کد مطلب: 346635
شنبه ۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۰:۱۸

وقتی نبض اقتصاد کند می زند؛

کارنامه اقتصادی غیرقابل قبول دولت در کرمانشاه

مرصادنیوز: عملکرد نامناسب مدیران دولت در استان کرمانشاه در حوزه اقتصادی کارنامه غیرقابل قبولی را برای آنها در پی داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، "برعکس تمام جهان مدیران کرمانشاه برای کار نکردن دور هم جمع می شوند" این لفظ صریح مدیریت ارشد استان کرمانشاه در باب مدیرانی است که عملکرد نامناسب آنها کوهی از مشکلات را پیش روی کرمانشاهیان قرار داده است.

مشکلاتی که سردمدار آنها معضلات اقتصادی است که کارنامه غیرقابل قبولی را در این حوزه برای دولت در کرمانشاه رقم زده است، بحران بیکاری، تورم بیش از میانگین کشور، وضعیت آشفته صنعت رکودزده، بی نصیبی از سرمایه گذاری خارجی و... تنها گوشه ای از تبعات سیاست های نادرستی است که والیان استان برای اداره آن پیاده کردند.

صدرنشین جدول بیکاری!

تب و لرز نرخ بیکاری در فصول مختلف سال نشان می دهد که سیاست کلی برای کاهش نرخ بیکاری در استان وجود ندارد و این آمار صرفا متاثر از مشاغل کاذب یا فصلی گهگاهی جایگاه کرمانشاه را بین رتبه های اول و دوم جدول بیکاری کشور تغییر می دهد.

این در حالی است که مسئولان اشتغال استان البته با حمایت برخی نمایندگان بر آمارهای خود در ایجاد اشتغال اصرار دارند تا کارنامه خود را موجه نشان دهند در حالی که آمار نرخ بیکاری نه تنها چیزی از این ادعاها را ثابت نمی کند بلکه کاملا خلاف این ادعای آنهاست.

گرانترین استان کشور!

تورم و بیکاری معمولا رفتاری معکوس دارند، یعنی با کاهش بیکاری، تورم افزایش می یابد و با افزایش بیکاری قاعدتا تورم کاهش می یابد مگر در موارد نادر پدیده ای به نام رکود تورمی اتفاق بیفتد که متاسفانه کرمانشاه جزء همین نوادر اقتصادی قرار گرفته است!

گرانترین استان کشور با نرخ 10.9 درصدی هم مربوط به کرمانشاه است، استانی که بیشترین نرخ تورم را در فروردین ماه امسال به نام خود ثبت کرد تا تصویر شرایط حاد استان به وضوح برای مسئولان پشت میزنشین استان اندکی روشن شود.

البته ناگفته نماند که در آمار اعلامی استان کهگیلویه و بویراحمد که در صدرنشینی بیکاری با کرمانشاه رقابتی تنگاتنگ دارد، در تورم پایین ترین جایگاه را در کشور به خود اختصاص داده است.

فعالیت تنها 5درصد صنعت استان با ظرفیت کامل!

این همه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در کرمانشاه برگزار شد ولی به اذعان رییس خانه صنعت و معدن استان تنها 5 تا 10 درصد صنایع استان با ظرفیت کامل کار می کنند!

البته وقتی بالغ بر 50 درصد مصوبات این ستاد بنا به اظهارات مسئولان مربوطه اجرایی نمی شود و در گیر و دار بوروکراسی اداری، قوانین دست و پاگیر و ... معطل می ماند، نمی توان به اثرگذاری این ستاد چندان امیدوار بود.

از طرف دیگر باید به محرومیت کرمانشاه از ایجاد صنایع بزرگ و ورشکسته شدن اغلب صنایع کوچک ایجاد شده به دلیل عدم حمایت ها، فرار سرمایه ها از استان را هم اضافه کنیم.

بارها مسئولان استان در سخنرانی های خود دم از پهن شدن فرش قرمز برای سرمایه گذاران می زنند، اما متاسفانه برخی از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران فعلی استان در مراسم مختلف از قرار گرفتن در جبهه تولید استان اظهار پشیمانی می کنند که این امر خودش روند فرار سرمایه ها از استان را تسریع می بخشد.

سهم کرمانشاه از گلابی های برجام، "تقریبا هیچ"!

"از سال ۹۰ تا ۹۵ یک دلار سرمایه گذاری خارجی در استان صورت نگرفته است ولی در سال ۹۶ با حمایت های استاندار ۴۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری خارجی در استان انجام شد" این اظهارات علی محمدی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه است که نشان می دهد سهم کرمانشاه از گلابی های برجام تقریبا هیچ بوده است.

اظهارات اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مورد سرمایه گذاری خارجی بعد از برجام مبین جذب 14 میلیارد دلار سرمایه گذاری در سال گذشته است و این سهم 400 هزار دلاری در مقابل این رقم اعلام شده همان تقریبا هیچ است!

جایگاه نازل کرمانشاه در شاخص های اقتصادی همچون فضای کسب و کار و یا در زمینه مهاجرت نیروی کار که جزو مهاجرفرست ترین استان ها به شمار می رود به خوبی گویای این عملکرد نامناسب است.

و این تنها گوشه ای از کارنامه غیرقابل قبول و حتی غیرقابل دفاع مسئولان دولتی استان در حوزه اقتصادی است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

معاون راه و شهرسازی کرمانشاه مطرح کرد

مسکن مهر سرپل‌ذهاب مقاوم‌تر از قبل زلزله /تحویل واحدها تا دو ماه آینده

مرصادنیوز: معاون راه و شهرسازی استان کرمانشاه از تحویل واحدهای مسکن مهر سرپلذهاب، تا ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: آخرین ویرایش آیین نامه زلزله ایران در این پروژه رعایت شده واگر زلزله‌ای منطقه را تهدید کند، این سازه‌ها به خوبی مقاومت می‌کنند.

پربازدیدها