کد مطلب: 346131
22 اردیبهشت 1397،‏ 11:01:36

بارش‌های بی‌سابقه 20 سال اخیر و یک "فرضیه"؛

ارتباط "زلزله" و "تغییرات اقلیمی"

مرصادنیوز: بارش های بی سابقه طی 20 سال اخیر در استان کرمانشاه، فرضیه ارتباط بین زلزله و تغییرات آب و هوایی را ایجاد کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، وقوع زلزله بزرگ غرب کشور در 21 آبان ماه سال گذشته و انرژی عظیم آزاد شده ناشی از این زلزله و سریال پس لرزه های کوچک و بزرگ بعد از آن که اغلب پهنه زاگرس را به لرزه در می آورد و همچنین تداوم بارش های  کم سابقه در استان این فرضیه را در اذهان ایجاد کرده که ممکن است رابطه ای بین زلزله و تغییرات اقلیمی باشد یا خیر.

هرچند در سال گذشته بهاری کم بارش برای کشور و به ویژه استان کرمانشاه پیش بینی شده بود و هشدار خشکسالی و کم آبی ناشی از این کاهش بارندگی ها از مسئولان داده می شد، اما با گذشت 53 روز از سال جدید کماکان شاهد تداوم بارش های بهاری هستیم که این موضوع فرضیه موجود را تقویت می کند.

حتی نقاط گرمسیری استان کرمانشاه نیز که هر ساله این موقع مشغول برداشت محصولات زراعی و باغی بودند، هنوز هم شاهد بارش باران هستند و بهار بی سابقه ای را تجربه می کنند.

نمی توان به راحتی در مورد ارتباط زلزله با تغییرات اقلیمی اظهارنظر کرد

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد در خصوص علت افزایش بارندگی های کم سابقه طی سال های اخیر در استان اظهار داشت: این بارندگی ها موضوعی غیرعادی نیست و ما در اردیبهشت ماه سال های گذشته شاهد بارش های بیش از این هم بوده ایم.

محمد خسروی در مورد به اینکه قبلا پیش بینی بهار کم بارش برای استان شده بود و خبری این حجم از بارندگی ها نبود گفت: پیش بینی های بلندمدت 60 تا 70 صحت داشته و احتمال 30 تا 40 درصد خطا وجود دارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا انرژی آزاد شده ناشی از زلزه می تواند بر این موضوع تغییرات آب و هوایی تاثیرگذار بوده باشد نیز تصریح کرد: بارندگی یک پدیده هواشناسی است و ارتباط آن با زلزله نیازمند کار تحقیقاتی و پژوهشی است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه افزود: نمی توان در این زمینه به راحتی اظهار نظر کرد، اما از نظر هواشناسی ارتباطی بین آنها وجود ندارد .

این موضوع باید از لحاظ آکادمیک و پژوهشی بررسی شود

کارشناس اقلیم شناسی اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: به نظر نمی رسد ارتباطی بین بارش ها و زلزله وجود داشته باشد، اگر هم ارتباطی باشد از لحاظ آکادمیک و پژوهشی باید بررسی شود و نمی توان به راحتی در مورد آن صحبت کرد.

دکتر محمد احمدی افزود: شاید اگر بارش های ماه های اول بعد از زلزله بیشتر می شد، احتمال این ارتباط وجود می داشت، اما الان بعد از 6 ماه بعید است.

وی در مورد غیرعادی بودن بارش های اردیبهشت ماه امسال نیز گفت: در اردیبهشت ماه امسال تا الان 168 میلیمتر بارندگی داشته ایم و این پنجمین اردیبهشت پربارش کرمانشاه بوده است، هنوز این بارش ها کم سابقه بوده و لی بی سابقه نیست.

کارشناس اقلیم شناسی اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه ادامه داد: اردیبهشت ماه سال 72، حدود 192 میلیمتر بارندگی داشتیم که هنوز به آن رکورد نرسیده ایم.

دکتر احمد با بیان اینکه این بارش ها طی 20 سال اخیر بی سابقه بوده است، گفت: تنها مورد غیرعادی هواشناسی در استان بارش تگرگ در روانسر بود.

وی با تصریح اینکه بهار امسال شبیه بهارهایی بود که باید می داشتیم و امسال به حالت گذشته برگشتیم، ادامه داد: ما برای بهار امسال پیش بینی 5 بارش خوب با 60 تا 100 میلیمتر بارندگی داشتیم، اما معمولا 60 تا 70 درصد پیش بینی های بلندمدت صحت دارد.

به گزارش مرصاد، به نظر هنوز این فرضیه جای کار دارد و نمی توان به راحتی آنرا رد کرد چنانچه مسئولان هم اذعان دارد نیازمند کارهای پژوهشی است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

سفره خالی از آب زمین در جدال "شور و شیرین"؛

پیشروی "دشت‌‌های ممنوعه" در سرزمین سنگ و آب

مرصادنیوز: افزایش بی رویه تعداد چاه های غیرمجاز در سطح استان کرمانشاه باعث فرونشست شدید سفره های زیرزمینی و پیشروی سریع دشت های ممنوعه در استان شده و روز به روز هم به تعداد آنها افزوده می شود.

سند تصویبی شورای برنامه ریزی استان زیر سوال رفت!

اذعان معاون استاندار به ناقص بودن سند آمایش کرمانشاه

افزایش سود سپرده‌های بانکی راهکاری برای کنترل بازار ارز؛

صفری: برای شفاف‌سازی مبادلات باید بورس ارزی راه‌اندازی شود