کد مطلب: 371465
شنبه ۱۳۹۸/۱/۳ - ۱۲:۳۵

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی خواستار شد:

ضرورت ایجاد پژوهشگاه نوروز ایرانی و موزه نوروز ایرانی در کرمانشاه

مرصادنیوز: عضو هیئت علمی دانشگاه رازی، با اشاره به ویژگی‌های استان کرمانشاه بر ضرورت ایجاد پژوهشگاه نوروز ایرانی و موزه نوروز ایرانی در این استان شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، بیژن کلهرنیا امروز شنبه در مراسم افتتاح نخستین جشنواره ملی آئین‌های نوروزی که درطاقبستان کرمانشاه برگزار شد، گفت: در پایان جنگ جهانی دوم ملت‌ها متوجه شدند همه چیز را از دست دادند و این باعث شد، اعلام مالکیت فرهنگی کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی تصریح کرد: ملت‌های دیگر به جای مالکیت اقتصادی و سیاسی به دنبال مالکیت فرهنگی بودند این مبارزه برای مالکیت فرهنگی امروزه هم ادامه دارد.

وی افزود: مبارزه‌ای بین ملت‌ها شد تا اثبات شود چه چیزهایی دارند و این مبارزه امروز جدی تر از قبل ادامه دارد و کشورهای دارای مدنیت‌های تاریخی مثل ما فراموش کردند چه چیزهایی را دارند و حتی خوراک و پوشاک و موسیقی و داشته‌ها را کنار گذاشتیم تا دیگران آن را ببرند و ما به شکل دیگران درآمدیم.

این استاد دانشگاه کرمانشاهی تصریح کرد: این بی بها بودن اندیشه و فرهنگ در زندگی ایران از یک سو و جاماندن ما وفراموشکاری ژرف از سوی دیگر باعث این اتفاق شده است.

وی با بیان اینکه ما به گذشته تاریخی افتخار می‌کنیم گفت: همه در حال دست به دست کردن دست نوشته‌های کوروش هستند و این در حالی است که شایعات و سطحی نگری جای همه چیز را پر کره است و ما شایعه فرهنگی تولید می‌کنیم.

کلهرنیا اشاره‌ای به پیشینه کرمانشاه داشت و گفت: کرمانشاه شهر تاریخ، شهر مدنیت و شهری بوده که فرهنگ ساخته است. در زمان جنگ هر روز کرمانشاه بمباران می‌شد و در برخی روزها ۲۵ هواپیمای عراقی ساعت‌ها همه چیز را بر سر شهر آوار می‌کرد.

وی افزود: در چهار راه اجاق پناهگاهی ساختد که به سازه‌های چندین هزار ساله تاریخی می‌رسید اما چون فرصت نبود ببیند چیست آن را کندند و دور ریختند و بتن ریختند.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی با بیان اینکه ریشه‌های تاریخ روی این خاک کرمانشاه است، گفت: گوشه و کنار این کوه قاچاقچیان آثار تاریخی فاتحانه می‌خواهند نسخ نامه آن را به خسرو پرویز نسبت می‌دهند، اما غلط است.

وی افزود: کرمانشاه یکی از نشانه‌های مدنیت و ریشه‌های تاریخ ما است و بیستون یکی از شاهکارهای بشریت و گذرگاهی است که تمام ملت‌ها از آن می‌گذرند. کتیبه نگاشته بیستون نیز از شاه کلیدهای تاریخی است.

کلهر نیا ادامه داد: کرمانشاه گذرگاه تاریخ بوده و در تمام طول تاریخ از مسیر شرق به غرب، مدنیت‌ها گذر می‌کردند. کرمانشاه مرکز مدنی و ثقل فرهنگی بوده و به مثابه‌ای تاریخ نوروز نامگذاری شد.

وی تاکید کرد: ما می‌خواهیم کرمانشاه بماند و باشد ما می‌خواهیم این طاقبستان ثبت جهانی شود، ما می‌خواهیم موزه نوروزی در کرمانشاه پا بگیرد و پژوهشگاه نوروزی نیز باید پا بگیرد.

این استاد دانشگاه گفت: ما به پژوهش‌های جامع درباره چیستی نوروز نیاز داریم و بیهوده به پیشا اسلام و بعداً اسلامافتخر نمی‌کنیم بلکه ما اندیشه ورزانه به جوهره انسان و نه شاهان می‌بالیم و افتخار می‌کنیم.

وی اشاره‌ای به ویژگی‌های کرمانشاه و مردم آن داشت و گفت: ارامنه، زرتشتی، عاشوری کرمانشاه را به مثابه شهر صلح انتخاب می‌کردند و اندیشه ورزان ایرانی، نویسندگان و شعرا نیز به گونه‌ای دیگر به ویژگی‌های کرمانشاه پرداخته‌اند، لذا باید پژوهشگاه نوروز ایرانی و موزه نوروز ایرانی در کرمانشاه شکل بگیرد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

حسینی کیا در گفتگو با مرصاد:

نگاه سیاسی دولت به بودجه 99 مشهود است

مرصادنیوز:عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: نگاه سياسی دولت به بودجه 99 با توجه به کاهش بودجه های فرهنگی و قرآنی مشهود است.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطرح کرد

ابتلای بیش از ۱۳۰۰ کرمانشاهی به آنفلوانزا /۶ نفر جان باختند

در همایش تجلیل از خادمین اربعین حسینی صورت گرفت

قدردانی آیت الله علما از مجموعه سپاه برای خدمت‌رسانی در اربعین

پربازدیدها