کد مطلب: 371471
شنبه ۱۳۹۸/۱/۳ - ۱۳:۱۹

ارجمند در جشنواره ملی آئین های نوروزی کرمانشاه:

چندسال اخیر به برکت رهبری متوجه داشته‌های ملی و دینی شده ایم

مرصادنیوز: داریوش ارجمند با بیان اینکه ما همه داشته‌هایمان را دم در گذاشتیم و دیگران خوبها را بلعیدند، گفت: در این سال‌ها به برکت رهبری کم کم متوجه شدیم چه چیزهایی در تاریخ دینی و ملی داریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، داریوش ارجمند امروز شنبه در مراسم افتتاح نخستین جشنواره ملی آئین‌های نوروزی که درطاقبستان کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه این سرزمین را بسیار دوست می‌دارم و هربار با عشق به این دیار سفر می‌کنم، گفت: برافروختن چهل مشعل در این برنامه مشعل‌های ذوق هستند.

وی افزود: بسیاری ما را مجوس می‌دانند و به برکت زرتشت ما را به آتش پرستی متهم می‌کنند، در حالی که ما پیش از آنی که به رساله نوریه برسیم، عاشق نور بودیم و ما با آتش کاری نداشتیم بلکه نور آتش برای ما مهم بوده و ما می‌فهمیدیم «الله نور السموات والارض» به چه معنا است.

این هنرمند سینما و تلویزیون ادامه داد: پیامبر (ص) در کلام وحی از نور به وفور سخن گفته و حضرت امام خمینی (ره) در سخنان خود انقلاب را به انفجار نور تعبیر کرد. پس ما ملتی هستیم که نور را می‌شناسیم و این برای ظلمتکده این جهان کافی است.

وی تاکید کرد: آتش نماد همه دانایی‌ها است و نوروز ما یک دستاورد جهانی، انسانی، تاریخی و کهکشانی است...

ارجمند گفت: برای اینکه ایران را بشناسیم به این سخن امام (ره) استناد می‌کنیم که فرمود «ایران موجودی است الهی که بر بال فرشتگان نشسته است» و هیچ رهبری در طول تاریخ ایران را موجود نخوانده بلکه کشور و وطن می خوانده است.

وی افزود: تفسیر این حرف امام (ره) همه آن چیزهایی است که ما امروز داریم و در تمام طول تاریخ ما یکتا پرست بودیم و هرگز بت پرست نبودیم.

این هنرمند سینما و تلویزیون تاکید کرد: ما تنها ملتی هستیم که ساخته دسته خود را پرستش نکردیم و مظاهر طبیعت، خورشید راو میتراییسم را پرستش کردیم اما بت را نه.

وی ادامه داد: ما اولین کسانی بودیم هرکسی را بخواهیم بزرگ کنیم او را به خورشید منتسب می‌کنیم که برای مثال می‌توان به شمس الشموس خراسان یعنی امام رضا (ع) اشاره کرد.

ارجمند با بیان اینکه بسیاری کوشیدند بین رستم و علی ابن ابی طالب فاصله بیندازند، گفت: حیرت انگیز است، در فرهنگ ما اساطیر نامیرا نیستند اما عمر بلند دارند و هیچ وقت اساطیر به معارضه با خدا برنخاستند.

این هنرمند سینما و تلویزیون افزود: پهلوان ما در برابر یزدان به خاک می‌افتند و این همان کاری است که پهلونانکرمانشاهی انجام می‌دهند.

وی گفت: ریشه‌های تاریخ چند هزار ساله در شهر سوخته سیستان است و ۵ هزار سال پیش جراحی مغز می‌کردند و برای کم سویی چشم لنز اختراع کرده بودند و اولین شیء و کارتون و نقاشی متحرک از آنجا بیرون آمده است و قدیمیترین تصویر در پنج هزار سال پیش در سیستان است.

ارجمند خاطرنشان کرد: نوروز کوچک‌ترین مراسم از مراسمات بزرگ ما است و ما متأسفانه همه داشته‌هایمان را دم در گذاشتیم و دیگران خوب‌ها را بلعیدند.

وی با بیان اینکه ما در این سال‌ها به برکت رهبری کم کم متوجه می شویم که چه چیزهایی در تاریخ دینی و ملی داریم، گفت: امروز به برکت شناخت باکری، همت و جهان آرا می‌فهمیم پهلوان‌های گذشته ما چه کسانی بودند که مملکت را ۱۰ هزار سال برای ما نگه داشته‌اند.

ارجمند بار دیگر به ویژگی‌های کرمانشاه پرداخت و گفت: کرمانشاه با همین اسم زیبا شناسنه ما است و اجازه نمی‌دهیم کسی به آن خدشه وارد کند.

وی ضمن ابراز خوشحالی از اینکه آثار کرمانشاه قادر است ثبت جهانی شود، افزود: آمریکای جهان خوار در سینما چهار هفت تیر بند که بانک می‌زدند را به عنوان قهرمان جهان نام زدند و برای خودشان به دروغ قهرمان ساختند اما ما قهرمانان خود را از یاد بردیم.

این هنرمند سینما و تلویزیون ادامه داد: این اقدام آمریکا در حالی است دزدان ما در دزدی وقتی سنگی جای الماس به دست می‌آوردند و می‌فهمند نمک است دیگر دزدی نمی‌کنند، می‌گویند نمک خانه را خوردیم.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آمریکا احمق است تاریخ بلد نیست و می‌خواست بلایی سر ما آورد اما به پشتوانه تاریخ انقلاب و مقاومت ایستادگی کردیم.

ارجمند با بیان اینکه هر کبریتی که روشن می‌کنیم تاریکی را به عقب می‌راند، گفت: ما در این ۴۰ سال موفق شدیم با تکیه به «الله نورالسموات و الارض» اندیشه‌های ظلمانی را به عقب برانیم و برای راندن جهل و ظلمت می‌کوشیم.

وی در پایان افزود: نوروزامسال مزین به نوروز علوی است و برای ما برکتی است وامیدواریم خداوند این امنیت را از ما نگیرد و ما نیز باید قدر داشته‌های خود را بدانیم. جوانان ما برای ندادن یک سانت از این خاک و برای پاسداری از این سرزمین هنوز خونشان بر این دیار جاری است.

لازم به ذکر است؛ در پایان این مراسم تندیس «کرمانشاه پایتخت نوروز ایران» از سوی استاندار کرمانشاه به رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور اهدا شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آرمان‌شهری که در حد شعار ماند؛

کاغذبازی؛ دغدغه‌های اولین استان مجازی!

مرصادنیوز: 4 سال پیش کرمانشاه به عنوان اولین استان مجازی کشور انتخاب شد ولی امروز هنوز درگیر کاغذ بازی در سیستم ادارای است.

تکنسین‌های اورژانس از تلخ‌وشیرینی‌ کار در این مرکز می‌گویند؛

تجربه لحظات پُراسترس با فرشتگان سفیدپوش

پربازدیدها