کد مطلب: 353056
یکشنبه ۱۳۹۷/۵/۱۴ - ۸:۲

حال و روز اولین انیمیشن سنگی دنیا، هر روز بدتر از دیروز؛

«طاقبستان» در حصار «کَپَک» و «تَرَک» /سایه سنگین غفلت بر سر تاریخ مصور ایران باستان

مرصادنیوز: سایه سنگین غفلت بر «طاقبستان»، سند تاریخی مصور ایران باستان موجب شده تا این طاق‌های هزارساله در حصار «کَپَک» و «تَرَک» یک تهدید جدی را احساس کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، قرار بود روزی ثبت جهانی شوند این طاق‌های هزارساله که شکوه ایران باستان را در دل کوه‌های فرخشاد به نمایش گذاشته‌اند؛ این طاق‌هایی که حالا درز مرگ بر جانشان افتاده و رو به ویرانی و زوال می‌روند.

در حالی که متولیان ساماندهی این مجموعه تاریخی مشغول ساماندهی فضای بیرونی و هستند به قول خودشان که البته هرآنچه در اطراف این مجموعه و در انظار عمومی قابل مشاهده است جز نابه‌سامانی چیزی نیست؛ غفلت از طاق‌ها باعث شده این سایت باستانی با درزهایی که روزبه روز بیشتر هم می‌شوند خطر بیشتر را پیش‌روی خود ببیند.

مدیریت ناکارآمد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه که در چند سال اخیر جز حاشیه‌سازی و برگزاری مراسمات به دور از شان فرهنگ این سامان کار چندانی انجام نداده از رسیدگی به این مجموعه باشکوه میراث ملی قرار بود به میراث جهانی بدل شود غفلت کرده است و بهای این قصور را طاق‌های زیبای این یادگار دوران ساسانی باید بدهند!

چندین بار در رسانه‌ها و به ویژه شبکه اطلاع‌رسانی مرصاد نسبت به وضعیت نابه‌سامان و اسفناک این مجموعه در قالب گزارشات متعدد هشدار داده شد، اما مدیریت میراث فرهنگی هربار در پی تکذیب این موضوع برآمده و نتیجه‌اش هم شده این وضعیت فعلی که کپک‌ها و ترک‌ها هر روز بیشتر از قبل این طاق‌های باستانی را تهدید می‌کند.

طاقبستان که مقصد نهایی کریدور گردشگری کاغذی «بیستون-طاقبستان» هم محسوب می‌شود و قرار است مسافران با عبور از این کریدور به یک مقصد بی‌نظیر برسند، اما ...

ا

 

برای بررسی بیشتر وضعیت این طاق‌های باستانی به سراغ دکتر احسان احمدی‌نصر از اساتید دانشگاه و دکتری باستان‌شناسی رفتیم تا وضعیت طاقبستان را برایمان تشریح کند.

اهمیت ویژه بزرگترین نقش برجسته دوره ساسانی برای محققین

احمدی‌نصر در این خصوص اظهار داشت: مجموعه تاقبستان از سال 1387 مطالعاتش در بحث ساماندهی شکل گرفت و بعد از مطالعات عملیات اجرایی آن به منظور ساماندهی از دو نگاه آغاز شد.

وی حذف الحاقاتی که به وسیله عوامل انسانی شکل گرفته بود و حفظ و مراقبت بیشتر و بازگرداندن این مجموعه به محیط اولیه و اصیل خودش را به عنوان دو نگاه در ساماندهی برشمرد.

این دکتری باستن‌شناسی گفت: قبل از اینها موضوع مهمتر بحث سلامت طاقها و بحث حفاظت از این اثر ارزشمند دوره ساسانی بود که این اثر به عنوان بزرگترین نقش برجسته دوره ساسانی برای محققین و کارشناسان امر از اهمیت بسزایی برخوردار است.

احمدی‌نصر یکی از اولویت ها را حذف آب و نمی که به واسطه آبهایی که پیرامون این طاق‌ها ایجاد شده بود عنوان کرد و افزود: این آبها آسیب جدی برای این طاق‌ها بود و بنابراین باید با شدت و جدیت تمام در زمینه حذف این موضوعات اقدام می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت با همین ادبیات می‌شد اتفاقات خوبی بیفتد از جمله پایین آوردن کف طاقها و در نهایت آزادسازی آبهای مقابل و در نهایت آبهایی که به طاقها برمی گشت و آسیب جدی می زد.

ا

 

اگر آبهای پیرامون مدیریت نشود آسیب جدی به طاق‌ها وارد می‌شود

این استاد دانشگاه با اشاره به وجود کارسیب‌هایی که حالت شوره‌زار و نمک‌زار دارند روی سنگ‌ها گفت: جنس این کوه از کارست است و وجود آبهایی در پیرامون طاق اگر مدیریت نشود قطعا آسیب جدی در پی خواهد داشت.

به گفته وی، بخش عظیمی از این شوره‌زارها مربوط به سنوات سابق است و جدید نیست، اما در نهایت باید کنترل لازم را داشته باشد در عین حال برای باقی این موضوع نیز باید آبهایی که پیرامون این طاق است و به داخل طاق‌ها برمی‌گردد و می‌تواند آثار مخرب داشته باشد باید با جدیت تمام ورود کرد.

احمدی‌نصر ادامه داد: از این منظر است که متولیان میراث فرهنگی در بحث حفاظت و مراقبت از این طاقها باید صدچندان توجه داشته باشند.

این دکتری باستان‌شناسی اظهار داشت: در تغییر و تحولات صورت گرفته برای مجموعه این سایت مدیریت فعلی دکتری باستان‌شناسی مجربی است که در این موضوعات با دقت ورود خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال در خصوص وجود گیاهان سبز شده نیز به خاطر رطوبت موجود هر دانه گیاهی که وجود داشته باشد بستر رشدش فراهم است و این موضوع قطعا سنگ‌ها را با آسیب مواجه خواهد کرد.

احمدی‌نصر بیان داشت: چون این گیاهان در سنگ‌ها ریشه دارد قطعا فشاری به حجم سنگ وارد خواهند آورد و در نهایت با سنگها را با ترک‌خوردگی مواجه خواهد کرد که باید به این موضوع ورود لازم صورت بگیرد که امیدواریم تاکنون این اتفاقات افتاده باشد.

ا

 

نظافت طاق‌های باید با جدیت بیشتری مورد توجه قرار بگیرد

در مورد بحث نظافت طاقها خیلی اهمیت دارد و عدم نظفت موجب رشد موارد بیولوژیکی حیوانات موذی و جابه جایی دانه ها در میان سنگ‌ها و رشد گیاهان را در پی خواهد داشت

علاوه بر مبحث از جاذبه های گردشگری هست این سایت بسیار همیت دارد باید تا امروز مورد توجه جهانیان قرار می‌دادیم هرچند هنوز هم به صورت ملی باید نظافت طاقت ها از اهمیت وجود دارد

ااا

 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

در پیامی به مناسبت سیل ویرانگر در گلستان و مازندران

رهبر انقلاب: همه وظیفه داریم به کمک سیل‌زدگان بشتابیم

مرصادنیوز: در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی با ابراز تأسف عمیق از خسارات وارده، بر کمک‌های مردمی و ورود دستگاه‌های عمومی به امداد مردم آسیب‌دیده تأکید کردند.

پربازدیدها