کد مطلب: 346433
چهارشنبه ۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۹:۱

آقای جنتی به جای عذر خواهی، دادگاه جنگی را برای مسئولان مطالبه کنید

مرصادنیوز: مجلس خبرگان در بيانيه ای به امضای آيت الله جنتی عذرخواهی رييس جمهور را به علت عدم رعايت خطوط قرمز برجام خواستار شده، اما به نظر باید یک دادگاه برای بی توجهی مسئولان به وضعیت کشور و قرار گرفتن آن در شرایط جنگ اقتصادی مطالبه کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، بيش از 40 ماه از پايان مهلت وزارت اقتصاد برای اصلاح مجوزهای كسب و كار گذشته است و وزارت اقتصاد توضيح نمی دهد كه چرا قانون را اجرا نمی كند. قبل از پايان اين مهلت يک بار ديگر هم مهلت دولت برای اصلاح مجوزهای كسب و كار پايان يافته بود اما به علت آنكه قانون در مجلس اصلاح شد دوباره مهلت جديدی به وزارت اقتصاد داده شد. وزارت اقتصاد برای اين وظيفه 3 ماه فرصت داشته است و علاوه بر وزير سابق كه تخلف كرده است وزير كنونی هم به اندازه آن سه ماه فرصت داشته است تا قانون را اجرا كند!

اصلاح مجوزهای كسب و كار بخشی از قانون اصلاح سیاست‌های کلی اصل (44) است كه در صورت عملی شدن نقش به سزايی در بهبود فضای كسب و كار و حذف موانع كارآفرينان و از بين بردن رانتها خواهد داشت. به عنوان چند نمونه كوچک، مشاغلی همچون وكالت و اداره داروخانه از جمله مشاغلی است كه مجوز آن به راحتی داده نمی شود درحالی كه خلاف بينات علمي و اقتصادي است. در مقياس بزرگتر تاسيس بيمارستان، پمپ بنزين ، روزنامه، هتل، مجتمع هاي خدمات جاده ای و دهها كسب و كار ديگر برخلاف تصور عامه كه براساس اظهارات رسانه ای مسولان گمان می برند مشتاقانه از سرمايه گذاری در آنها استقبال می شود اسير رانتها و موانع بسيار است.

چند سال پيش برای ديدار مسئولی به اداره صنعت و معدن و تجارت استان تهران در ميدان وليعصر رفته بودم. در آسانسو ساختمان كه پنج يا شش نفر ارباب رجوع را به طبقات بالا منتقل می كرد يكی از ديگری كه ظاهرا با يكديگر اشنا هم نبودند پرسيد اگر كسی بخواهد يک واحد توليدی راه اندازی كند بايد به كدام قسمت مراجعه كند سوال شونده كه ظاهرا يكي از اهالی صنعت و توليد بود با غيظ و ناراحتی به او گفت: تيمارستان! به يكباره سكوت عجيبی بر فضای آسانسور حاكم شد. سوال كننده متحير مانده بود كه آنچه شنيده است توهين بوده يا شوخی! سوال شونده كه متوجه ناراحتی سوال كننده شده بود برای اينكه دلی از او به دست آورده باشد گفت كسی كه در اين كشور پول نقدش را برای توليد و صنعت سرمايه گذاری كند يا ديوانه است و يا عاشق!

در شرايطی كه طبق اظهارات مسئولان بلندپايه، كشور شديدا نيازمند سرمايه گذاری و توليد و كارآفرينی است يک مراجعه كننده برای ساده ترين مجوزها گرفتار انواع موانع و سنگ اندازيها و وقت كشی ها می شود. توليدكنندگان و كارآفرينان ايرانی بيش از آنكه به حمايت نياز داشته باشند تشنه رفع موانع هستند. نمونه های ساده اين موانع را می توان در برنامه تلويزيونی پايش ديد.

مشهور است كه در گذشته، زمانی كه آب در تهران لوله كشی نشده بود در مسجد بازار خادمی بوده كه تعداد زيادی از افتابه ها را آب می كرده و جلوی ورودی وضوخانه قرار می داده تا مراجعين هنگام توالت رفتن، افتابه پرآبی را هم همراه خود به داخل ببرند. هنگامی كه نمازگزاری آفتابه ای را بر می داشته اند خادم به او می گفت آن را بر ندار و اين را بردار! و وقتی با اين سوال مواجه می شده است كه فرق اين آفتابه با آن آفتابه چيست پاسخ می داده كه پس من اينجا چكاره ام؟! حكايت صادركنندگان مجوزهی كسب و كار در ايران حكايت خادم مسجد شاه بازار تهران است. آنها مجوز صادر می كنند تا نشان دهند كه هستند و بيكار نيستند!

اگر بپذيريم كه در موقعيت جنگ اقتصادی قرار داريم كه البته اظهارات مسئولان كشور نشان می دهد اين موقعيت را پذيرفته ايم بايد اقتضائات موقعيت جنگی را هم بپذيريم. پياده نظام ما در جنگ اقتصادی امروز نه نيروهای مسلح كه توليدكنندگان و كارآفرينان و سرمايه گذاران اقتصادی هستند. اين نكته، بديهی است كه اگر فرمانده ای در جنگ، از حضور يا اعزام يا عمليات نيروها ممانعت كند تكليفش را دادگاه صحرايی مشخص خواهد كرد. كدام دادگاه صحرايی در جنگ اقتصادی ما به تخلفات فرماندهان جنگ رسيدگی خواهد كرد؟

وزير اقتصاد تاكنون از پاسخ به تاخير غيرقانونی درباره اصلاح مجوزهای كسب و كار طفره رفته است. وزارتخانه ای كه طبق قانون مجلس موظف است بخش زيادی از مجوزها را حذف كند حالا خود به مانعی در برابر توليدكنندگان و كارآفرينان تبديل شده است. وقتی دولت برای حذف مقررات زايد و موانع، اينچنين تاخير كرده است در تنگناهای مالی بودجه چگونه توان حمايت از توليد را خواهد داشت؟

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

موج ورشکستگی مرغداری‌ها با کمبود «دان»؛

سلطان «مرغ» بازار ایران کیست؟

مرصادنیوز: انحصار شدید در واردات خوراک دام و طیور موجب ایجاد موج ورشکستگی بین مرغداری‌های کشور شده است.

پربازدیدها