کد مطلب: 370470
شنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۷:۳۳

اجرای نصفه و نیمه تعهدات سازمان خصوصی‌سازی؛

چرا سود سهام عدالت کمتر از مبلغ اعلامی بود؟

مرصادنیوز: اجرای نصفه و نیمه تعهدات سازمان خصوصی‌سازی در قبال سهام عدالت موجب شده تا شهروندان سودی کمتر از مبلغ اعلام شده را دریافت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، حدود ۱۲ سال از ورود سهام عدالت به معنای واگذاری بلاعوض سهام شرکت‌های دولتی به مردم و افراد کم توان جامعه و شریک شدن آنها در درآمدهای دولت، به اقتصاد ایران می‌گذرد.

این سهام با شعارهایی چون «توزیع عادلانه ثروت دولت بین اقشار مختلف جامعه» و «گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران» به اقتصاد کشور ورود کرد اما آنچه که دیده می‌شود، این است که متأسفانه تا به این لحظه اهداف فوق تحقق نیافته اند.

آنچه که از شواهد امر برمی‌آید سهام عدالت تا کنون نتوانسته آنگونه که باید در مسیر اصلی خود قرار گیرد و سودی هم که به آن تعلق گرفته بسیار ناچیز بوده که حتی در مواردی این سود ناچیز به صورت کامل نیز به مالکان این سهام پرداخت نشده است.

مشمولین سهام عدالت در کرمانشاه سودی کمتر از آنچه که اعلام شد دریافت کرده اند

طبق اعلام مسئولین سازمان خصوصی سازی سود سهام عدالت سال ۹۶ برای کسانی که سهام آنها یک میلیون تومان است که شامل مشمولین کمیته امداد و بهزیستی می‌شود ۱۷۵ هزار تومان و و سایر اقشار ۹۳ هزار تومان تعیین شده است و قرار این است که تا پایان امسال به حساب مردم واریز شود اما تعدادی از مشمولین دریافت این سود در استان کرمانشاه نسبت به واریز مبلغی پایین‌تر از آنچه که باید به حساب آنها می‌آمد معترض هستند و گفته می‌شود که به دارندگان سهام کامل یعنی یک میلیون تومان به جای واریز سود ۱۷۵ هزار تومانی ۱۵۰ هزار تومان و به جای واریز سود ۹۳ هزار تومانی برای سایر سهامداران ۶۰ هزار تومان واریز شده است.

ا

75 درصد جمعیت استان کرمانشاه مشمول دریافت سهام عدالت هستند

در استان کرمانشاه یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر معادل ۷۵ درصد جمعیت استان،  مشمول سهام عدالت هستند و برخی از مشمولین نیز تا کنون که حدود ۱۶ روز از اسفندماه می‌گذرد، هنوز سودی دریافت نکردند و چیزی به حساب آنها واریز نشده است.

این در حالی است که علی محمدی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه از واریز ۱۷۵ هزار تومان سود سهام عدالت سال ۹۶ برای کسانی که سهام کامل دارند خبر داد.

وی همچنین از واریز سود سال ۹۶ برای دارندگان این سهام از ۷ اسفند تا پایان سال خبر داد و افزود: مرحله اول این واریز به حساب تحت پوششین کمیته امداد وبهزیستی و در مرحله دوم روستاییان و عشایر و مرحله سوم زنان سرپرست خانوار و کارگران فصلی خواهد بود.

بسیاری از سهامداران کامل سهام عدالت به جای ۱۷۵ هزار تومان ۱۵۰ هزار تومان دریافت کرده اند

اظهارات مدیرکل اقتصاد و دارایی در خصوص میزان واریزی سود برای سهام کامل در حالی است که بسیاری از مشمولین در استان ۱۵۰ هزار تومان دریافت کرده اند و حدود ۲۵ هزار تومان کمتر به حساب آنها آمده است. همچنین به حساب کارگران فصلی نیز به جای ۹۳ هزار تومان ۶۰ هزار تومان سود واریز شده است.

ا

خبرنگار مرصاد برای پیگیری این موضوع با مدیرعامل شرکت سهام عدالت استان کرمانشاه مصاحبه‌ای انجام داد تا علت این موضوع را جویا شود.

سهام تحت پوششان بهزیستی و کمیته امداد کامل است

خسرو نجفی در گفتگو با خبرنگار مرصاد در این خصوص گفت: زمانی که سازمان استعلام گرفت کسانی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی بودند، مشمول سهام عدالت کامل قرار گرفتند.

وی میزان سهام کامل برای تحت پوششان کمیته امداد و بهزیستی را یک میلیون تومان اعلام و تصریح کرد: از این یک میلیون تومان ۵۰۰ هزار تومان را دولت داده و ۵۰۰ هزار تومان نیز رهبر از بیت المال به آنها بخشش کرده است.

مدیرعامل شرکت سهام عدالت استان کرمانشاه افزود: سهام سایر اقشار جامعه که پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند، ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

وی ادامه داد: برای تکمیل سهام سایر مردم و رسیدن آن به یک میلیون تومان سازمان سهام عدالت شماره حسابی را به مردم اعلام کرد، اما چندان مورد استقبال قرار نگرفت و افراد زیادی سهام خود را ارتقا ندادند.

تاکنون دو مرحله سود سهام عدالت به حساب مردم واریز شده است

مدیرعامل شرکت سهام عدالت استان کرمانشاه گفت: هم اکنون به صورت سالیانه سود سهام مذکور به حساب مردم واریز می‌شود و تاکنون نیز دو مرحله واریز شده است.

وی تصریح کرد: سود مذکور مربوط به سال‌های ۹۵ و ۹۶ بوده و برای کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند ۱۷۰ هزار تومان و سایر اقشار از ۷۹ هزار تومان تا ۹۰ هزار تومان تعیین و پرداخت شده است.

کسانی که مرحله اول ۴۰ هزار تومان سود دریافت کرده اند از اصل سهامشان کسر شده است

نجفی در پاسخ به اینکه «علت این تفاوت پرداختی دربین افراد عادی چه بوده است؟» گفت: کسانی که در مرحله اول ۴۰ هزار تومان سود دریافت کردند، این سود را متأسفانه از اصل سهام آنها کسر کردند و اکنون حدود ۷۹ هزار تومان خود دریافت می‌کنند اما برخی افراد که این گونه نبوده‌اند حدود ۹۳ هزار تومان سود به حساب آنها واریز می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه «چرا به حساب سهام داران کامل و مشمولین کمیته امداد و بهزیستی به جای ۱۷۰ هزار تومان ۱۵۰ هزار تومان سود واریز شده است؟» گفت: اینها یک مبلغی را اعلام کرده‌اند اما این شرکت‌های سرمایه پذیر که حدود ۶۰ شرکت هستند، به حساب سازمان سود واریز می‌کنند و چون مردم سهامدار سبد هستند، شرکت‌های مذکور بر اساس سوددهی و زیان دهی این سودها را واریز می‌کنند و برخی حتی به علت اینکه تقسیم سود ندارند، اصلاً سودی واریز نمی‌کنند.

۱۷۰ هزارتومان سود سهام عدالت تقریبی اعلام شده و ممکن است ۱۵۰ هزار تومان باشد

مدیرعامل شرکت سهام عدالت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: ۱۷۰ هزار تومان مذکور به صورت تقریبی اعلام شده است و ممکن است بر اساس موارد ذکر شده ۱۵۰ هزار تومان واریز شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا به جای ۷۹ تا ۹۳ هزار تومان برای سایر اقشار و کارگران ۶۰ هزار تومان سود واریز شده است؟ نیز افزود: سال گذشته سود سال ۹۵ را در دو مرحله پرداخت کردند که یک بار حدود ۵۳ هزار تومان و یک بار نیز حدود ۲۶ هزار تومان واریز شد و ممکن است سود سال ۹۶ نیز امسال پرداخت می‌شود به صورت دو مرحله‌ای بوده باشد اما امسال اکثراً به صورت یک مرحله‌ای سودها واریز می‌شود.

ا

اگر طرح دولت در مجلس مصوب شود، سهام عدالت خرید و فروش می شود

مدیرعامل شرکت سهام عدالت استان کرمانشاه اشاره‌ای نیز به بحث خرید و فروش سهام عدالت داشت و گفت: قرار شده که این سهام قابل خرید و فروش شود دولت نیز طرحی در این زمینه ارائه کرده است که اگر صندوق «ای تی اف» در مجلس مصوب شود مردم می‌توانند راحت سهامشان را خرید و فروش کنند.

وی در خصوص اینکه چرا هنوز سود سهام عدالت به حساب برخی از افراد واریز نشده است، گفت: گفته اند تا پایان سال واریز می‌شود اما اینکه چرا هنوز تا به برخی واریز نشده است را باید از سازمان مرکزی خصوصی سازی پیگیری کرد.

با توجه به مطالب فوق می‌توان به این نتیجه رسید که ظاهراً چهارچوب خاصی برای واریز سود سهام عدالت به حساب مردم وجود ندارد که به راحتی ۱۷۵ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان و ۹۳ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان تغییر می‌یابد و دولت نیز عملاً تعهدی در خود برای رسیدگی به این موضوع نمی بیند که سودهای مذکور به موقع و بدون کسر مبالغی به مردمی که ممکن است در این شرایط نامناسب اقتصادی حسابی کوچک روی آن باز کرده باشند، پرداخت شود.

لذا می‌طلبد اولاً مسئولان نسبت به ایجاد یک چهارچوب عملی مناسب برای پرداخت این سودها اقدام کنند و ثانیاً سازمان خصوصی سازی نیز به تعهداتی که از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کند، عمل کنند تا شاهد مشکلات ناشی از بی تدبیری‌ها در این زمینه نباشیم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رئیس جمهور فعلی بیشترین اختیارات را دارد؛

حسینی‌کیا: توجیه ناکارآمدی دولت به بهانه اختیارات محدود فرار به‌جلو است

مرصادنیوز: رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: دولت فعلی بیش از سایر روسای جمهور اختیار دارد و توجیه ناکارآمدی دولت به بهانه اختیارات محدود فرار به‌جلو است.

پربازدیدها