کد مطلب: 347118
شنبه ۱۳۹۷/۳/۵ - ۷:۴۶

باز هم یک مطالبه صنفی که سیاسی شد؛

تعطیلی یک روزه گلوگاه‌های سوخت و حکایتی از یک چالش

مرصادنیوز: اعتصابات اخیر کامیون داران و تانکرهای سوخت رسان در اعتراض به مطالبات صنفی در استان کرمانشاه موجب اختلالاتی در خدمت رسانی جایگاه های سوخت شد که البته جایگاه داران سوخت هم خودشان درگیر مشکلات بزرگتری هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، در روزهای گذشته با یک قرار قبلی و طی انتشار یک فراخوان جمعی از کامیون داران و رانندگان تانکرهای حمل سوخت در چند استان کشور با هدف پیگیری و رفع مشکلات صنفی خود دست به اعتصاب زدند که البته این اعتراضات در برخی از استان ها به صورت چند روز پیاپی انجام شد.

در حال حاضر حدود 109 باب جایگاه عرضه فرآورده های سوختی در کرمانشاه فعال است که در پی این اعتصابات سوخت رسانی به این جایگاه ها با اختلال مواجه شد و گزارش های مردمی واصله از عدم خدمت رسانی برخی جایگاه ها به دلیل نداشتن سوخت حکایت داشت، هرچند ادامه این اعتصابات می توانست مشکلات بزرگی را شهروندان ایجاد کند و یک اعتراض صنفی را به یک بحران تبدیل کند، اما اعتراضات در کرمانشاه در همان روز نخست خاتمه یافت.

خواسته کامیون دارها از دولت پایان دادن به تصمیمات دفعی بود که درآمد آنها را با چالش رو به رو می کند در این اعتراض صنفی رانندگان با نصب پلاکاردهایی که روی آن ها تصویر امام و رهبری وجود داشت سعی داشتند که نشان دهند که برخلاف تبلیغات مسموم رسانه های بیگانه برای نمایش یک نصویر سیاسی از این اعتصابات، این مطالبه آنها نه تقابل با نظام بلکه یک مطالبه صنفی است.

این اعتراض ها در حالی بوده که رانندگان و کامیونداران از مدتها پیش تماس ‌ها و ارتباطاتی با مقامات مختلف مسئول از نمایندگان مجلس و مسئولان استانی و کشوری برای حل این مشکلات برقرار کرده بودند.

مطالبات کامیون داران چه بود؟

یکی از این رانندگان کامیون در این خصوص به خبرنگار مرصاد گفت: مسئولان گوش شنوایی برای حرف های ما ندارند فعالین صنف ما با مشکلات زیادی روبه رو هستند.

صادقی افزایش قیمت قطعات کامیون که ناشی ازقیمت دلار است را از عمده مشکلات این صنف عنوان کرد و افزود: با این وجود قیمت کرایه حمل و نقل هیچ تغییری نکرده و بسیار پایین است و با این شرایط کار کردن برای ما هم صرفه ندارد.

وی جاده های نامناسب و عوارض بالایی که به خاطر آن مطالبه می شود، عدم هم خوانی حقوق و دستمزد با سختی کار را از دیگر مشکلات موجود برشمرد و بیان داشت: مسئولان صنف رانندگان کامیون را کلا فراموش کرده اند.

شهرستانی ها هم در این اعتراض شرکت کردند

روابط عمومی اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان کرمانشاه نیز با تائید خبر اعتراض شماری از کامیون داران اعلام کرد که در بحث اعتراض راننده کامیون ها در شهر کرمانشاه مشکلی نداشتیم اما در شهرستانها اعتراض هایی انجام شده و گزارشهایی دریافت شده است.

افزایش هزینه ها و ثابت ماندن کرایه ها /بحران خفته در جایگاه های سوخت

دبیر اتحادیه جایگاه داران استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مرصاد در خصوص این اعتصابات گفت: مسئولان نباید دست به اقداماتی بزنند که سبب تقابل مردم با آنان شود.

صالحی اظهار داشت: با توجه به اینکه نفت کش ها و کامیون داران مدت زیادی با وجود افزایش هزینه ها اعم از بیمه، قطعات، لاستیک، تعرفه های دیگر مثل عوارض و با لحاظ اینکه قیمت پایه آنها گران نشده بود اما باور داشتند می بایست کرایه ها برحسب کیلومتر تعریف شود.

وی افزود: پس از بی توجهی مسئولان به این خواسته ها، کامیون داران و تعدادی از نفت کش ها دست از کار کشیدند و لطماتی به حمل سوخت وارد کردند البته در استان ما سعی شد به صورت شبانه روزی حتی در ساعات دو، سه و چهار بامداد با تعدادی نفت کش محدود سوخت رسانی انجام شود.

صالحی با بیان اینکه این عدم سوخت رسانی در کرمانشاه خیلی کم مشهود بود ولی وجود داشت، گفت: این اعتصابات در استانهای دیگر شدید تر و بحران زا شد به ویژه در استانهای فارس و خوزستان مسئله بسیار جدی تربود و بیش از نصف روز بیشتر جایگاه ها فاقد سوخت بود و مشکلاتی جدی برای مردم ایجاد شد.

جایگاه داران سوخت و افزایش کارمزدی که یکسال است پرداخت نشده

وی افزود: از نجابت و تعاملی که جایگاه داران سوخت ما علیرغم اینکه 14 ماه از فروردین سال قبل گذشته و با وجود گرانی و تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی حتی درصد بسیار ناچیزی که به عنوان کارمزد جایگاه ها اضافه کردند در این مدت نیز پرداخت نشد اما جایگاه داران فعلا نجابت به خرج داده و اعتراضی را شکل ندادند و اینک دو ماه از سال جدید هم گذشته و کارمزد فروردین هنوز پرداخت نشده در حالی که ما باید هزینه ها را به روز به شرکت پخش فرآورده های نفتی پرداخت کنیم و در صورت تاخیر در پرداخت مجبور به تحمل جرائم وحشتناکی هستیم.

صالحی گفت: این مسئولین پیش از ایجاد بحران در بین جایگاه داران به تحقق مطالبات به حق و قانونی این صنف بپردازند. این مردم مردم نجیبی هستند و مسئولین متاسفانه با هر عنوانی تیشه به ریشه نظام می زنند زیرا چنین اقداماتی سبب تقابل مردم از جمله صنف کامیون داران و نفت کش ها می شود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

معاون راه و شهرسازی کرمانشاه مطرح کرد

مسکن مهر سرپل‌ذهاب مقاوم‌تر از قبل زلزله /تحویل واحدها تا دو ماه آینده

مرصادنیوز: معاون راه و شهرسازی استان کرمانشاه از تحویل واحدهای مسکن مهر سرپلذهاب، تا ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: آخرین ویرایش آیین نامه زلزله ایران در این پروژه رعایت شده واگر زلزله‌ای منطقه را تهدید کند، این سازه‌ها به خوبی مقاومت می‌کنند.

پربازدیدها