سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 368875 07:44 - 1397/11/27

تبیین جنبه اقتصادی بیانیه اخیر رهبر انقلاب:

ضربه‌هایی که از عدم مدیریت اقتصادی دولت می‌خوریم

ضربه‌هایی که از عدم مدیریت اقتصادی دولت می‌خوریم

مرصادنیوز: استاد اقتصاد دانشگاه تهران به تبیین جنبه اقتصادی بیانیه اخیر رهبر انقلاب پرداخت و ضرورت مدیریت اقتصادی در شرایط تحریم را مورد تاکید قرار داد.

آلبرت بغزیان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد با تبیین جنبه اقتصادی بیانه اخیر مقام معظم رهبری اظهار داشت: فارغ از بحث روبنا یا زیربنا بودن اقتصاد در جامعه باید گفت عملکرد دولت از نظر اقتصادی شامل رفاه، توسعه و رشد اقتصادی است و در یک بازه زمانی بر روی رشد تاکید می شد سپس بحث کیفیت و در نتیجه  توجه به موضوع توسعه و در نهایت توزیع رشد تحت عنوان رفاه برای برخورداری آحاد جامعه در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: هرچه کشوری رشد بیشتری داشته باشد می تواند در کنار دیگر کشورها از جایگاه ویژه تری برخوردار باشد، مقام معظم رهبری نیز سالها به طرح موضوعاتی چون جهاد اقتصادی، حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی برای تقویت بنیه اقتصادی کشور پرداخت که اگر بتوانیم اقتصاد را بهبود دهیم می توان به درستی این سیاستها پی برد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به هر اندازه بنیه اقتصادی قوی تر باشد وابستگی کمتر است و می توان گفت توزیع ناعادلانه مورد مقابله قرار گرفته البته نباید تنها به دنبال رشد اقتصادی بود بلکه باید به معنویات جامعه توجه شود، اما بر اساس احادیث از دری که فقر وارد شود ایمان خارج می شود در نتیجه باید با توزیع عادلانه درآمد و رشد اقتصادی بتوانیم اقتصاد را تقویت و فقرزدایی کنیم در غیر این صورت ممکن است بزهکاری در میان افرادی که در بحث تامین معیشت مشکل دارند توجیه پذیر شود.

نیازمند مقاوم‌سازی در اقتصاد هستیم

دکتر بغزیان با اشاره به این بند از بیانیه معظم له تحت عنوان اینکه انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است گفت: این تاکید ایشان در امسال به این دلیل است که سالهای قبل نرخ ارز و سطح قیمت ها و قدرت خرید مردم تا این اندازه زیر سوال نرفته بود.

وی با تاکید بر اینکه جهش قیمتها از پوشک تا خودرو، دولت را درگیر کرده بیان داشت: در بحث های فرهنگی و اجتماعی به اندازه کافی سرمایه گذاری کرده ایم، اما اگر بخواهیم این سرمایه گذاری ها هدر نرود باید سرمایه گذاری ها در قسمت اقتصادی تقویت شود تا مردم فرصت بیشتری برای پرداختن به موضوعات فرهنگی داشته باشند.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه حساسیت اقصادی در کشور بالا است، گفت: با توجه به اینکه ما تحریم هستیم اگر هم گشایشی رخ دهد احتمال بازگشت مشکلات وجود دارد پس نمی توان دست روی دست گذاشت بلکه باید حتی در شرایط اقتصادی مطلوب مقاوم سازی هایی انجام شود تا در وضعیت اورژانسی دچار مشکل نشویم.

بغزیان با اشاره به فرموده رهبر انقلاب مبنی بر اینکه وابستگی اقتصاد به نفت یکی از مهم ‌ترین عیوب اقتصاد کشور است، عنوان کرد: بارها و بارها درباره بحث رهایی ازاقتصاد نفتی صحبت شده و ضرورت آن به اطلاع مسئولان ارشد کشور در بخش های مختلف رسیده وهمکاری مردم نیز طلبیده شده بنابراین نیاز به تدوین برنامه جدیدی نیست  باید برای اجرای برنامه های تنظیم شده عزم جدی داشته باشیم.

وی عنوان کرد: رهایی از اقصاد نفتی  به معنای حذف نفت نیست بلکه درآمدهای نفتی باید بهینه و در جایی که ایجاد ارزش افزوده می کند و مشوق سرمایه گذری است صرف شود، اما وقتی به اقتصاد تلنگری زده شود مشخص می‌شود که این اقدامات اثربخشی نداشته است.

این اقتصاددان ادامه داد: در واقع به جز صنایع نظامی و نانو که پیشرفتهایی داشته اما در صنعت و کشاورزی مسئولان جدیت نداشته‌اند و در بحث خودروی ملی و خودکفایی محصولات سعی شده نقاط ضعف پوشانده شود؛ در حالی که بعد این همه سال تاکید مقام معظم رهبری این شایسته نیست تا اگر به بازار ضربه ای وارد شد مردم از کاهش قدرت خرید خود نگران شوند و به ذخیره اقلام غیرضروری بپردازند برهمین مبنا در حوزه رهایی از اقتصاد نفتی به برنامه‌ریزی جدیدی نیاز نیست بلکه برای اجرای برنامه های تدوین شده عزم می خواهد.

بغزیان در خصوص که عده ای فکر می‌کنند مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است نیز گفت: تحریم در حوزه هایی چون نفت با کاهش فروش، ایجاد مشکل در انتقال وجوه یا محدودیت معاملاتی کالاهایی جز غذا و دارو شروع قضیه بود اما ما نباید خودمان به خودمان ضربه بزنیم زیرا در شرایط هجوم برای خرید ارز و خودرو و مواردی که هنوز تحت تاثیر تحریم قرار نگرفتند این تاثیرات منفی تحریم تسریع بخشیده می شود.

وی تصریح کرد: بحث مدیریت اقتصادی نباید فراموش شود این مدیریت به ویژه در شرایط تحریم باید تقویت شود تا هیجانات بازار و نگرانی های مردم درباره تامین کالاهای اساسی به ویژه در آستانه عید نوروز کاهش یابد.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: از سوی دیگر با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت ها همچنان بالا است نشان می دهد که دولت باید نظارت بیشتری بر روی بازار داشته باشد.

لزوم تقویت نظارت دولت برای پیشگیری از مفاسد اقتصادی

بغزیان با اشاره به قسمت‌های دیگر بیانیه رهبر انقلاب در خصوص اینکه «عدالت و مبارزه با فساد لازم و ملزوم یکدیگرند و فساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده‌ چرکین کشورها و نظامها است» افزود: در بحث فساد اقتصادی برخی فرصت طلبی‌هایی ایجاد شده با توجه به اینکه ما سابقه تحریم و جنگ و برهم خوردن بازار را داشتیم، عده ای آگاهانه منتظر سوءاستفاده از بازار سکه، طلا، ارز و مسکن هستند همچنین نگرانی مردم درباره بنیه بانکها سبب روی آوردن آنها به سمت  جاهایی که برای سرمایه گذاری جذاب تر نشان داده می شوند نظیر موسسات مالی اعتباری غیرمجاز این هم سبب فساد می شود.

وی بیان داشت: همچنین کلاهبرداری هایی که در پیش فروش خودرو و مسکن انجام می شود و روز به روز  تکامل می یابد و در قالب شیوه جدیدتر و مهندسی شده تری صورت می گیرد سبب بی اعتمادی مردم به سیستم بانکی، دولت و تولید کنندگان می شود برهمین مبنا دولت باید سازمان های نظارتی را تقویت و با تخصیص بودجه آنها ابزارهایی جدید در اختیار آنان قرار دهد زیرا مردم این جامعه سرمایه های اجتماعی هستند که طی 40 سال انقلاب تقویت شدند بنابراین نباید این سرمایه ها که با صرف هزینه های بالا تشکیل شده اند به خاطر عده ای سودجو خدشه دار شوند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها