کد مطلب: 370500
شنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۴:۵۱

یادداشت/

سخنی با پیشکسوت مطبوعات کرمانشاه

مرصادنیوز: پیشکسوت مطبوعات کرمانشاه مطلبی در نقد صحبتهای رییس دادگاه های انقلاب در خصوص یاری انقلاب اسلامی نوشته است که باید گفت، ایشان هم بسان بسیاری دیگر از اصلاح طلبان متاسفانه نه در دین شناسی تعمقی داشته اند و نه در سیاست ورزی اهل ژرف اندیشی اند اگر هر دو را هم دارند غالبا در تحلیل ها و نوشته ها بهره ای از آن نمی برند.

یادداشت /محمد امین بهرامی: آقای نوری‌علاء از پیشکسوتان عرصه مطبوعات در استان ماست و جزو افرادی است که علیرغم اصلاح طلبی مورد احترام جمعیِ اهالی رسانه در استان است؛ اما با عرض پوزش، ایشان هم بسان بسیاری دیگر از اصلاح طلبان متاسفانه نه در دین شناسی تعمقی داشته اند و نه در سیاست ورزی اهل ژرف اندیشی اند اگر هر دو را هم دارند غالبا در تحلیل ها و نوشته ها بهره ای از آن نمی برند.

یکی از نمونه های قابل اشاره مطلبی است که در کانال تلگرامیشان با تیتر غلط می کنند نوشته اند؛ این مطلب در اشاره به سخن رییس دادگاه های انقلاب در خصوص یاری انقلاب اسلامی است.

ذکر این تذکر لازم است که مطلب حاضر نه به دلیل شناخت از رییس دادگاه های انقلاب و نه به دلیل شان حقوقی ایشان و نه شناخت از جناب غضنفرآبادی است که نیست. غرض پاسخ به نقد احساسی جناب نوری علاء بر یک جمله از گفتار ایشان است که به طور خلاصه چند نکته عرض می شود.

۱_ قاعدتا ابتدایی ترین تحلیل برای تحلیل گر این ادراک را می آورد که انقلاب اسلامی ایران فراتر از مرزهای جغرافیای ایران است. ایران در این ترکیب صرفا اشاره به محل شروع این رخداد بزرگ تاریخی است و نه احصار و کشیدن حد و مرز برای آن و این همان فلسفه ای است که مبنای بند شانزدهم اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شده است.

۲_ شاهد  بند اول آن است که آنچه سالها و دهه ها مورد تاکید امام خمینی و مقام معظم رهبری بوده است تکیه بر ارزش های اسلامی در انقلاب اسلامی است که ریشه و شاهرگ اساسی فرهنگ امروز ایران است و اگر این ریشه نبود قطعا مدرنیسم و روشنفکران غرب زده و ناآگاه چون سیلی خانمان برانداز آن را ویران ساخته بودند و بی هویتی مطلق را برای ایرانیان به بار آورده بودند که در آثار و گفتار آنان هست و نیازی به تکرار نیست.

۳_ بنابراین انقلاب اسلامی مطلبی غیر از اسلام در خود ندارد و بی شک اگر امام خمینی به عنوان یکی از جامع ترین علمای تاریخ اسلام ، ذره ای احساس می‌کرد که مسیر بر خلاف اسلام و رضایت حق تعالی است قطعا اجازه حرکت نمی داد چنان که بارها در بیانات خود چنین مضامینی را بیان کردند.

۴_ اندک تاملی در قرآن باطل بودن برداشتهای بزرگوارانی چون نوری علاء را نشان می دهد؛ مگر در سوره محمد (ص) بیان نکرده است «وَ إِن تَتَوَلَّوْا یَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَیْرَکُمْ ثُمَّ لَا یَکُونُوا أَمْثَالَکُمْ"» و مگر در سوره مائده نفرموده است که «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَی الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَلاَ یَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید هر کس از شما از آئین خود بازگردد (به خدا زیانی نمی‌رساند) خداوند در آینده جمعیتی را می‌آورد، که آن‌ها را دوست دارد و آن‌ها (نیز) او را دوست دارند، در برابر مؤمنان متواضع و در برابر کافران نیرومندند، آن‌ها درراه خدا جهاد می‌کنند و از سرزنش ‍ کنندگان هراسی ندارند. این فضل خدا است که بهر کس بخواهد (و شایسته ببیند) می‌دهد و (فضل) خدا وسیع و خداوند داناست».

این اعلام رسمی خداست که اگر قومی از پیروی دین خدا رو برگردانند این توفیق نصیب قومی دیگر می شود و دین خدا در انحصار یک قوم نیست و خدا هم برای یاری دینش لنگ یک قوم نیست و انقلاب اسلامی نیز به عنوان شاخه و محصول اسلام همین وضع را دارد.

۵_ اگر احساسات، جناب نوری علاء را در بر نمی گرفت و کمی اطراف را بهتر می دیدند بهتر می یافتند که اصولا برای شیعیان در عین حفظ ملیت و دفاع از آن و افتخار به ملیت خود، در دفاع از حق خطوط جغرافیایی استعمار ساز حرف اول و آخر را نمی زند و این اختصاص به ایرانیان ندارد.

شاهد مثال آیت الله سیستانی در عراق است؛ ایشان اهل کجا هستند و از لحاظ خاندان اهل کدام کشورند؟ و مگر جز این است که اگر فتوای ایشان و حضور مدافعان حرم نبود امروز  کل عراق در دستان کفتارهای داعش بود و این عالم پارسا بود که مانع از تجزیه و نابودی کشور عراق شد.

۶_  شاید اشکالی به جناب غضنفرآبادی باشد که به گونه ای سخن گفته اند که عزیزان اصلاح طلب که مثلا در قبال غلط زیادی فردی چون ماکرون که اعلام کرد اگر آقای روحانی رای نمی آورد ما به ایران حمله می کردیم نه تنها ناراحت نمی شوند بلکه به آن می بالند به دلشوره افتاده اند.

اشکال غضنفرآبادی این است که هنوز درنیافته اند که خط و نشان کشیدن ها و تزویرهای چشم آبی ها از نظر دوستان تعارضی با دولت_ملت و استقلال و حاکمیت ملی ندارد و باعث تفرقه و تهدید به سوریه کردن ایران نیست و مزید امتنان هم هست اما اگر گفته شود که مدافعان حرم به کمک ایران و انقلاب اسلامی می آیند آنگاه گاه آن است که خون موج زند در دل سنگ!!!

۷_ خدمت جناب رییس جمهور و دوستان و مبلغان و مروجان ایشان همچون جناب نوری علاء عرض می کنم که این انقلاب جز مسولان بی کفایت که امروز بعضا شاهد آنانیم که آن هم نتیجه رپرتاژها!! و هشتگ های با فلان فرد تا فلان وقت است  دچار آفتی نمی شود و نه فرانسه و نه صد برابر فرانسه جرات نمی کنند تعرضی به این کشور داشته باشند. ایران به برکت انقلاب اسلامی و پس از دهه ها و سده ها امروز به جایی رسیده است که او مشخص می کند دیگران در کجای منطقه باشند و نباشند.

توصیه به غربگرایان و هواداران و مروجانشان هم این است که از یکسو دل خود را محکم کنند که نه این انقلاب رفتنی است و نه دشمنانش قدرتی دارند؛ این انقلاب مصداق شجره طیبه قرآن است که مدافعان حرم و لبنان و یمن و... شاخه های این درختند و پایه و مایه جنات ظهور.

ابوسفیان هم پس از مدتی آمد و در پناه اسلام ولو به دروغ اقرار به غلط کردن کرد خوب است که دوستان بدانند که دیگر

شب آن نیست که از خانه روند
از یار یگانه سوی بیگانه روند.

از سوی دیگر نه از هارت و پورت و گزافه گویی های شیرهای پیر بی یال و کوپال استعمار بترسند و نه از تعریف و تمجیدشان؛ تعریف و تمجیدهای این جماعت همان اندازه توخالی و پوچ و گزافه است که ارعاب و تهدیدهایشان‌.

امثال مکرون اگر خیلی صادقند بروند فکری به حال چشم های از حدقه در آورده شده مردمانش کنند که جرمشان این است که در کشوری که لاف آزادی می زند اعتراض دارند.

اندک نشانه درایت و عبرت گیری از احوال این جماعت آن است که بدانیم که ابوسفیان دوران ما(آمریکا) همان کشوری که شاه نالایق پهلوی یک ربع قرن کشورش را اجیر او کرد نگذاشت مهر انقلاب خشک شود و فورا منافقانه آن را به رسمیت شناخت در حالیکه آنروز ما کجا بودیم و امروز کجاییم.
اگر اندک تجربه گیری و عقلانیتی در کار باشد همین یک مورد کافیست تا برخی دوستان بدانند که باید به امضای کی دلخوش باشند.

۸_جناب نوری علاء بزرگوار و دغدغه مند، اگر سخنی استقلال و حاکمیت ملی کشور را تهدید کند سخن امثال مکرون است که نه تنها پاسخی نمی گیرد بلکه به عنوان افتخار در منابر توسط فرد اول اجرایی کشور گفته می‌شود؛ جایش را اشتباه نوشته اید اما برای این پایان زیباست آنجا که آورده اید
«هر چند ایرانیان از این اباطیل زیاد شنیده است، اما این جنس تهدید و تهدید‌کننده، سابقه نداشته و احتمالا در تاریخ بشر هم کم‌نظیر باشد که یکی از مدیران مملکت، ملت را با این صراحت و تحقیر با اتکاء به قدرت اتباع بیگانه تهدید کند» برای این چنین سخنی باید برآشفت و متاسف بود نه سخن امثال غضنفرآبادی!

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

تحول روستاهای غربی در گرو این طرح است؛

کرمانشاه در یک قدمی میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020

مرصادنیوز: : مسئولان میراث فرهنگی می‌گویند کرمانشاه تا میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020 تنها یک گام فاصله دارد.

پربازدیدها