کد مطلب: 348674
چهارشنبه ۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۹:۱۳

وقتی پای نظارت‌ها لنگ می‌شود؛

بهینه‌سازی مدیریت آب در بخش کشاورزی با لوله‌های "غیراستاندارد"!

مرصادنیوز: بهینه سازی آب در بخش کشاورزی و استفاده از روش های نوین آبیاری در شرایط فعلی بسیار حائز اهمیت است، اما وقتی نظارت ها کمرنگ شود زمینه فعالیت سودجویان برای تبلیغات گسترده ابزار غیراستاندارد در این زمینه هم فراهم می وشود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، بخش کشاورزی در ایران یکی از بخش هایی است که بیشترین مصرف آب را دارد، با توجه به هدررفت بیش از 90 درصدی آب در این بخش ضرورت و اهمیت بهره گیری از روش های نوین آبیاری در بخش کشاورزی آن هم در شرایط فعلی کشور که بسیاری از استان های با تنش آبی مواجه هستند بیش از پیش شده است.

تبدیل آبیاری سنتی به مدرن یکی از راهکارهای کاهش هدررفت آب در این بخش است که طی سالیان اخیر به ویژه در استان کرمانشاه مورد توجه و تاکید قرار گرفته و در این بین استفاده از لوله های پلی اتیلن آبرسانی با توجه به مزیت هایی که دارد با استقبال کشاورزان روبرو بوده است.

اما افزایش راندمان محصول به دلیل استفاده از روش های نوین آبیاری و استقبال کشاورزان از این موضوع زمینه را برای سوءاستفاده برخی افراد ایجاد کرده و آنها علنا با تبلیغات وسیع و گسترده خود برای لوازم استاندارد و حتی غیراستاندارد! سعی در تشویق کشاورزان برای پرداختن بهای کمتر برای استفاده از تجهیزات غیر استاندارد دارند.

ا

 

لوله و اتصالات کشاورزی مشمول مقررات استاندارد اجباری است

مدیر کل استاندارد کرمانشاه در گفتگو با مرصاد با اشاره به اینکه لوله و اتصالات کشاورزی مشمول مقررات استاندارد اجباری می باشد افزود: طبق ماده 9 قانون استاندارد هر گاه اجرای استاندارد در مورد كالاهایی اجباری اعلام شود پس از انقضای مهلت‌های مقرر تولید، تمركز، توزیع و فروش این گونه كالاها با كیفیت پایین تر از استاندارد مربوطه و یا بدون علامت استاندارد ایران، ممنوع است و اگر واحدی بدون گرفتن پروانه استاندارد اقدام به این امر كند مرتكب جرم شده و در صورت مشاهده به مراجع قضایی معرفی می شود.

محمودرضا نیازی خاطرنشان کرد: اجباری شدن استاندارد مربوطه توسط شورای عالی استاندارد كشور به عنوان معیاری برای تأمین كیفیت لوله های پلی اتیلن گویای اهمیت بالای این موضوع در كشور است و فاكتورهایی نظیر ابعاد، اتصالات لوله ها در سیستم آبرسانی، درصد دوده شامل یكنواختی آن و حفاظت در برابر نور، نرخ جریان مذابMFR، خلوص لوله، برگشت حرارتی و تغییرات بر اثر دما، فشار تركیدگی ، تحمل فشار و نوع تركیدگی نقطه ای چقرمه، فشار هیدرواستاتیك در دمای 20 و 80 درجه سانتی گراد فشار اسمی از ویژگی‌های كیفی لوله های پلی اتیلن است .

نیازی تصریح كرد: صرفه جویی در مصرف آب، بالا بردن عمر لوله ها با توجه به اینكه عموما در زیر خاك و تحمل فشارهای اعمالی استفاده می شود و جلوگیری از فساد آب از جمله ضرورت های استانداردسازی در لوله های پلی اتیلن هستند.

ا

برخورد جدی با استفاده کنندگان اتصالات غیرمجاز در کشاورزی

مدیر کل جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: با افرادی که از لوله و اتصالات غیرمجاز در کشاورزی استفاده می کنند برخورد جدی خواهیم داشت.

شهبازی در گفت و گو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: یکی از کارهایی که در سازمان جهاد کشاورزی به خاطر بهره برداری در افزایش آب انجام دادیم، اجرای طرح شبکه های آبیاری تحت فشار در قالب طرح های آبیاری قطره ای و بارانی بوده است.

وی افزود: همچنین با مشارکت کشاورزان در اراضی کشاورزانی که در طرح نیستند به ازای هر هکتار متوسط 10 میلیون تومان یارانه پرداخت کرده ایم که سیستم آبیاری غرقابی که راندمان 28 درصد دارد به سمت بارانی یا قطره پیش برود تا در نهایت این راندمان به بالای 65 درصد و تلفات آب به حداقل رسانده شود.

شهبازی گفت: در سیستم آبیاری قطره ای 85 تا 90 درصد راندمان بالاتر رفته و از سبز شدن علفهای هرز جلوگیری می شود ما به همین خاطر علاوه بر اینکه افرادی که زمین آنان و نقاط فعالیتشان را مشخص می کنیم با کمک ناظرهای فنی نمونه های کشاورزان را نیز به آزمایشگاه ارسال می کنیم که اگر غیر استاندارد باشند علاوه بر پس بردن آنها، به تعزیرات حکومتی ارجاع می یابند.

وی افزود: نمونه چنین برخوردی در منطقه کنگاور در یکی از ایستگاه های پمپاژ مشاهده شد که با مشارکت کشاورزان با وجود کارگذاری بخشی از اتصالات غیراستاندارد، همه را جمع کردیم و اجازه مصرف غیر استاندارد ندادیم.

شهبازی خاطر نشان کرد: در پروژه های ما اجازه استفاده از لوله یا اتصالات غیراستاندارد و هیچ کدام از قطعات غیراستاندارد که فشار لازم را تحمل نکنند داده نمی شود زیرا باید بر اساس نوع سیستم آبیاری به کارگرفته شده، لوله ها و قطره چکانها فشار لازم را تحمل کنند.

وی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از آزمایش های ما توسط نیروهای دانشگاه صنعتی شریف انجام و با همکاری آنان انجام می شود افزود: اگر در آزمایشگاه ها اجازه استفاده از این وسائل داده نشود اقدام به جمع اوری قطعات غیر استاندارد می کنیم همچنین کارخانه جاتی که چنین اقدامی کنند از طریق صنعت و معدن پیگیری خواهند شد تا آنان نیز به استانداردهای لازم برسند.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

معاون راه و شهرسازی کرمانشاه مطرح کرد

مسکن مهر سرپل‌ذهاب مقاوم‌تر از قبل زلزله /تحویل واحدها تا دو ماه آینده

مرصادنیوز: معاون راه و شهرسازی استان کرمانشاه از تحویل واحدهای مسکن مهر سرپلذهاب، تا ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: آخرین ویرایش آیین نامه زلزله ایران در این پروژه رعایت شده واگر زلزله‌ای منطقه را تهدید کند، این سازه‌ها به خوبی مقاومت می‌کنند.

پربازدیدها