کد مطلب: 343916
27 فروردین 1397،‏ 10:14:04

یادداشت: محمد دادمان

غایت سیاست انقلابی/ عصر خمینی عصر جدی گرفتن سیاست ورزی

مرصادنیوز: بعد از امام‌ و همه مدعیان راه او کنش های اجتماعی شان را ناظر به سیاست و قدرت تعریف کردند. این، میراث مبارک ایشان است.

یادداشت - محمد دادمان: بعد از امام‌ و همه مدعیان راه او کنش های اجتماعی شان را ناظر به سیاست و قدرت تعریف کردند. این، میراث مبارک ایشان است.

اما در بین مدعیان راه او همه فهمشان از سیاست ورزی و جایگاه قدرت در اندیشه دینی شبیه او نیست.

 بعضی سیاست بماهو قدرت را اصیل می دانند. یعنی اگر خودشان و دوستانشان در قدرت نباشند نمی توانند هیچ پدیده و اتفاقی را مثبت بفهمند و در توهم طاغوت انگاری هر کس دیگری غرقند.

اما آقا و همه شاگردان حقیقی مکتب امام سیاست دینی را ابزاری فهمیده و غایت را فرهنگ دینی یا هدایت اجتماعی می فهند.

در این نگاه و بخصوص در دوران برافراشته شدن پرچم اسلام بر فراز جامعه مهم پیش رفت و حرکت جامعه در  سیر به سوی آرمان های الهی است.

اگر انتخاب مردم راهی طولانی تر یا بیراهه بود پای انتخاب مردم ایستاده و در عین حال با دعوت منتقدین به تبیین و نقددعالمانه آن را به تجربه تاریخی یک ملت و تبدیل به فرصت می کنند.

 اگر از دیگران و غیر هم فکران ما کار درست و خوبی کرد آن را تحسین کرده و در مسیر تحققش کمکش می کنند تا جامعه از مواهب آن عمل صحیح بهره مند شود. نه آن که چون در جریان مقابل است کار او را منافقانه بخواند، مطرود شمارد و جامعه را در گیجی تشخیص درست و غلط فروبرد.

در این نگاه اشتباه های جناح مقابل را کینه توزانه تخطئه نمی کنند. در قدم اول ناصحانه تلاش می کنند به اصلاح نظر اشتباه و در قدم دوم با تبیین همراه با متانت و اخلاق مسیر درست را به جامعه نشان می دهند.

مساله اصلی در سیاست ورزی روح الله هدایت جامعه بود. اگر توانستیم هر مولفه و هر جزئی از ارکان جامعه و حاکمیت را در خدمت این هدف بیاوریم به مکتب امام و الگوی سیاست ورزی او‌ مومن بوده ایم.

پ.ن ۱: این، یکی از اشکال های اساسی انقلابی نماهاست. 

پ.ن ۲: باید از مسیر چهل ساله ای که آمدیم بیشتر بگوییم. از اشکال ها و از نقاط قوت.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن:

کشورهای اسلامی در اثر تمسک نجستن به قرآن دچار «بیماری ذلت» شده‌اند/ایران با عمل به قرآن مقابل آمریکا ایستاده و پیشرفت کرده است

مرصادنیوز: رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه بی‌توجهی و عمل‌نکردن به قرآن موجب ضربه‌پذیری خواهد شد، گفتند: متاسفانه امروز، کشورهای اسلامی به‌دلیل عمل نکردن به قرآن گرفتار ضربه‌ عقب ماندگی و تسلط کفار شده‌اند.

افزایش 11 درصدی قربانیان سوانح رانندگی؛

جاده های مرگبار" قتلگاه" کرمانشاهی ها

"خانقاه عارفان" چشم به راه حضوری باشکوه؛

"بازی دراز" در تب و تاب میزبانی زائران نور

به منظور بازدید از روند بازسازی مناطق زلزله زده صورت گرفت؛

حضور فرمانده سپاه درمناطق زلزله زده سرپل ذهاب/افتتاح مساکن احداثی

پربازدیدها