کد مطلب: 348753
چهارشنبه ۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۸:۳۸

چه میزان مساحت کشور در کانون بحران خشکسالی است؟

مرصادنیوز: رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهرشیراز گفت: 32 میلیون هکتار از مساحت کشور درمحدوده بیابانی واقع شده که از این میزان 7 میلیون و 400 هزار هکتار درکانون بحران خشکسالی قراردارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، علی ناصری ظهرامروز درجمع خبرنگاران اظهارداشت: براساس بررسی‌های مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی در 30 سال گذشته حدود 30 درصد از مساحت کشور به بیابان تبدیل شده و درحال حاضر این رقم به 32 درصد افزایش یافته‌است.

وی با اشاره به اینکه یکی از علل کمبود مصرف آب رشد جمعیت حاشیه نشینی در کلان‌شهرها است، افزود: میانگین رشد ورود روستائیان به کلان‌شهرها 2.5 درصد بوده که این میزان در شهرشیراز با 250 هزار حاشیه نشین به 4 درصد افزایش یافته‌است.

بیشتر بخوانید:

اوضاع کشاورزی در کشور چگونه است؟

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: خشکسالی، بیکاری، عدم استفاده صحیح از آب‌های زیرزمینی و کاهش معیشت پایدار مهم‌ترین عامل ورود روستائیان به حاشیه کلان‌شهرها به ویژه در شیراز است.

ناصری تصریح کرد:  احداث سد غیر کارشناسانه بر روی رودخانه‌های دائمی، تالاب‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و درنتیجه مدیریت آب کشور کماکان با مشکل جدی کم آبی روبه‌رو است.

 وی بیان داشت: ایران یک درصد جمعیت  جهان را به خود اختصاص داده و سهم کشور از منابع آب تجدیدپذیر 36 صدم درصد است و درنتیجه به سویی می‌رویم که چنانچه پیشگیری نشود با بحران شدید آب روبه‌رو می‌شویم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز اضافه کرد: طبق آمار وزرات نیرو از 130 میلیارد متر مکعب  آب تجدیدشونده 92 درصد دربخش کشاورزی و 6 درصد  دربخش آب شرب شهری و روستایی و 2 درصد در صنعت مصرف می‌شود.

ناصری با بیان اینکه براساس میانگین جهانی سهم کشاورزی از پتانسیل آب تجدیدشونده 70 درصد، آب شرب  انسانی 8 درصد و سهم صنعت 22 درصد است، ابراز داشت: برآوردها نشان می‌دهد سالانه یک درصد به مساحت بیابان‌های ایران افزوده می‌شود.

وی اظهار داشت: بررسی استفاده از سموم شیمیایی در 55 سال گذشته در کشور نشان می‌دهد به طور میانگین 28.38 تن از انواع سموم شیمیایی با سرانه 1.35 کیلوگرم در هکتار و 57 کیلوگرم برای هر نفر توزیع شده‌است.

سرانه فضای سبز شیراز 7 مترمربع به ازای هر نفر است

ناصری سرانه فضای سبز شیراز را 7 مترمربع به ازای هرنفر اعلام کرد و افزود: با احتساب ارتفاعات پیرامونی سرانه فضای سبز این شهر به حدود 21.66 مترمربع رسیده که با احتساب این میزان متوسط سرانه فضای سبز کشوربین 7 تا 12 متر به ازای هر نفر است.

وی گفت: میزان پسماند ورودی به سایت برمشور شیراز هزار و 100 تن بوده و در روز به طور میانگین  944 تن زباله خانگی، 7تن پسماندهای عفونی وبیمارستانی تولید می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز تصریح کرد: میزان جمع‌آوری و حمل زباله در شیراز سالانه 528 میلیاردریال است که 19 درصد زباله‌های ورودی مربوط به سایت محصولات پلاستیکی هستند.

ناصری بیان داشت:  از119 حلقه چاه و 12 رشته قنات تنها 6 قنات فعال در شیراز وجود دارد که نشان از کاهش آب‌های زیر زمینی در این شهر است.

وی در مورد تصفیه خانه دائمی در شیراز نیز گفت: تصفیه خانه شماره یک در مدار بوده و تصفیه خانه شماره 2 که 650 هزار شهروند را در برمی‌گیرد در صورت اختصاص اعتبار شهریورماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

این مسوول ابراز داشت: با اختصاص  800 میلیارد تومان  که از این  مبلغ 30 درصد مردم و 70 درصد آن را دولت تامین کند در مدت 3 یا 4 سال آینده  شهر شیراز به طور کامل به سیستم فاضلاب شهری مجهز می‌شود.

منبع: فارس

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رهبر معظم انقلاب در حرم امام رضا(ع):

سال جدید سال فرصت‌هاست، نه تهدیدها/ کانال مالی که اروپا مطرح کرده یک شوخی است

مرصادنیوز:رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: به کوری چشم دشمنان، تقویت بنیه دفاعی را ادامه خواهیم داد و تحت فشار دیگران قرار نخواهیم گرفت.

پربازدیدها