کد مطلب: 358394
پنجشنبه ۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۱۲:۵۳

قائم مقام معاون امور مجلس رئیس جمهور مطرح کرد

لزوم تهیه پروتکل ملی به منظور توجه به اخلاق پروژهشی

مرصادنیوز: قائم مقام معاون امور مجلس رئیس جمهور با تاکید بر لزوم توجه به اخلاق پژوهشی و شرافت علمی گفت: در این راستا لازم است پروتکل ملی تهیه کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، ایرج حسینی صدرآبادی امروز پنج شنبه در دومین همایش سراسری اخلاق در پژوهش که با شرکت اساتید برجسته کشوری در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی برگزار شد بر لزوم توجه به اخلاق پژوهشی و شرافت علمی تاکید کرد و اظهار داشت: در این راستا لازم است پروتکل ملی تهیه کنیم و در کنار کدهای ملی مجموعه قوانین و مقررات شرافت علمی، سلامت علمی و صحت علمی را داشته باشیم.

وی افزود:باید در ایجاد ساختار مناسب، کنترل و مراقبت از اخلاق پژوهش یک بازنگری داشته باشیم و در این راستا مجلس، وزارت علوم و وزارت بهداشت مسئولیت های مهمی را دارند.

قائم مقام معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: همچنین نهادهای پژوهشی و علمی به خصوص ناشرین، هیات تحریریه و انتشارات دانشگاهی در این زمینه می توانند نقش موثری ایفا کنند.

وی بیان کرد: باید تلاش کنیم که بداخلاقی در حوزه پژوهش صورت نگیرد و مجموعه ای سالم در دستگاه همراه با عزت و شرافت در حوزه علمی داشته باشیم.

حسینی صدرآبادی تصریح کرد: پیوند میان اخلاق و علم بسیار سنگین است و به سختی می توان آنرا اجرا کرد و برای ایجاد یک نظم در این زمینه قانون بسیار موثر است.

وی در پایان بیان کرد: در شرافت علمی نگاه اصلی به کیفی سازی پژوهش و ارتقاء و تعالی این حوزه است.

سیدمحمدباقر نجفی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی کرمانشاه نیز در ادامه این همایش ابراز داشت: این همایش امروز در چهار بخش برنامه‌ریزی شده است و از محضر اساتید برجسته کشور استفاده می کنیم.

وی هدف از این همایش یکروزه را آموزش و ترویج اخلاق پژوهش عنوان کرد و افزود: اخلاق در پژوهش در شناسایی حقایق عالم هستی، تنزیه فعالیت های پژوهشی از رفتارهای فرصت طلبانه و تنظیم مقررات رسمی و غیر رسمی برای تامین حقوق پدید آورندگات و نظریه پردازان ایده های علمی، هنری و فناوران است.

نجفی با بیان اینکه با توجه به رشدعلمی نیاز جامعه به اخلاق در پژوهش بیشتر شده، گفت: امیدواریم این همایش سرآغاز نشست‌ها و کارگاه‌های علمی دیگری باشد که در طول سال به تفصیل ارائه خواهد شد تا از دستاوردهای علمی اساتید بهره‌مند شویم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

سازمان حمایت از مصرف‌کننده چه نظارتی بر افزایش قیمت خودرو دارد؟

تخت‌گاز خودروسازان در سکوت وزارت صمت و مجلسی‌ها

مرصادنیوز: خودروسازان داخلی در غیاب نظارت سازمان‌های عریض و طویلی همچون حمایت از مصرف کننده و در سکوت وزارت صمت و مجلس کماکان اقدام به افزایش نجومی قیمت‌های خود می‌کنند.

پربازدیدها