کد مطلب: 351228
پنجشنبه ۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۲:۵۶

فردگرایی انسان‌ها با آپارتمان‌نشینی

همسایه از همسایه چه خبر؟

مرصادنیوز: در جهان همسایگان کوچک‌ترین خبری از هم ندارند و گاه می‌شود که دو همسایه حتی یکدیگر را نمی‌شناسند، در حالی که اسلام تاکید ویژه‌ای به همسایه‌داری کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، در جهان همسایگان کوچک‌ترین خبری از هم ندارند و گاه می‌شود که دو همسایه حتی یکدیگر را نمی‌شناسند، این در حالی است که گذشتگان ارتباط تنگاتنگ و صمیمی‌تری با یکدیگر داشتند و به واسطه همین ارتباط تعاون بین آنها درحد اعلایی وجود داشت و بسیاری از مشکلات به واسطه آن حل و فصل می‌شد.

در دین مبین اسلام مسائل عاطفی و تعاون اسلامی بارها و بارها مورد تاکید قرار گرفته و بر جویا بودن انسان‌ها از حال همسایه سفارش فراوانی شده است، اما در زندگی ماشینی امروز  عواطف روز به روز تحلیل رفته و جای خود را به سنگ‌دلی و بی‌خبری انسان‌ها از حال یکدیگر داده است.

بدون شک هنگامی که همسایه‌ها با هم خوب باشند و درگیری و منازعه با هم نداشته نباشد از آرامش بیشتری در زندگی برخوردار بوده و زندگی سالم‌تری خواهند داشت، داشتن رابطه صمیمی و دوستانه با همسایگان موجب می‌شود انسان‌ها از اعصاب راحت‌تری برخوردار باشند و کمتر دچار ناراحتی‌های روحی و جسمی شوند.

همسایگان از حال هم بی‌خبرند

یکی از اساتید دانشگاه استان مرکزی معتقد است: امروزه فردگرایی در جامعه به شدت در حال افزایش است که یکی از دلایل علاقه نداشتن انسان‌ها به برقراری روابط با دیگران است.

مریلا همتی در این رابطه به خبرنگار فارس در اراک می‌گوید: زندگی ماشینی امروز موجب شده انسان‌ها از حال هم بی‌خبر باشند و بسیاری از آنها حتی همسایگان خود را نشناسند.

باخبر بودن انسان‌ها از حال همسایه مشکلات را کاهش می‌دهد

وی تصریح می‌کند: در گذشته بسیاری از طلاق‌ها و آسیب‌های اجتماعی نسبت به امروز کمتر بود که یکی از علت‌های آن باخبر بودن همسایه‌ها از حال یکدیگر و تلاش در راستای رفع و مشکلات هم بود.

کارشناس ارشد روان‌شناسی استان مرکزی ادامه می‌دهد: یکی از مشکلاتی که جامعه امروز دامنگیر آن است موضوع مسکن و یافتن محلی امن برای زندگی است این تنها مشکل کشور ما نیست و اکثر کشورهای دنیا به آن مبتلا هستند و تقریبا می‌توان گفت تا اندازه‌ای لاینحل مانده است.

همتی با بیان اینکه تمدن غرب آپارتمان‌نشینی را برگزید و آثار بد آن را نیز متحمل شد، بیان می‌کند: متاسفانه کشور ما نیز چنین راهی را آغاز کرد هیچ توجهی به آثار منفی و مصیبت‌بار آن نکرد.

وی می‌افزاید: زندگی آپارتمان‌نشینی موجب شده انسان‌ها به فردگرایی روی آورده و تعاون و همکاری در سطح جامعه کاهش یابد.

خوب همسایه‌داری کردن موجب آرامش انسان می‌شود

کارشناس ارشد روان‌شناسی استان مرکزی با بیان اینکه دین اسلام با درنظر گرفتن نیازهای فردی و اجتماعی و روحی و جسمی بشر برنامه‌های جامعی برای آنها ارائه کرده است، می‌گوید: یکی از دستورات اسلام برای سعادت  و آسایش و آرامش‌ انسان‌ها رعایت حقوق همسایه‌ و همسایه‌داری است.

همتی می‌افزاید: آرامش انسان به اموری بستگی دارد که یکی از آن‌ها خوب همسایه‌داری کردن و البته همسایه نیک داشتن است.

وی تاکید می‌کند: قطعا هر اندازه همسایگان باهم متحد و پشتیبان یکدیگر باشند، مشکلات و مسائل اقتصادی و اجتماعی جامعه کمتر خواهد شد و به دنبال آن آبادانی شهرو جامعه افزایش خواهد یافت.

نیکی به همسایگان موجب تاخیر در مرگ می‌شود

کارشناس ارشد روان‌شناسی استان مرکزی با بیان اینکه  بر اساس روایت نیکی به همسایگان مرگ را به تاخیر می‌اندازد، خاطرنشان می‌کند: امام صادق(ع) در حدیثی فرموده است:« خوش رفتاری با همسایه موجب افزایش عمر و آباد شدن شهرهاست» و این نشان می‌دهد نیکی به همسایه و تلاش در راستای حل مشکلات مادی و معنوی آنان از اهمیت بالایی برخوردار است و موجب تاخیر در مرگ می‌شود.

همتی تاکید می‌کند: البته باید در برقراری رابطه با همسایه از سرک‌کشیدن در زندگی شخصی‌ آنها خودداری کرده و به حقوق آنان احترام گذاشت.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

مسؤولان فریب خدعه اروپایی‌ها را نخورند و مراقب باشند برای مردم مشکل ایجاد نکنند

مرصادنیوز: هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم استان آذربایجان شرقی، صبح امروز با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

بیانیه ستاد امر به‌معروف و نهی از منکر در محکومیت جشنواره ضدارزشی؛

حرکت ضداخلاقی رقص زنان در قصرشیرین اهانت به خون شهدا بود

مدیرکل حج و زیارت کرمانشاه عنوان کرد:

اعزام 1100 کرمانشاهی به عتبات عالیات در نوروز 98

یک کارشناس مسائل اجتماعی در تبیین بیانیه اخیر رهبر:

مدیریت را باید به جوانان سپرد /لزوم اصلاح سبک زندگی‌ها

پربازدیدها