کد مطلب: 346428
چهارشنبه ۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۸:۴۱

مهجوریت صنایع‌دستی وطنی در رقابتی نابرابر با ناهمتایان خارجی؛

ویترین‌هایی مزین به صنایع دستی چینی /بایکوت دانش بومی هزار ساله

مرصادنیوز: خودنمایی صنایع دستی چینی پشت ویترین ها در بازار کرمانشاه علاوه بر اینکه موجب بایکوت کردن دانش بومی هزاران ساله و اشتغال سنتی این حوزه شده، مهجوریت صنایع دستی استان در رقابت نابرابر با کپی برابر اصل چینی شان را رقم زده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، گشتی که به بازار کرمانشاه بزنیم می بینیم ویترین هایی مزین به صنایع دستی چینی که بیشتر آنها کپی برابر اصل ایرانیشان هستند و اتفاقا قیمت های فریبنده ای هم دارند.

همین تفاوت قیمت فاحش بین صنایع دستی وطنی با ناهمتایان چینی باعث شده تا شهروندان نیز که معمولا به دنبال اجناس ارزان تر هستند به سمت نوع چینی تمایل بیشتری داشته باشند و صنایع دستی خودی حتی در این سرزمین هم مهجور باشند.

یکی از استان هایی که صنایع دستی اش نام و آوازه ای در جهان دارد کرمانشاه است که براساس آمارهای غیررسمی حدود 70 هزار هنرمند در این حوزه در این استان در 250 رشته فعال هستند.

بایکوت اشتغال سنتی

معاون سابق صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: در زمینه ایجاد اشتغال برخی از دستگاه های اجرایی از جمله برخی بانکها، جزیره ای عمل می کنند.

نصرت الله سپهر افزود: بحث حمایت از کالای ایرانی نیازمند شناخت، آگاهی، دانش و عشق به وطن است، وقتی فردی در جایگاهی قرار می گیرد که دانش و تعصب چندانی نداشته باشد نمی تواند راهی از پیش ببرد بنابراین اولین قدم برای هر حوزه ای برخورد تخصصی است و باید فرد منتصب متخصص و متعهد باشد.

وی بیان داشت: در بخش دولتی نیز اگر عشق نباشد کاری از پیش برده نمی شود هرچند در ظاهر حبابی روی آب ایجاد شده اما با یک نسیم سریع کنار زده می شود.

سپهر خاطر نشان کرد: این نامگذاری سال یک فرصت طلایی برای تلنگر زدن و تعمق است و مصداق بارز اندیشیدن بهتر از هزار سال عبادت است تا به خود بیاییم که کالای ایرانی هم می تواند خوب باشد در نتیجه تصمیم گیرندگان باید برای این موضوع فکری کنند پس کسی که می خواهد ارزیابی کند اول باید خودش دانش و شناخت داشته بعد اقدام به ارزیابی کند در غیر این صورت ممکن است روال قبلی طی شده و حق مطلب ادا نشود.

معاون سابق صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه افزود: در کشور زمینه ایجاد کارهایی زیادی در حوزه اشتغال فراهم است و در شرایطی که مشکل ما بیکاری بوده باید برای پیشبرد کارها دستگاه ها با هم هماهنگ باشند که البته خلا این هماهنگی در استان ما به ویژه میان برخی از بانکها دیده می شود؛ دستگاه هایی که جزیزه ای فکر می کنند باید هماهنگ عمل کنند.

سپهر بیان داشت: اگر می خواهیم در این حوزه اشتغال ایجاد شود باید پس از کسب شناخت، انسجام و همدلی بین ادارات ایجاد شود و برنامه ای آگاهانه داشته باشند همچنین باید از دید کارشناسان امر و خبره عبور کنند که متاسفانه در این مجموعه استان چنین فیلتری نداریم و اگر هم هست صرفا به برخی افرادی که دانش آن را ندارند اکتفا شده است.

وی افزود: اگرچه می بایست کارها از فیلتر مسئولی که باید ارزیابی کند بگذرد به سراغ کسانی می روند که حزبی و فامیلی عمل می کنند و  این در کنار جزیره ای فکر کردن باعث آمار بالای بیکاری شده است.

میلیاردها دلار صرف هزینه بازیافت صنایع دستی چینی می شود

سپهر گفت: در حوزه صنایع دستی این خلا بیشتر محسوس است عده ای سودجو که میدان را خالی می بییند اقدام به واردات کالاهای چینی با کیفیت پایین و با آلایندگی شیمیایی بالا می کنند که منجر می شود میلیاردها دلار هزینه صرف بازیافت آن شود که این هم جای بحث دارد به جای اینکه از کالای ایرانی حمایت شود هزینه ها صرف بازیافت کالاهای چینی می شود.

وی وجود کالاهای چینی بی کیفیت را معضل و مصیبتی دانست که سبب هدر رفت سرمایه و ایجاد ناراحتی های پوستی و ریوی می شود و افزود: این سوای کالاهای با کیفیت است و البته نباید همه را با یک چوب راند.

سپهر با اشاره به اینکه این معضلات در حوزه صنایع دستی بیشتر نمایان است، گفت: این بایکوت کردن اشتغال سنتی و بومی و دانش بومی هزار ساله است که در صنایع دستی نهفته  زیرا یکی از آفتهایی که گریبانگیر فروشنده ها شده این است که کالای ایرانی نسبت به کالای چینی گرانتر است این گرانی آفت است باید برای آن فکری شود البته به شکل و انحا مختلفی راهکارهایی وجود دارد اما کسی مطالبه نکرده است.

وی افزود: به کارگیری راهکارهای اجرایی برای ارزان تر کردن کالاهای تولیدی صنایع دستی، استفاده از تکنولوژِی و دانش عمیق، به کارگیری نیروهای خوب برای کاهش قیمت در این حوزه توصیه می شود که باید روی آن فکر و برنامه ریزی و البته مطالبه شود.

حمایت ها فرمالیته نباشد

سپهر خواستار تزریق حمایتهای چند جانبه از کالاهای ایرانی و آموزشهای تخصصی بلندمدت و نه فرمالیته و آمار پرکن و رفع تکلیفی شد و گفت: علاوه بر این حمایت تسهیلاتی، باید نمایشگاه های تخصصی که به سمت و سوی بدی رفته و از غرفه داران نیز هزینه دریافت می شود که نباید باشد، برپا شود و در نقاط مختلف سطح شهر غرفه هایی که محدود به چند قلم نباشد و تنوع کالایی داشته باشد برپا شود.

وی با اشاره به اینکه این برنامه ها به شناخت و آگاهی نیاز دارد که وجود ندارد افزود: می شود از این فرصت طلایی برای رونق کالاهای ایرانی استفاده کرد و مانع از ورود کالاهای بی کیفیت خارجی شد که ظاهری فریبنده اما ارزان و البته آلاینده دارد تا جایی که شهرداری هزینه کلانی را صرف بازیافت کالای چینی می کند در حالی که به جای این هزینه ها می تواند بازارچه ونمایشگاه هایی را ایجاد کند تا از تولید داخلی حمایت شود همچنین در بحث عوارض و حق و حقوق نیز  می تواند برای کالاهای ایرانی ارزش قائل شود و تفاوتی میان کالاهای چینی و ایرانی در پرداخت هزینه ها قائل شود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

موج ورشکستگی مرغداری‌ها با کمبود «دان»؛

سلطان «مرغ» بازار ایران کیست؟

مرصادنیوز: انحصار شدید در واردات خوراک دام و طیور موجب ایجاد موج ورشکستگی بین مرغداری‌های کشور شده است.

پربازدیدها