کد مطلب: 354584
پنجشنبه ۱۳۹۷/۶/۱ - ۸:۴۱

یادداشت/

دغدغه‌های شورایِ شهرِ بی شهردار

مرصادنیوز: شهر همچنان بی‌ شهردار است، ولی دغدغه شورای شهری‌ها هر چیزی است به جز انتخاب شهردار!

یادداشتزهرا آقایی: بی‌تعارف؛ ما یک شورای شهر ۱۱ نفره نداریم، بلکه دو شورای ۵ و ۶ نفره داریم که دغدغه‌شان توازن قدرت در تقسیم پست‌هاست نه مشکلات شهری!

از مصائب شهر بی شهردار در این مدت همه خبر دارند؛ همه هم به خوبی واقفند که سرپرست هرچقدر هم تلاش کند نمی‌تواند امورات را به جای شهردار به خوبی و ظرافت بچرخاند و دود این تعلل شورای شهری‌ها فقط به چشم مردمی می‌رود که به آنها اعتماد کرده‌اند.

بیشتر از نیمی از فرصت ۹۰ روزه شورای شهر کرمانشاه برای انتخاب شهردار گذشت؛ هرچند کار خاصی هم هنوز انجام نشده و ظاهرا اعضای محترم دغدغه‌های دیگری فراتر از انتخاب شهردار دارند.

حتی تعهد ضمنی امضادار اعضا نیز نتوانست امیری تنها گزینه شهرداری را روی صندلی این پست بنشاند و برخی از آنها با پس گرفتن امضاهایشان این تعهد را زیر پا گذاشتند و قرار و مدارهایشان کلا بهم ریخت!

انگار شورای شهر باز هم در گیر و دار تنش‌های فرسایشی افتاده است که در ۶ جلسه برگزار شده با موضوع دستور کار شهردار تنها در کش و قوس درخواست انصراف از تنها گزینه رسمی تصدی شهرداری هستند و هیچ کار مفیدی هم نتوانسته‌اند انجام دهند.

موکول کردن انتخاب شهردار به بعد از برگزاری انتخابات هیئت رییسه شورای شهر تمام امیدها را برای یک انتخاب درست و منطقی گرفت؛ با این کار شائبه بده-بستان و باج دادن هم که نقل محافل عمومی و رسانه‌های استان است تقویت شد.

هرچند از همان ابتدا هم مشخص بود که شهردار تا بعد از مشخص شدن رییس شورا انتخاب نمی‌شود و این روال معمول در شورای شهر تکرار می‌شود؛ روالی غیرمعمول که برای ما دیگر معمولی شده است!

بی‌رقیب بودن رییس جدید شورای شهر و کسب اکثریت آرا و جمع‌بندی جلسه انتخاب هیئت رییسه در کمتر از نیم‌ساعت حدس و گمانه‌های یک معامله بین طیف اکثریت و اقلیت شورا را برای تقسیم دو پست ریاست شورای شهر و شهرداری تشدید کرد!

اما رییس جدید شورای شهر که تنها کاندید رسمی تصدی شهرداری است بعد از انتخاب شدنش اعلام کرد که همچنان برای شهردار شدن مصر است؛ اتفاقی که دیگر بعید است بیفتد.

راستی هیچکس هم اصلا نپرسید رییس سابق شورای شهر که شورا را برای کرمانشاه مضر می‌دانست چرا بعد از کناره‌گیری‌اش برای انتخابات هیئت رییسه هیچ گزارش عملکردی به مردم نداد و با گفتن «هیچ کاری برای مردم انجام ندادیم!» از زیر تیغ انتقادات فرار کرد.

شورای شهری‌ها که در همان گام اول هم پُرحاشیه ظاهر شدند، حالا در انتخاب شهردار ظاهرا به مشکل برخورده‌اند؛ از یکسو تک گزینه رسمی که حالا رییس شورای شهر شده کنار نمی‌کشد و از سوی دیگر کاندیداهای مطرح شده هنوز معلوم نیست که آیا اصلا تمایل و برنامه‌ای برای شهردار شدن دارند یا نه؟!

حالا قرار است این گره کور انتخاب رییس بلدیه که به انتخاب هیئت رییسه موکول شده بود باز شود؛ گزینه‌هایی که تا قبل از این در سایه یک نام قرار گرفته بودند و اقدام نمی‌کردند به پیشنهاد اعضای شورای شهر یکی یکی مطرح می‌شوند، ولی فقط مطرح می‌شوند نه در شورا حضور می‌یابند و نه خبری از ارائه برنامه است.

اما این روندی که شورای شهر برای انتخاب هفتادونهمین شهردار کلانشهر کرمانشاه در پیش گرفته است نشان می‌دهد که باز هم یک شهردار ۶ ماهه و یکساله بر کرسی شهرداری جلوس خواهد کرد.

این تزلزل کرسی ریاست شهرداری که جز فرصت‌سوزی دوباره هیچ عایدی برای مردم ندارد و حتی باعث شده تا توانمندترین مدیران هم در این جایگاه به عنوان عالی‌ترین مقام این نهاد اجرایی نتوانند عملا کار خاصی انجام دهند و به نظر این بار هم هیچ تفاوتی با دوره های قبل نخواهد داشت.

حالا اما با به حاشیه رفتن مشکلات شهر و پررنگ شدن حاشیه‌ها در این پارلمان محلی، باید دید شورانشینان سیاست‌زده سرِ چه گزینه‌ای برای سپردن سرنوشت یک میلیون شهروند به تفاهم می‌رسند...

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

دانشمند کرمانشاهی در تبیین راهکارهای عملی شدن فرامین رهبر انقلاب:

خودکفایی در علم قدرت‌آفرین است /جنگ علمی را جدی بگیریم

مرصادنیوز: دانشمند کرمانشاهی جنگ امروز دنیا را یک جنگ علمی می‌داند و معتقد است خودکفایی علمی قدرت‌آفرین است.

بیانیه ستاد امر به‌معروف و نهی از منکر در محکومیت جشنواره ضدارزشی؛

حرکت ضداخلاقی رقص زنان در قصرشیرین اهانت به خون شهدا بود

مدیرکل حج و زیارت کرمانشاه عنوان کرد:

اعزام 1100 کرمانشاهی به عتبات عالیات در نوروز 98

یک کارشناس مسائل اجتماعی در تبیین بیانیه اخیر رهبر:

مدیریت را باید به جوانان سپرد /لزوم اصلاح سبک زندگی‌ها

پربازدیدها