کد مطلب: 343964
دوشنبه ۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۶:۵۲

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

پیش‌بینی خرید 10 میلیون تن گندم/ قیمت جدید خرید تضمینی اعلام شود

مرصادنیوز: مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: برآورد امسال ما خرید 10 میلیون تن گندم از کشاورزان در کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان، اسماعیل اسفندیاری‌پور ظهر امروز در جلسه کمیته مشورتی پروژه امنیت غذایی ایران با تأکید بر اینکه کاهش بارندگی‌ها در تولید گندم کشور تأثیری نخواهد داشت، اظهار داشت: خوشبختانه اقداماتی مانند اجرای پروژه «ایکاردا» و اقدامات فنی، تولید گندم نوسانات تغییرات اقلیمی را تحمل می‌کند و مشکلی در تولید نداریم.

وی با بیان اینکه در سال زراعی 96 و 97 نسبت به سال زراعی 94 و 95 تولید گندم 8 تا 10 درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: این امر نتیجه اقدامات فنی بوده که انجام داده‌ایم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود با اشاره به افزایش تولید بذر در سطح قابل قبولی در کشور، ادامه داد: افزایش بذور اصلاح‌شده ارقام جدید، به ارتقای کیفیت و تولید محصول کمک زیادی می‌کند.

 وی با تأکید بر اینکه امسال به میزان کافی کشاورزان گندم تولید می‌کنند، گفت: نیاز کشور در نهایت رفع می‌شود و به‌طور قطع مانند سال گذشته امسال کل گندم مورد نیاز مصرف داخلی کشور تأمین است و بخشی از گندم برای سال 98 باقی می‌ماند.

اسفندیاری‌پور تأکید کرد: با وجود کم‌آبی کمبود گندم نخواهیم داشت چراکه کشت‌های پاییزه متکی به آب باران است و دوسوم گندم ما دیم بوده و شرایط نیز خوب بوده و تولید گندم بهتر از سال گذشته خواهد بود.

وی همچنین به قیمت تضمینی گندم اشاره کرد و گفت: هنوز قیمت جدید اعلام‌ نشده و امیدواریم که شورای اقتصاد به این موضوع توجه کند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نزدیک به هفت میلیون تن گندم وارد می‌کردیم گفت: در حال حاضر به نقطه‌ای رسیده‌ایم که واردات گندم به صفر رسیده و انتظار کشاورزان در این رابطه منطقی است و باید حقوق آن‌ها معادل نرخ تورم و هزینه‌هایی که دارند باید پرداخت شود.

وی همچنین به آفت سن گندم اشاره کرد و گفت: این آفت در تعدادی از استان‌ها وجود دارد و در گندم آفات و بیماری همیشه وجود دارد.

 اسفندیاری‌پور با تأکید بر اینکه کشاورزان باید با مشورت با کارشناسان به‌موقع سم‌پاشی‌ها را انجام دهند تصریح کرد: حمایت‌های فنی در این رابطه صورت می‌گیرد.

وی همچنین میزان خرید گندم در سال گذشته را 9 میلیون تن اعلام کرد و افزود: برآورد ما در سال جاری حدود 10 میلیون تن خواهد بود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آنچه دولت باید امسال انجام دهد؛

بازیگران اصلی رونق تولید در جنگ تمام عیار اقتصادی

مرصادنیوز: رونق تولید در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند الزاماتی است که دولت باید آنها را فراهم آورد.

پربازدیدها