کد مطلب: 369852
پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۹ - ۷:۴۷

یادداشت/

تاملات یک استعفای نه چندان واقعی

مرصادنیوز: استعفای نه چندان واقعی دکتر ظریف از وزارت خارجه حاوی نکات قابل تاملی بود.

یادداشت ـ محمد امین بهرامی: استعفای نه چندان واقعی دکتر ظریف از وزارت خارجه حاوی نکات قابل تاملی بود که به برخی از آنها اشاره می شود.

۱_ دکتر ظریف که پیش از این چندین بار اقدامات و سخنانی را از خود بروز داده بود که از سوی یک سیاستمدار کاردان قابل پذیرش نیست این بار باز هم احساساتی شد و خطایی دیگر مرتکب شد.

زمانی از محمد البرادعی خواست برای رای نیاوردن اصولگرایان با تیم مذاکره کننده ایران در دولت هشتم کمی بیشتر ملایمت و ملاطفت کند و مسایل داخلی را پیش اغیار برد و از آنان درخواست مداخله کرد!

یکبار اعلام کرد امریکا با یک بمب کل تاسیسات دفاعی ما را نابود می کند! روز دیگری گفت ده ها میلیارد دلار پولشویی در کشور اتفاق می افتد!

این بار نیز در یکی از مهمترین اتفاقات چند ماه گذشته که بواسطه حضور بشار اسد رخ داد با استعفای اینستاگرامی!! که باز هم از یک سیاستمدار عجیب است  فضای رسانه ای سفر بشار اسد را به حاشیه برد. اقدامی که به هیچ وجه از سوی او به عنوان فردی کاردان و باهوش قابل پذیرش نیست.

۲_ اینکه رییس جمهور محترم دکتر ظریف را در خصوص دیدارها مطلع نکرد اشتباه بزرگی بود اما به واقع حتی اگر جناب رییس جمهور هم دعوت نمی شد چندان عجیب نبود چون دولت در ماجرای سوریه و دستاوردهای اقتصادی فراوانی که می تواند برای کارخانه ها و شرکتهای کشور در دوران بازسازی سوریه داشته باشد مثل تمام امور دیگر بی خیال و خواب است.

دولت در ماجرای سوریه و استفاده از منافعی که به واسطه خون و غیرت مدافعان حرم اکنون بالقوه در اختیار ماست چه کار کرده است که در چنین دیدارهایی حضور داشته باشد؟

شاید اگر ماجرا برعکس بود و رهبری از رییس جمهور برای این دیدار دعوت نمی کرد و او استعفا می داد برخلاف این استعفا، ده ها میلیون نفر از شادی سجده ی شکر می کردند!

۳_ به دکتر ظریف انتقاداتی وارد است چه در بحث برجام و چه در مسایل منطقه که او قابلیت دارد به چهره ای موفق در آسیا تبدیل شود اما نکته مهم آن است که اصولا کسانی که به زعم نگارنده از استعفای او به اشتباه خرسند بودند گویا نمی دانند با چه دولت و رییس جمهوری مواجهند.

این افراد گمان کرده اند اگر ظریف نباشد در این دولت ! از او بهتر به کار گرفته می شود؟ و اصولا وزاری خارجه ما تا کنون چقدر توانمند بوده اند و ظریف چقدر از آنها ضعیفتر بوده که باید از استعفایش خوشحال بود؟

۵_ آنها نیز که دلباخته ظریف بودند سخنانی گفتند که مایه ناامیدی است؛ یکی از نمایندگان مجلس گفته بود استعفای او از سقوط دولت مصدق هم بدتر و فاجعه بارتر است.

واقعا چه کسانی در مجلس با چه سطح درک و شعور و تاریخ دانی و تحلیلی حضور دارند؟ چند نماینده در این حد احساساتی و ناآگاه در مجلس هستند و با این نمایندگان چه توقعی از مجلس هست؟

۴_ دکتر ظریف دارای پتانسیل های فراوانی است که امروز و حتی پس از وزارت باید برای کشور استفاده شود و از دست دادن و حتی خانه نشینی امثال او ابدا برای کشور مفید نیست. متاسفانه یکی از اشکالات اساسی سیاست خارجی کشور عدم استفاده از همه ظرفیت ها و علی الخصوص افراد اثرگذار در این عرصه است.

تاکنون که عملی نشده است اما امیدواریم در دولت بعدی از هر کس در حد و حیطه توانش استفاده شود. این نشانه بلوغ در بصیرت و سیاست ورزی است که از افرادی که توانایی های مناسبی دارند ولو آنها را دوست نداشته باشیم و با مشی آنها چندان موافق نباشیم در راه پیشرفت کشور در حدی که برنامه های دولت ما اجازه می دهد استفاده کنیم.

۵_ دکتر ظریف سوای زحماتی که کشیده و خدماتی که داشته در عرصه ی عمومی یک درس هم به مدیرانی که هوش دریافت داشته باشند داده است. خندیدن و نشان دادن روی گشاده تنافری با مدیر بودن و توانمند بودن ندارد. قاعده ای که در کشور ما برعکس است. افراد فکر می کنند هرچه در روابط عمومی خشک تر و ناشسته روتر باشند بهتر است و همین   برداشت اشتباه سبب شده است که بین مردم و مدیران دیواری به بلندا و درازای دیوار چین شکل بگیرد.

۶_ ماجرای استعفای دکتر ظریف و موج همراهی ها با او ذخیره ی خوبی برای اوست. امیدواریم هرچه بیشتر در جهت منافع ملی و نه جناحی و گروهی از آن استفاده کند و موفقتر از قبل باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

تحول روستاهای غربی در گرو این طرح است؛

کرمانشاه در یک قدمی میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020

مرصادنیوز: : مسئولان میراث فرهنگی می‌گویند کرمانشاه تا میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020 تنها یک گام فاصله دارد.

پربازدیدها