کد مطلب: 348725
چهارشنبه ۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۴:۳۳

"کرمانشاه؛ زندگی دوباره"

اشتغال‌زایی سپاه برای زلزله‌زدگان غرب کشور + عکس

مرصادنیوز: سپاه با اجرای طرح‌های کوچک و زودبازده کارآفرینی در روستاهای زلزله‌زده کرمانشاه گام موثری در بهبود زندگی مردم این مناطق برداشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، حدود 8 ماه پیش بود که زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.3 ریشتر مناطق غربی کشور از جمله استان کرمانشاه را لرزاند. در پی وقوع این زمین لرزه که کانون آن در منطقه دشت ذهاب اعلام شد، بیشترین خسارات به شهرستان‌های سرپل ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی وارد شد و متاسفانه قریب به 450 تن از هموطنانمان جان خود را از دست دادند.

از همان روزهای اول وقوع زمین لرزه در غرب کشور مردم و نیروهای امدادی به خصوص یگان‌های ارتش و سپاه به کمک زلزله‌زدگان می‌شتابند و در یک تقسیم بندی مسئولیت امداد رسانی به شهر‌ها به ارتش و مسئولیت امداد رسانی به روستاهای منطقه که بیشترین خسارات را دیده‌اند به سپاه واگذار می‌شود.

سپاه در همان زمان تعهد می‌کند تا ظرف مدت 45 روز و با ساخت 8000 کانکس، اسکان موقت زلزله زدگان را سامان دهد و با تلاش جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص)، ظرف مدت 40 روز بیش از 8100 کانکس، یعنی بیش از میزانی که متعهد شده بود را برای زلزله زدگان روستاهای دشت ذهاب می‌سازد  و به این ترتیب کار اسکان موقت مردم این مناطق پایان می‌‌یابد.

پس از آن که اسکان موقت زلزله زدگان پایان می‌یابد سپاه کار ساخت خانه‌های دائمی را آغاز می‌کند و موفق می‌شود با استفاده از روش‌های مدرنT خانه‌های مقاوم و عایق بندی شده با استفاده از مصالح تماما ایرانی را در مدت زمانی کوتاه ساخته و به مردم برخی روستاهای زلزله زده تحویل دهد.


نمونه‌ای از خانه‌های دائمی ساخته شده توسط سپاه**بخش دوم: کار آفرینی سپاه برای زلزله زدگان

در جریان زلزله، بسیاری از مردم براثر تخریب مغازه‌ها و کارگاه‌ها، شغل خود را از دست داده‌اند و بسیاری از خانواده‌ها هم سرپرست خود را از دست داده و یا سرپرست خانواده در شرایطی است که دیگر نمی‌تواند کار کند. در این شرایط اصلی ترین نیاز هر خانواده‌ای داشتن منبع درآمدی است که بتواند با آن مخارج زندگی خود را تامین کند. اما ایجاد اشتغال در منطقه‌ای که از امکانات خاصی برخوردار نیست و مردم از تمکن مالی خوبی برخوردار نیستند، کار آسانی نیست.

نیروهای جهادگری که با‌ آنها صحبت کردیم می‌گفتند در روزهای اول وضع معیشت مردم مناسب نبود و آنها مخارج زندگی خود را از کمک‌های ارسالی خیرین و سازمان‌های امداد رسان تامین می‌کردند. حتی گاهای اوقات وضع به حدی خراب می‌شد که خود نیروهای جهادگر مسئولیت تامین مالی و مخارج زندگی بعضی خانواده‌های زلزله زده را بر عهده می‌گرفتند.

همین موضوع نیروهای سپاه را به فکر می‌اندازد تا برای اشتغال زلزله زدگان نیز کاری انجام دهند تا وضع زندگی آنها بهبود یابد. بر همین اساس سپاه کارآفرینی را نیز در برنامه‌های خود قرار می‌دهد.

سپاه برای اشتغالزایی در مناطق زلزله زده، حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی، توانمندسازی مردم همین مناطق را سرلوحه کار خود قرار می‌دهد تا با صرف کمترین هزینه، هم بتواند برای مردم این مناطق اشتغال ایجاد کند و هم به آنان بیاموزد که چگونه روی پای خود بایستند.

سپاه با شناخت کامل از تمام این شرایط و با استفاده از تجربیات ایجاد اشتغال در مناطق محروم کشور مانند سیستان و بلوچستان، پا به عرصه می‌گذارد تا این مشکل مردم زلزله زده را نیز برطرف کند. سپاه برای این حل این مشکل نیز طرح‌هایی را به تناسب هر منطقه روستایی اجرا کرده‌است.

در گام اول سپاه برای ایجاد اشتغال، از توانمندی‌های مردم همان منطقه کمک می‌گیرد. در این طرح سپاه ابتدا خانواده‌هایی راکه سرپرست خود را از داست داده‌اند شناسایی کرده و متناسب با کاری که بلد بوده‌اند ملزومات ایجار یک اشتغال نوپا را برای آنها فراهم می‌کند. 

در این مرحله سپاه علاوه بر آنکه محل اسکان این خانواده‌ها را به صورت رایگان فراهم کرده است، ابتدا با ارائه کانکس‌هایی محل اشتغال آنها را فراهم کرده و سپس تمام ملزومات ایجاد اشتغال رادر اختیار آنان قرار می‌دهد.

یکی از جهارگران سپاه که در از ابتدای زلزله کرمانشاه د رمناطق زلزله زده حاضر بوده است، در این باره به من می‌گوید: در یکی از روستاها با خانمی که سرپرست خانواده خود را در جریان زلزله از دست  داده بود برخورد کردیم که آرایشگری بلد بود. وقتی از حال و روز او و مشکلاتش با خبر شدیم، ابتدا یک کانکس برای محل کار به او دادیم و پس از آن با مبلغی در حدود 2 میلیون تومان وسایل و لوازم مورد نیاز کارش را در اختیارش گذاشتیم تا بتواند منبع درآمدی برای خود داشته باشد. 

او به دیگر طرح‌های اجرا شده توسط سپاه اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی دیگر از طرح‌هایی که اجرا کردیم استفاده از هنرمندی زنان روستاهای زلزله زده در تولید صنایع دستی بود. ما در این طرح ابتدا با بکارگیری مربیان مجرب، زنان بی سرپرست مناطق زلزله زده را تحت آموزش‌های خود قرار داده و به آنان آموزش‌هایی از قبیل گلیم بافی، فرش بافی، ساخت عروسک و یا سایر صنایع دستی که متناسب با بافت‌ روستایی‌است ارائه کردیم. پس از آن، محصولات تولید شده توسط این افراد را طی چند مرحله در بازارچه‌هایی در دانشگاه الزهرا، تهران و کرج به فروش رسانده و عواید حاصل از آن را به خود زلزله زدگان باز گرداندیم».


نمونه‌هایی از محصولات تولید شده توسط زنان در مناطق زلزله‌زده

از دیگر طرح‌های سپاه برای ایجاد اشتغال زلزله زدگان، بکارگیری زلزله زدگان در ساخت خانه‌هایشان بوده است. سپاه در ساخت منازل زلزله زده بجای آنکه بنا، نقاش، برقکار و... را از شهرهای دیگر به کرمانشاه بیاورد، از خود زلزله زدگان کمک می‌گیرد تا هم کار ساخت خانه باسرعت بیشتری پیش برود، هم خود افراد در ساخت خانه‌هایشان شریک باشند و هم در آمدی از این محل داشته باشند.

 

در روستای کوئیک عزیز که بودیم به محل اجرای یکی از طرح‌های اشتغالزایی سپاه رفتیم. در آنجا دیدیم که کارگران مشغول سیمان کردن بدنه تعدادی اتوبوس از کار افتاده بودند. از آنها راجع به کاری که می‌کردند سوال کردیم، گفتند سپاه در نظر دارد تا با تبدیل این اتوبوس‌ها به کارگاه‌ ثابت و تجهیز آنها به وسایل مورد نیاز مشاغل مختلف، این کارگاه‌ها را برای ایجاد ایجاد اشتغال در اختیاز زلزله زدگان قرار دهد.


بازارچه‌ای که سپاه از تبدیل اتوبوس‌هاس مستعمل به کارژاه در حال آماده کردن است

قرار است تا در آینده نزدیک از کنار هم قرار گرفتن تعدای از این اتوبوس‌ها بازارچه‌ای کوچک برای اشتغال زلزله زدگان فراهم شود تا کمکی به اشتغال آنها باشد.

حالا با طرح‌هایی که سپاه برای کار آفرینی در روستاهای زلزله زده اجرا کرده است، وضع زندگی مردم این مناطق بهتر شده و با طرح‌هایی که در آینده سپاه افتتاح می‌کند امید آن می‌رود تا وضع زندگی مردم بهتر هم بشود.

 

کلمات کلیدی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

معاون راه و شهرسازی کرمانشاه مطرح کرد

مسکن مهر سرپل‌ذهاب مقاوم‌تر از قبل زلزله /تحویل واحدها تا دو ماه آینده

مرصادنیوز: معاون راه و شهرسازی استان کرمانشاه از تحویل واحدهای مسکن مهر سرپلذهاب، تا ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: آخرین ویرایش آیین نامه زلزله ایران در این پروژه رعایت شده واگر زلزله‌ای منطقه را تهدید کند، این سازه‌ها به خوبی مقاومت می‌کنند.

پربازدیدها