کد مطلب: 370136
دوشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۸:۴

یادداشت/

عقده‌گشایی و تحریف تاریخ به سبک عبدالکریم سروش

مرصادنیوز: او تاریخ را آن گونه که دوست دارد و وقایع را آن گونه که می پسندد روایت می کند و کاری به رد و تکذیب های دیگران ندارد، زیرا برای او که روزگاری در دفاع از تکثرگرایی سینه چاک می کرد خودش و آنان که صلاح می داند تریبون های حقیقت هستند ولا غیر.

یادداشت/ محمد امین بهرامی: سخنانی به نقل از عبدالکریم سروش درباره مقایسه امام و شاه چند وقتی است که بر سر زبان ها افتاده است؛ ابتدا نمی خواستم در باب آن مطلبی بنویسم اما با انتشار فراوان آن که یا آگاهانه و با غرض و یا از جهل و ناآگاهی است لازم است نکاتی در این خصوص گفته شود.

 

1- حال و روز و عقاید سروش مشخص است؛ او سالهاست که بر علیه یکی از عقاید اصلی مسلمانان که وحی بودن و کلام خدا بودن قرآن است، شوریده و با الهام از الهیات پروتستان از خودش برای خدا و پیامبر (ص) تعیین وضع کرده است و بدون در نظر گرفتن تمامی استنادات دینی قرآن را کلام پیامبر (ص) می داند.

 

2- برای نگارنده عجیب است که چرا کلام و گفتار سروش در بسیاری مواقع  به گونه ای است که مصداق بارز این جمله است که "الغريق يتشبث بکل حشيش. غريق، به هر شاخه خشکيده ای چنگ می زند."

برای مطرح ماندن و متفاوت گفتن به هر جمله و مطلب بی پایه ای متوسل می شود اما بر خلاف غریق، او اصول و مطالب محکم که خلاف منافعش است را رها می کند. به نمایندگی از شیعیان سخن می گوید اما آرائش را به سخنان اهل سنت مستند می‌کند، در روایات اهل سنت عجیب ترین مطالب درباب پیامبر (ص) و ... را گواه می گیرد.

در مسایل تاریخی نیز اینگونه است؛ او تاریخ را آن گونه که دوست دارد و وقایع را آن گونه که می پسندد روایت می کند و کاری به رد و تکذیب های دیگران ندارد زیرا برای او که روزگاری در دفاع از تکثرگرایی سینه چاک می کرد خودش و آنانکه صلاح می داند تریبون های حقیقت هستند ولا غیر.
شیفتگی سروش به تمسک به اسراییلیات و متشابهات در مسایل دینی و تاریخی و قضاوت بر مبنای آنها کم نظیر است.

3- همین مشی است که سبب می شود  حتی بی بی سی فارسی که مستقیما تحت عنایات ملکه و وزارت خارجه انگلیس است و بودجه اش را هم وزارت خارجه انگلیس تامین می کند مستندی در ترویج او بسازد. همین نکته کفایت می کند که بدانیم حرف های او چقدر محل توجه است. سخنان یک روشنفکر که شبکه انگلیسی موظف به ترویجش است!

شبکه سلطنتی و وزارت خارجه انگلیس در او چه دیده اند؟ اگر آراء و نظریات او ذره ای برای کشورش مفید بود و یا بر علیه منافع استعماری بود چنین عنایتی به او می شد؟

سخنرانی مذکور که بخشی از آن در مقایسه شاه و امام منتشر شد سخنرانی ای طولانی است و عجیب اینجاست که چرا برخی رسانه های اصلاح طلب از این بخش اینقدر سر شوق آمده اند؟ اولا در میان روز گفتن روز کو طبیعتا مصداق خویش رسوا کردن است برای روز جو.

4- ثانیا مگر امام احتیاجی به این چنین سخنانی در مدح خود دارد که از آن با هلهله یاد کردند؟ درحالی که آن سخنرانی سرشار از دروغگویی و عقده گشایی بود و شاید صرفا همین یک بخش قدری مثبت بود.از همان ابتدای سخنرانی به بهانه ی گرامیداشت پوران شریعت رضوی همسر دکتر شریعتی، انواع و اقسام بی حرمتی ها را به شریعتی داشت. او را آواره و سرگردان و شاعر مسلک که نه خودش میفهمید کجاست و نه دنیا را چنانکه باید و شاید اداره می کرد! خطاب می کند.

5- طبیعتا گفتن چنین لاطائلاتی از سروش به شریعتی که بی شک در آسمان ظلمانی روشنفکری یک و نیم قرن گذشته ایران چون خورشید است و جزو معدود روشنفکرانی بود که – در کنار تمام اشتباهات و لغزش ها که طبیعی آدمی است-  مردم را فهمید و زندگیش را صرف ترویج اسلام در فضای مارکسیت زده روشنفکری آن زمان کرد بیراه نیست. سروش خادم استعمار و مبلغ لیبرالیسم است و بین خط روشنفکری که دلباخته شیعه و اهل بیت (ع) بود با چون اویی که منحرف کننده خط دین  است چه نسبتی است؟ به قول خودش چه نسبت خاک را با عالم پاک؟

6- از نکات دیگری که سروش مطرح کرد باز هم اشاره به دروغی بود که به حسین شریعتمداری نسبت داد و شریعتمداری در مصاحبه
 با تسنیم مستند نشان داد او را جاسوس نخوانده است و اسناد و مدارک متقنی را ارائه کرد که سروش طبق معمول ترجیح داد همان حرف های خودش را تکرار کند.

7- در خصوص امام سوای مطالبی که از سوی او منتشر شد باز هم دروغ گفت و اعلام کرد که امام در دوران شاه با رییس جمهور آمریکا مکاتبه داشته است که البته گویا فقط شبکه بی بی سی از این ماجرا خبر داشته است! و به دروغ چند سال قبل چنین مطلب کذبی را منتشر ساخت که به صورت مستند این دروغ توسط بنیاد نشر آثار امام رد شد اما طبیعی است که برای سروش شبکه  بی بی سی اهمیت دارد که برایش مستند می سازد و او را ترویج می کند.

8- یکی دیگر از موارد فراوان تحریف انقلاب که سکه نقد سروش مطاع بازارش است استنادات عجیب و بیراه به اشخاص دسته چندم است تا اینگونه به خیال خود انقلاب را تضعیف کند.  امثال هادی غفاری که نه جایگاهی در انقلاب داشتند و نه دارند و شاید الان هم هم رای سروش باشند و ... کسانی هستند که تزیین خوبی برای سفره ی تحریف انقلاب باشند که سروش از آنها بهره می گیرد.

9- یکی دیگر از مسایل مهم آن است که در روایت های سروش او قهرمان داستان انقلاب بوده و هست. انگار نه انگار سالها در انقلاب فرهنگی نقش داشته و در اخراج اساتید از دانشگاه ها جزو مهره های اصلی بوده است. در آن زمان، رندانه گره از زبان باز نکرد صداوسیما میدان عمل او بود و حظ می برد اما امروز در فضایی بدون رقیب شمشیر کشیده و گذشته را نقد می کند. صداقت کلمات و گفتارش درباب ابتدای انقلاب از همین رویکرد دوگانه اش پیداست.

10- نکته آخر اینکه سخن لیبرال ها و دلبستگان غرب و وابستگان به کمونیسم و مارکسیسم در باب انقلاب و جمهوری اسلامی همانقدر مهم و قابل توجه است که سخن بی خدایان درباب اسلام. سخن اینان در پارادایم سیاست همانقدر حائز اهمیت است که سخن ملحدان در پاردایم دین در خصوص اسلام. نه تعریف و تمجیدهای آنان مایه ی خوشحالی و فخر عظیم است و نه نقد و رد هایشان قابل اعتنا و مهم.

کسی که دلباخته لیبرالیسم است چگونه می تواند به خود جرات دهد و درباره ی عدالت و اخلاق و معنویت و حقوق بشر آن هم در انقلاب اسلامی سخن بگوید؟ آنان بهتر است که بجای سخن درباب انقلاب ننگ اعمال لیبرالها در کشورهای مختلف در جنایت و تجاوز و بی لدالای و اخلاق ستیزی را بپوشانند. چگونه می توانتد از اخلاق بگویند و جمهوری اسلامی را نقد کنند؟ دستاورد لیبرالیسم در حوزه ی اخلاق چه بوده است جز نابودی خانواده و عفت زنان و غیرت مردان و به حیوانییت کشاندن انسان؟

هرچند از سروش توقعی نیست. او دلباخته پوپری است که در توجیه حمله اتمی آمریکا به ژاپن در مصاحبه ای که در کتاب " آزادی و مسئولیت روشنفکران(تزجمه کوروش زعیم)" به چاپ رسیده است  به مضحک ترین توجهیات دست میزند تا بمباران اتمی ژاپن را توجیه کند که به صورت چکیده چنین است:  شاید آن زمان کسی به ذهنش نمی رسیده که بمب را برای ترساندن ژاپنیها در مکانی غیر مسکونی منفجر کنند به همین دلیل باید روی سر مردم می زدند!

تعداد بمب های اتمی ساخته شده کم بوده و ممکن بود اگر با زدن بمب در جایی غیر مسکونی، ژاپنی ها درس نمی گرفتند دیگر بمبی نبود که در سر آنها زده شود تا تسلیم آمریکایی ها شوند!

روشنفکر غربی  و غربگرا دقیقا همین است. در دفاع از استعمار و غرب از سوراخ سوزن رد می شود و در مقابله با تفکر اصیل دینی که با ارزش های غربی به مقابله برخواسته است از دروازه هم نمی تواند رد شود. اخلاقی هم که اینان بدنبابش هستند نمونه ه ماجرای بالاست. سروش، زیباکلام و اعوان و انصارشان دقیقا در شمار این قبیله اند که آمد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

تحول روستاهای غربی در گرو این طرح است؛

کرمانشاه در یک قدمی میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020

مرصادنیوز: : مسئولان میراث فرهنگی می‌گویند کرمانشاه تا میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020 تنها یک گام فاصله دارد.

پربازدیدها