کد مطلب: 348461
دوشنبه ۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۸:۵۵

یادداشت/

صندلی لق مدیریت شهری کرمانشاه

مرصادنیوز: هفتاد و هشتمین شهردار کرمانشاه آنگونه که از شواهد امر پیداست دارد غزل خداحافظی با کرسی ریاست بلدیه این کلانشهر را می خواند تا صندلی متزلزل شهرداری را با یک کارنامه دوساله تحویل دهد.

یادداشت /زهرا آقایی: همه چیز از یک استعفای ساختگی شروع شد که در فضای مجازی دست به دست چرخید و بعد هم خیلی زود تکذیب شد؛ استعفای شهردار کرمانشاه که البته زمزمه های استیضاح وی در روزهای پایانی سال 96 هم به گوش رسید این روزها نقل محافل و تیتر یک رسانه ها و مطبوعات شهر شده است.

معمولا در این چنین شرایطی یک نفر به عنوان سخنگوی شورای شهر با صراحت و برای تنویر افکار عمومی موضوع را تایید و یا تکذیب می کند، اما اعضای شورای شهر کرمانشاه بدون رعایت قواعد و اصول هر یک بلندگوی سخنگو شده و در یک بازی رسانه ای با اظهارنظرهای خود بر این موج شایعات سوار شدند و این کشمکش شورای شهری ها خیلی زود بالا گرفت.

جو شورای شهر هم حکایت از مخالفت اکثریت با شهردار دارد، انگار لابی شهردار در پارلمان محلی چندان موفق نبوده که حتی موافقان به ظاهر موافق هم حاضر نیستند از عملکرد شهردار دفاع کنند و به یک موافقت صوری برای حفظ دوقطبی بودن شورای شهر بسنده کرده اند!

آرش رضایی، هفتاد و هشتمین شهردار کرمانشاه آنگونه که از شواهد امر پیداست دارد غزل خداحافظی با کرسی ریاست بلدیه کلانشهر کرمانشاه را می خواند تا صندلی متزلزل شهرداری را با یک کارنامه دوساله تحویل دهد.

متزلزل از این جهت که 98 سال از تاسیس بلدیه کرمانشاه می گذرد و در این مدت کرمانشاه شاهد جلوس 78 نفر بر کرسی شهردار بوده که هیچ یک از آنها نتوانستد یک دوره قانونی چهار ساله را در این سمت دوام بیاورند، خوش شانس ترین آنها 3 سال توانسته انتظارات را برآورده کند و سپس کنار گذاشته شده است.

اگر یک مقایسه با شهری موفق در زمینه مدیریت شهری مثل اصفهان داشته باشیم می بینیم که اصفهان در 272 سال گذشته تنها 47 شهردار با احتساب کلانتر داشته اند؛ بعضی از شهرداران اصفهانی حتی 12 سال یعنی 3 دوره متوالی در این سمت باقی مانده اند.

اگر از زمان تاسیس شوراهای اسلامی شهر هم بخواهیم حساب کنیم باز هم این معادله ناجور است؛ در این 20 سالی که شورا تشکیل شده کرمانشاه 15 شهردار عوض کرده است!

این یعنی یک جای کار می لنگد؛ می لنگد که شهردار نرفته جانشینش را در جلسات شبانه تعیین می کنند؛ می لنگد که شایعه استعفای از پایه بی اساس تیتر یک رسانه ها می شود؛ می لنگد که شب برای مخالفت یقه می درند و در روز موافق سینه چاک می شوند.

خودمانیم و خودمان، بی پرده بگوییم؛ وقتی در یک شورا که مقدرات امور شهری در آن رقم می خورد، منافع یک شهر جای خود را به منافع شخصی و حزبی بدهد باید فاتحه آن دیپلماسی را خواند.

این شهردار هم می رود و یکی دیگر می آید، اما تا زمانی که تفکر حاکم بر شورای شهر به گونه ای باشد که پای انتخاب خود نمانند در بر همین پاشنه می چرخد و کرمانشاه می ماند و برنامه های ناموفق شهرداران که با آمدن دیگری کنار گذاشته می شود و این دور باطل ناکارآمدی مدیریت شهری ادامه خواهد داشت.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رئیس جمهور فعلی بیشترین اختیارات را دارد؛

حسینی‌کیا: توجیه ناکارآمدی دولت به بهانه اختیارات محدود فرار به‌جلو است

مرصادنیوز: رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: دولت فعلی بیش از سایر روسای جمهور اختیار دارد و توجیه ناکارآمدی دولت به بهانه اختیارات محدود فرار به‌جلو است.

پربازدیدها