کد مطلب: 361716
سه‌شنبه ۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۷:۴۵

آیا بخش خصوصی منافعی برای متولیان فرهنگی دارد؟

کاروانسراهای تاریخی گرفتار یک بام و دو هوای میراث فرهنگی /حفاظتِ شرطی!

مرصادنیوز: ظاهرا اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در قبال کاروانسراهای تاریخی برای مرمت و حفاظت شروط خاصی را دارد که رویکرد دوگانه و سیاست یک بام و دو هوایی را در این خصوص دنبال می‌کند.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، حکایت بی‌مهری متولیان میراث فرهنگی این دیار به ابنیه تاریخی سر دراز دارد؛ خصوصا در چند سال اخیر که به عقیده برخی‌ها ظاهرا این موضوع دستخوش تسویه حساب‌های سیاسی هم شده است!

نمونه بارز آن را هم می‌توان در همین کاروانسرای عباسی قصرشیرین دید که در زلزله سال گذشته قسمتهایی از آن هم تخریب شد و با گذشت یکسال از زلزله و بازسازی هزاران خانه در این مناطق این کاروانسرای تاریخی به همان صورت باقیمانده و موجب تکدر خاطر علاقه‌مندان میراث فرهنگی شده است و میراث فرهنگی با انداختن توپ به زمین اوقاف از زیر بار بازسازی آن شانه خالی می‌کند.

این شانه خالی کردن میراث در حالی است که طبق اسناد موجود در سال 95 میراث فرهنگی بیش از 193 میلیون تومان برای کاروانسرای ماهیدشت  و 98 میلیون تومان برای کاروانسرای ماهیدشت هزینه کرده است!

نامه

البته ظاهرا این ارقام بدون احتساب 25 درصد افزایش قرارداد است و با جمع 25 درصد قرارداد کاروانسرای بیستون مبلغ 122 میلیون تومان و ماهیدشت 241 میلیون تومان است.
جالب است بدانید هزینه کرد در بیستون از طرف میراث فرهنگی مربوط به راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب هتل لاله بیستون است که تحویل بخش خصوصی بوده و هزینه در آن هیچ ربطی به اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه ندارد و طبق نامه دیوان محاسبات و بازرسی تضییع اموال بیت المال صورت گرفته چون هزینه‌کرد توسط میراث فرهنگی بابت مرمت اضطراری بناها باید صورت گیرد نه بابت تجهیزات!

در کاروانسرای ماهیدشت که تحویل کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی در زمان تصدی ابراهیم رضایی بابادی استاندار اسبق کرمانشاه که در راس مدیریت این کانون قرار داشت، مدیرکل میراث فرهنگی اقدام به ساخت سرویس بهداشتی اضافه و مدرن و کاشی کف شترخوان‌های کاروانسرا جهت تغییر کاربری به فضای اقامتی کرد که با این کار علاوه بر تخلف و هزینه کرد بر خلاف ضوابط و دستورالعمل ها مورد بازخواست از سوی دستگاه‌های نظارتی استان قرار گرفت که مدارک آن موجود است.

حال جای سوال است که فضای بیرونی کاروانسرای قصرشیرین بر اثر زلزله تخریب شده است و پس از گذشت یکسال به آن بی توجهی شده و در کمال تعجب مدیرکل بحرانی به جای پاسخ به کم کاری‌های خود و حوزه از هم گسیخته‌اش عنوان کرده که بنا مربوط به اوقاف است و اوقاف باید در آن هزینه کند.

با وجود اینکه کاروانسراهای بیستون و ماهیدشت که هر دو آنها نیز متعلق به اوقاف هستند و قرارداد آنها در سال 93 بین بخش خصوصی و اوقاف منعقد شده، چرا میراث فرهنگی در آنها طی سال 95 بیش از 350 میلیون تومان هزینه کرده است.

همچنین در جواب به دستگاه‌های نظارتی توسط میراث فرهنگی عنوان شده است که هزینه در بناهای میراثی و ثبت شده جزو وظایف میراث فرهنگی است، حال اگر چنین است چرا میراث فرهنگی استان به وظیفه اش عمل نمی‌کند و اگر چنین نیست چرا هزینه تصفیه خانه هتل کاروانسرای بیستون و هزینه در کاروانسرای ماهیدشت را متقبل شده است، آیا این مصداق تخلف و تضییع اموال بیت المال نیست؟

 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

به بهانه سالروز شهادت بزرگمرد عالم اسلام؛

درس‌هایی که علی‌(ع) در حکومت‌‌داری داد /امیرالمومنین الگوی بی چون و چرای ولایتمداری

مرصادنیوز: می‌گویند ابوتراب مرید بی‌چون و چرای ولایت بود و هیچگاه در زمان حیات پیامبر (ص) خطبه‌ای از حضرت علی (ع) نقل نشده است.

پربازدیدها