کد مطلب: 371494
شنبه ۱۳۹۸/۱/۳ - ۲۰:۴۸

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور:

قول ثبت جهانی طاقبستان رانداده ام/ لزوم آزادسازی حریم اثر تاریخی

مرصادنیوز: رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه قول ثبت جهانی طاقبستان را نداده ام گفت: تا زمانی که حریم اطرافاین اثر تاریخی آزادسازی نشود امکان ثبت جهانی آن وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، علی اصغر مونسان عصر امروز شنبه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه، اظهار داشت: گردشگری کارکردهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد.

وی افزود: تمام دولتها میلیاردها دلار صرف نشاط جامعه می‌کنند و ویژگی منحصر به فرد حوزه گردشگری در نشاط بخشی هم جزو مأموریت‌های جنبی آنهاست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تمام کشورها برای جبران عقب ماندگی مسیر گردشگری را برای میان بر توسعه انتخاب کرده‌اند و امروز تمام کشورها بر این محور تمرکز کرده‌اند.

مونسان با بیان اینکه هنوز نتوانسته‌ایم جایگاه گردشگری را ارتقا دهیم، ادامه داد: البته حوزه گردشگری با نشاط شده و جایگاه ویژه ای یافته و مدیران استانی میراث فرهنگی بازوی استانداران شده‌اند.

وی با تصریح اینکه مصوبات بسیار خوبی در دولت و مجلس گرفته‌ایم، گفت: نقطه آرمانی ما محور شدن گردشگری است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان داشت: این یک واقعیت است که هر گردشگر معادل ۳۰ بشکه نفت است و باید به این حوزه توجه کنیم.

مونسان تصریح کرد: روند گردشگری کشور امیدبخش است و حجم سرمایه گذاری حوزه گردشگری معادل ۱۲۰ هزار میلیارد است.

وی بیان داشت: بومگردی از مشاغلی است که به سرعت و با اندک سرمایه ایجاد می‌شود و هر واحد برای ۶ نفر اشتغال زایی دارد.

این مسئول با بیان اینکه برای ایجاد ۲۰۰۰ واحد بومگردی در کشور برنامه ریزی شده است، گفت: فعلاً بیش از ۱۵۰۰ واحد ایجاد شده است.

مونسان خاطرنشان کرد: در استان‌های کرمانشاه و کردستان این واحدهای بومگردی به تعداد انگشتان دست است.

وی با تصریح اینکه بوجه میراث فرهنگی متناسب با ماموریت‌هایش نیست، افزود: سال گذشته بودجه ما ۷۰۰ میلیارد تومان بوده و امسال بیشترین رشد را داشتیم اما با این هم جبران شدنی نیست.

مونسان گفت: هرجا استانداران به کمک ما آمده‌اند شاهد جهش بوده‌ایم و انتظار داریم در این زمینه استاندار کرمانشاه هم کمک کند.

وی تصریح کرد: مدیرکل سابق میراث فرهنگی حواشی بسیاری داشت. اما مدیرکل فعلی جوان و با انگیزه است و همین اول کار نشان داد انتخاب درستی داشته‌ایم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: استاندار کرمانشاه باید گردشگری را محور قرار دهد.

وی تصریح کرد: ثبت طاقبستان را قول نداده‌ام، هرچند میراث گرانبهایی است اما سالی یک سهمیه داریم و اخیراً به جای اثر، محور را ثبت می‌کنیم.

وی گفت: پرونده ثبت جهانی اورامانات در حال تکمیل و در اولویت‌های ماست.

مونسان بیان داشت: طاقبستان امکان ثبت جهانی ندارد تا حریمش آزاد شود، لذا باید محوطه آزاد شود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

اینجا خبری از رونق تولید نیست؛

شکستن شاخ غول صنعتی کرمانشاه با واردات چینی

مرصادنیوز: طلسم رکود 9 ساله کارخانه اسیدستریک کرمانشاه را هیچکس تاکنون نتوانسته بشکند و این غول صنعتی در جدال با واردات چینی و بنگاه داری بانکها دست و پنجه نرم می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمانشاه مطرح کرد:

جزئیات درصد افزایش حقوق نقاط جنگ زده/ کسر اقلام عملی شده

در کارگروه میراث فرهنگی کرمانشاه؛

کریدور گردشگری «بیستون_طاقبستان» تصویب شد

پربازدیدها