرا آن وعده ها و تهدیدها عملا محقق نشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه عنوان کرد: عدم وجود وحدت نظر میان حمله کنندگان در کشورهای متجاوز یکی از دلایل ناموفق شدن حمله به سوریه بود از سوی دیگر آمریکا درصدد بود تا در ظاهرائتلافی گسترده از کشورهای مختلف مبنی بر پذیرش جامعه جهانی به استفاده سوریه از سلاح های هسته ای را نشان دهد با این حال برخی کشورهای اروپایی حاضر به پذیرش این اتهام و شرکت در این ائتلاف نشدند.

وی افزود: آمریکا از نظر فنی نیاز به متحد شدن نداشته اما به دنبال این بوده که چنین حرکتی را به عنوان یک اجماع جهانی قلمداد کند البته حجم مشارکت انگلیس و فرانسه در این حمله کم بود و عملا آمریکا عهده دار بخش اعظم این حملات بود.

دکتر اسداللهی با اشاره به اینکه در داخل دولت ترامپ نیز وحدت نظر برای حمله به سوریه وجود نداشت گفت: بخشی از دولتمردان آمریکایی به خصوص  نظامیان با حمله به سوریه موافق نبوند  وزیر دفاع این کشور نیز که وظیفه حمله به عهده وی بود صرفا آن را دستور ترامپ خواند.

این پژوهشگر با تاکید براینکه مواضع هشدار دهنده و قوی ایران و روسیه تاثیر زیادی داشته افزود: روسها به شدت و با بیانی شفاف تهدید کردند که اگر آن چنان که ادعا می شد حمله انجام می گرفت واکنش نشان می دادند.

دکتر اسداللهی با تاکید بر نمایشی بودن این حمله خاطر نشان کرد: اگر این ادعا انجام می شد احتمال خارج شدن جنگ از کنترل و تبدیل به یک جنگ جهانی وجود داشت از سوی دیگر انجام گفت و گوهای مقامات کشورمان با روسها و دیدار سه ساعت آقای شمخانی با روسی ها حکایت از هماهنگی و جدی بودن ایران در صورت عملی شدن تهدیدهای آمریکا  داشت.

وی با اشاره به اینکه این کار آمریکا صرفا برای خاموش کردن برخی اعتراضات بود زیرا عملا دولت سوریه همچنان سرپا است و مناطق مورد آسیب هم دچار تغییر راهبردی یا برهم خوردن توازن قوا نشد افزود: آمریکا به صراحت اعلام کرد که عملیات تمام شده اما اگر دوباره سلاح شیمیایی در سوریه به کارگیری شود حمله خواهد کرد همچنین وزیر دفاع فرانسه نیز گفت عملیات دیگر تکرار نمی شود با این حال احتمال پاسخ دادن توسط روس ها وجود دارد.

دکتر اسداللهی خاطر نشان کرد: پاسخ روسیه ممکن است در قالب حمله به گروه های تروریستی مسلح در ادلب باشد زیرا این منطقه به نقطه ای انحصاری تروریستها تبدیل شده از سوی دیگر روسیه درصدد حمله به هم پیمانان آمریکا است.

کلمات کلیدی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آنچه دولت باید امسال انجام دهد؛

بازیگران اصلی رونق تولید در جنگ تمام عیار اقتصادی

مرصادنیوز: رونق تولید در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند الزاماتی است که دولت باید آنها را فراهم آورد.

پربازدیدها