کد مطلب: 351350
شنبه ۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۰:۳۴

رییس اتاق بازرگانی ایران:

توسعه نامتوازن کشور حاصل جهت گیری بر اساس جریانات سیاسی است

مرصادنیوز: رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: توسعه نامتوازن کشور حاصل جهت گیری توسعه بر اساس جریانات سیاسی است و منابع موجود منطقه ملاک نبوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، غلامحسین شافعی امروز شنبه در نشست اتاقهای بازرگانی مناطق ۴ کشور که در استانداری کرمانشاه برگزار شد با بیان اینکه نسخه حرکت و توسعه هر استان باید بر اساس ظرفیت ها و پتانسیل های آن منطقه تهیه شود، اظهار داشت: موضوع منطقه بندی در اتاق بازرگانی ایران به سال ۸۹ برمی گردد اما به دلایل متعدد نتوانست طبق روال طبیعی حرکت کند و خوشحالیم که در حال حاضر این حرکت شروع شده است.

وی افزود: این منطقه بندی بر اساس مطالعه بر روی کشورهای توسعه یافته صورت گرفته است و امیدواریم نتایج مثبتی را بدنبال داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در طول مدتهای متمادی هنوز به فرمول اقتصادی واحد برای توسعه دست نیافته ایم، خاطر نشان کرد: با یک مرور کلی در کشور می توان یافت که جهت گیریها ی توسعه ناشی از جریانات سیاسی بوده است و منابع موجود منطقه ملاک نبوده و حاصل آن عدم توسعه متوازن بوده است یعنی اگر افراد سیاسی ذی نفوذ در مناطقی حضور داشتند آن منطقه به توسعه رسیده در غیر اینصورت فرمول کامل اقتصادی به هم خورده است.

شافعی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما همواره روال بر این بوده که توسعه را از شهرها آغاز کردیم و این نگاه موجب پدید آمدن یک توسعه نامتوازن و افزایش مشکلات حاد در روستاها شده و مهاجرت های متعددی را به وجود آورد.

وی گفت: برای موفقیت در تقسیم بندی های منطقه ای نیازمند توزیع اختیارات دولت در میان استان ها و افزایش قدرت عمل استانداران هستیم.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه یک نسخه واحد برای همه استانها پاسخگو نیست ابراز داشت: با توجه به تنوع اقلیمی، جمعیتی، طبیعی موجود در کشور، نمی توان با یک نسخه واحد که در مرکز نوشته می شود، به یک توسعه پایدار و متوازن در کل کشور برسیم‌.

شافعی با اشاره به اینکه باید نگاه هزینه ای فعلی به مدیریت استان ها تبدیل به نگاه درآمدی شود افزود: باید به سمت تدوین برنامه های توسعه منطقه ای برویم و این برنامه ها در ادامه به برنامه کلان توسعه کشور پیوند بخورد.

وی در پایان ابراز داشت: منطقه بندی اتاق های بازرگانی با نگاه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تدوین شده که در این برنامه بر اساس همگرایی روسای اتاق ها، استانداران و روسای مجمع نمایندگان استانها متمرکز است و برای رسیدن به توسعه پایدار باید پروژه ها بر اساس ظرفیت سنجی و مکان سنجی اجرا شود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

در پیامی به مناسبت سیل ویرانگر در گلستان و مازندران

رهبر انقلاب: همه وظیفه داریم به کمک سیل‌زدگان بشتابیم

مرصادنیوز: در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی با ابراز تأسف عمیق از خسارات وارده، بر کمک‌های مردمی و ورود دستگاه‌های عمومی به امداد مردم آسیب‌دیده تأکید کردند.

پربازدیدها