کد مطلب: 373038
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۹:۳۷

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه:

محوریت بسیج و مساجد در کمک به سیل‌زدگان اعتماد مردمی را به دنبال دارد

مرصادنیوز: معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: جمع آوری کمک های مردمی برای سیل زدگان کشور با محوریت مساجد و بسیج قطعا اعتماد مردمی را به دنبال دارد.

مهرداد سالاری در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد در خصوص طرح «جهاد همبستگی ملی» برای کمک به سیل زدگان کشور که از سوی رییس سازمان بسیج مستضعفین اعلام شد و محور قرار گرفتن مساجد در این طرح اظهار داشت: اینکه مردم بخواهند کمک هایشان را یک جا جمع کنند و مسجدمحور باشند و ائمه جماعات نیز زحمت آن را بکشند بسیار کار خوب و پسندیده ای است.

وی با تاکید بر لزوم حضور دولت برای جبران بخش اعظمی از خسارات وارده به سیل زدگان افزود: کمک های مردمی با توجه به حجم خسارات وارده تنها گوشه ای از کار را می تواند انجام دهد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه تصریح کرد: حجم خسارات استان کرمانشاه در سیل اخیر - که جزو کم آسیب ترین استانها بود- یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان بوده است، اما خسارات استان‌های دیگر از جمله لرستان حدود ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تا الان برآورد شده است.

چنانچه مساجد محور جمع‌آوری کمک‌های مردمی باشند اعتماد مردم جلب می شود

وی تاکید کرد: در واقع بعید است این خسارات سنگین تنها با کمک های مردمی جبران شود، لذا دولت در حال تدوین برنامه ای برای این کار است، اما در هر صورت ساماندهی کمک های مردمی توسط مساجد کار بسیار خوبی است و به جای اینکه اشخاص این کار را انجام دهند و آن عدم اعتماد به اشخاص باشد، چنانچه مساجد وارد میدان شوند، مردم به مساجد اعتماد دارند و توسط مساجد این کار انجام شود بسیار کار خوبی است.

سالاری افزود: اکنون دستگاه تخصصی که منازل سیل زدگان را می سازند، طبق قانون بحران بنیاد مسکن است و اگر مساجد این کمک ها را جمع کنند، طبیعتا می توانند خودشان هم در اجرا کمک کنند و گوشه ای از کار را بگیرند، کما اینکه قبلا این کارها انجام شده و خیلی هم خوب بوده است و من به این موضوع و نقش اثرگذار مساجد در این زمینه اعتقاد دارم.

ساخت مساکن سیل زدگان باید از کانال دستگاه تخصصی صورت گیرد

وی خاطرنشان کرد: تمام کمک های مذکور از سوی مساجد خوب است، اما کار ساخت مسکن سیل زدگان باید از کانال دستگاه تخصصی صورت بگیرد.

این مسئول افزود: بسیار بهتر است که دستگاه تخصصی در زمینه ساخت اقدام کند چرا که بنیاد مسکن مسئول خواهد بود و اگر هر جای دیگر هم زحمت آن را بکشند، مسئولیت قانونی از جمله پروانه ساختمانی، تعیین زمین، تائیدیه و... با بنیاد مسکن است و باید به ناچار بنیاد مسکن زحمت آن را بکشد و قانونگذار بنیاد مسکن را به عنوان دستگاه تخصصی معرفی کرده است.

بسیج از خود مردم است و مردم به آن اعتماد دارند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه اشاره ای نیز به نقش اثرگذار بسیج در کمک رسانی در جریان اتفاقاتی چون سیل اخیر افزود:  بسیج در جمع آوری کمک ها می تواند بسیار موثر عمل کند چرا که بسیج از خود مردم است و مردم به آن اعتماد دارند.

وی بیان داشت: بسیجیان قطعا گوشه ای از کار را می گیرند و کار را انجام دهند به خصوص در ساخت و سازها می توانند کمک کنند.

سالاری بار دیگر به نقش مساجد اشاره کرد و یادآور شد: مساجد با اعتبار دولتی ساخته نمی شوند و از قدیم الایام مردمی بوده و توسط هیئت امنا با جمع آوری کمک‌های مردمی ساخته شده است و چون با کمک مردم ساخته شده، مردم اهمیت و اعتقاد خاصی به نقش مساجد دارند.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: این که مساجد کمک‌ها را جمع‌آوری کند و با هماهنگی بنیاد مسکن که هر مسجد کار نظارت و کمک به ساخت منازل را داشته باشند، کار بسیار خوب و پسندیده ای است.

کمک کسبه برای تامین کالاهای اساسی کار خوبی است

وی در خصوص تامین کالاهای اساسی توسط کسبه در قالب طرح «جهاد همبستگی ملی» نیز گفت: در حال حاضر دولت امکانات محدودی برای خرید کالاهای اساسی دارد و برای مثال می تواند رقم محدودی برای کسانی که کالاهای اساسی اشان از بین رفته تعیین و پرداخت ند اما قطعا کسانی که وسایلشان از بین رفته به رقم های بیشتری نیاز دارند و قطعا وسایل مورد نیاز یک زندگی با این رقم تامین نمی شود و کمک کسبه در این زمینه بسیار موثر خواهد بود و می تواند رقم دولت و کمک های مردمی در کنار هم قرار گیرد.

سالاری در خصوص ساخت یک مدرسه توسط هر بانک نیز افزود: بانک ها معمولا به این شکل می‌توانند کمک کنند که برنامه ریزی برای کمک به ساخت مدارس، ورزشگاه و... را انجام می دهند و در مناطق زلزله زده نیز این کار را کردند و قطعا در مناطق سیل زده نیز این کار را انجام می دهند اما منابعشان محدود است و نمی توان آنها را اجبار کرد.

وی تصریح کرد: تعداد بانک های کشور نسبت به انجام این کار بسیار کم است و قطعا دولت باید در این زمینه اعتباراتی را که قرار می دهند، در بحث زیرساخت‌ها هزینه شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: به نظر من هر بخش و دستگاهی که علاقمند به کمک باشد جای تقدیر و تشکر دارد و بانک ها هم معمولا کمک می کنند همانطور که در بحث زلزله این موضوع را ثابت کردند اما نمی توانند ساخت مدارس مناطق سیل زده را به صورت کامل پوشش دهند و نمی توان آنها را ملزم و موظف و اجبار به این کار کرد اما اگر خودشان بخواهند این کار را انجام دهند بسیار کار پسندیده ای است.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه تاکید کرد: طرح مذکور، طرح بسیار خوبی است و بانک هاهر چند نمی تواند پوشش دهنده باشد اما می توانند موردی کمک کند.

وی در پایان گفت: تمام این حرکت های مردمی و جهادی حرکت های بسیار خوبی است و مردم نشان هم دادند که در خیلی از جاها می توانند موثر باشند و در بخش امداد و اسکان اضطراری خوب کمک کردند و می توانند در بحث بازسازی هم بسیار خوب کمک کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

یک کارشناس مسائل بین الملل:

تعمیق دوقطبی نژادی، آمریکا را به سمت بحران می‌کشاند

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تعمیق دوقطبی نژادی در آمریکا که ترامپ هم به آن دامن می‌زند این کشور را به سمت بحران می‌کشاند.

آخرین اخبار

پربازدیدها