کد مطلب: 344991
شنبه ۱۳۹۷/۲/۸ - ۸:۴۹

یادداشت :محمد کرمی راد/

تحولات میدانی "سوریه"

مرصادنیوز: تأثیر تغییرات و تحولات جدید در صحنه سیاسی نظامی سوریه بر محور مقاومت موضوعی است که تبدیل به شاخص‌های جدیدی در وضعیت سوریه و رویکردهای آن بوجود آورده‌ است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، تأثیر تغییرات و تحولات جدید در صحنه سیاسی نظامی سوریه بر محور مقاومت موضوعی است که تبدیل به شاخص‌های جدیدی در وضعیت سوریه و رویکردهای آن بوجود آورده‌ است و این تغییرات جدید در دو بخش متمایز اعم از تحولات میدانی در بُعد حامیان سوریه و شکست نهایی دشمنان سوری بویژه غوطه شرقی قابل توجه و تحلیل خواهد بود.

حضور کلاه سفیدها با همکاری جیش الاسلام زمینه ساز و عامل تحولات جدید و اقدامات گسترده‌ی دیگری شد. ابتداء ائتلاف سه جانبه امریکا، انگلیس و فرانسه تشکیل شد. درواقع غوطه شرقی بازپس گرفته شد و خانواده‌های تروریست‌ها با اتوبوس به ادلب کوچ داده‌ شدند. روند پیروزی‌های ارتش سوریه در اطراف دمشق در حال پیشرفت بود که توطئه‌ای با طراحی عبری عربی به غرب تحمیل شد.

در یادداشت قبلی ام تحت عنوان "رجزخوانی های واهی و تکراری امریکا علیه کشور قانونی سوریه" به آن پرداختم و در دو حالت پیش بینی جمله‌ محدود آنهم به اهدافی از پیش تعیین شده، اشاره نمودم و دقیقاً همین اتفاق برای خوشایند حال سردمداران عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

گام‌های بعدی ارتش سوریه و متحدانش چه خواهد بود؟

سه هدف احتمالی در پیش روی سوریه؛ اول جنوب سوریه به مرکزیت درعا که در مرزهای مشترک با رژیم صهیونیستی است، دوم شمال سوریه در منطقه ای که آمریکایی‌ها هم حضور دارند که در اختیار کردهاست و سوم شمال غربی سوریه در منطقه ادلب که هم مرز با کشور ترکیه می‌باشد و تروریست‌ها با خانواده بین 30 تا 100 هزار نفر تخمین زده می‌شوند و مسلماً اگر ارتش سوریه در این منطقه بخواهد عملیات انجام بدهد، با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

اجرای عملیات در مناطق درعا و ادلب ممکن است پاسخ‌های سیاسی سنگینی داشته‌باشد و تبعات اولیه ی آن موضوع تمامیت ارضی کشور سوریه با کمک متحدان بویژه با استفاده از نیروهای آل سعود که اعلام کرده‌اند آماده‌ی اعزام نیرو به شمال سوریه هستند، اقداماتی همراه با جنگ روانی و بهانه گیری از اتهامات واهی دیگری قصد داشته‌باشند از طریق نیروهای نیابتی، به نوعی سیطره ی خود را قانونی جلوه بدهند و به عینیت ببخشند.

تحلیلی خلاصه از کنشگرانی که در صحنه سوریه حضور دارند، عبارتند از:

الف - امریکا در دو رویکرد:
(۱) - حمایت از گروهای تروریستی در ادلب و درعا و در اختیار قرار دادن سلاح و تجهیزات نظامی به آن‌ها و گرفتن پول سلاح از حامیان تروریست‌ها.
امریکا برای اولین بار از هواپیماهای B1 استفاده کرد و از موشک‌های با برد هزار کیلومتری استفاده کرد.
(۲) - ایجاد حاکمیت شبه مستقل در مناطق شرقی فرات و باج خواهی از آل سعود و حامیان تروریست‌ها
کاری که ترامپ در تجاری ساختن سیاست امریکا که ابتداء گفته بود قصد داریم از سوریه خارج شویم، لیکن با تقدیم چهار میلیارد دلار از سوی حاکمان عربستان سعودی آن را به تأخیر انداخت و در این بازی، زمینه های حضور خود را با دریافت حق حضور در شمال سوریه و کسب امتیاز از متحدانش توجیه نموده‌است.

ب - کشور ترکیه:
(۱) - اردوغان به عنوان یک رهبر اقتدارگرا درواقع عملگرا خواهد بود و موضع خود را تغییر خواهد داد.
(۲) - اردوعان بخاطر بازیگری در شمال سوریه برخلاف اتحاد بین سه کشور ترکیه، سوریه و ایران در شمال سوریه وارد عمل شود آنهم با ملاحظه ی آینده‌ی کردهای ترکیه

ج - روسیه:
قدر مسلم روس‌ها حفظ کامل سوریه، برایشان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
روس‌ها از سوریه با تجزیه ی آن مخالف بوده و به عنوان اهرمی در مقابل امریکا استفاده خواهد کرد.

د - رژیم اشغالگر قدس:
رژیم صهیونیستی نیز همچون حاکمان عربستان علاوه بر فشار سیاسی بر امریکا و متحدانش بمنظور مداخله نظامی در صحنه سیاسی سوریه، از یکسو و از سویی دیگر خود راساً وارد عمل شده و با حملات هوایی و موشکی از تروریست‌ها حمایت نماید.

ناگفته نماند که سقوط هواپیمای F16 توسط سامانه های موشکی قدیمی سوریه که توسط پوتین واکنش بسیار جالبی نشان داد و آن را به تمسخر گرفت، اظهار کرد که این اقدامات موجب گشته تا F300 در اختیار سوریه قرارداده و عملیاتی نماید.

در پایان با توجه به افزایش روحیه‌ ارتش سوریه در عملیات‌های اخیر و نمایش قدرت ملی از سوی مردم در هنگام حملات موشکی امریکا و متحدانش و نیز ساقط نمودن بخشی از موشک‌های فرانسوی و نیز نشان دادن بخشی از موشک‌های عمل نکرده که سالم به زمین اصابت کرده‌ بود در رسانه های خود، توانایی بازپس گیری سایر مناطق اشغالی خود را دارند و امیدواریم با کمک جبهه ی مقاومت هرچه زودتر این اقدام تحقق یابد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مسئولان همایش معرفی فرصت‌های کرمانشاه پاسخ دهند؛

دستاوردهای همایش چند صدمیلیونی در «اسپیناس پالاس» چه بود؟

مرصادنیوز: مسئولان برگزاری همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه در پایتخت هنوز در مورد خروجی و دستاوردهای شاخص آن و ابهامات موجود توضیح مناسبی به افکار عمومی نداده‌اند.

پربازدیدها