کد مطلب: 370859
پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ - ۱۱:۳۸

اینجا چراغی روشن است؛

دلتنگی‌های پنجشنبه آخر سال

مرصادنیوز: پنج‌شنبه آخر سال سنت دیرینه‌ای بین ما ایرانیان است که این روز را در کنار عزیزانی بگذرانیم که دیگر در بین ما نیستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، سنت دیرینه‌ای بین ما ایرانیان است که آخرین پنجشنبه سال را در کنار عزیزانی بگذرانیم که دیگر در بین ما نیستند و یا به عبارتی به زیارت اهل قبور می‌رویم.

برخی‌ها خاطرات تلخ و شیرین گذشته را با آنها مرور می‌کنند و برخی دیگر هم یادآوری دوباره ای از ناپایداری خوشی‌هایدنیا و تقدیر الهی بر مرگ به عنوان پایان زندگی را با دیدن خانه‌های ابدی دارند.‌

این پنجشنبه آخر سال را با دلتنگی‌های مادرانه و پردانه یا اشک‌های یتیمانه را در کنار مزار عزیزان خفته در خاکشان می‌گذرانند؛ چراغی یا شمعی روشن می‌کنند، سبزه عیدی برایشان می‌برند و گل و گلابی بر مزارشان می‌گذارند و ذکری و فاتحه‌ای نثار شادی روحشان می‌کنند تا این غم نبودنشان را تسلی ببخشند.

هرچند این رسم قدیمی رنگ و بوی گذشته‌ها را ندارد ولی همچنان باقی است و تلنگری است برا همه که جز نام نیک از آدمی چیزی باقی نخواهد ماند.

همچنین احترام و تکریم مردگان اهل قبور وجه دینی و هویت مذهبی را نشان می‌دهد و حاکی از این است که بین شادی و غم و نیز میان زندگی و مرگ پیوندی برقرار است.

تصاویر

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

تحول روستاهای غربی در گرو این طرح است؛

کرمانشاه در یک قدمی میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020

مرصادنیوز: : مسئولان میراث فرهنگی می‌گویند کرمانشاه تا میزبانی رویداد جهانی گردشگری 2020 تنها یک گام فاصله دارد.

پربازدیدها