کد مطلب: 373264
یکشنبه ۱۳۹۸/۲/۱ - ۸:۳۴

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی مطرح کرد

واجب فراموش شده؛ مهمترین رکن انتظار فرج

مرصادنیوز: عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، امر به معروف و نهی از منکر راه مهمترین رکن انتظار فرج و ظهور منجی عالم عنوان کرد.

دکتر محمد رضا مرندی در گفت و گو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد ضمن تبریک عید بزرگ نیمه شعبان و میلاد امام زمان (عج) اظهار داشت: منتظر واقعی کسی است که منتظر باشد؛ کسی که منتظر است تمام اسباب انتظار را فراهم کرده و ویژگی هایی لازم برای آمدن فرد انتظار شده را برای خود به وجود آورده است.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: یکی از ویژگی های فرد منتظر این است که وی انسان محسن و درست کاری باشد و خلافکار و گناهکار نباشد، در انجام واجبات و ترک محرمات مصر و در انجام اقداماتی که دین از اوخواسته و پرهیز از محرمات عامل باشد.

دکتر مرندی با بیان اینکه همچنین فرد منتظر باید مصلح باشد، خاطرنشان کرد: فرق انسان محسن و مصلح این است فرد محسن انسان نیکوکار و خوبی است، اما فرد مصلح علاوه بر محسن بودن به دنبال اصلاح جامعه و دیگران هم است و تنها به خوب بودن خود اکتفا نکرده بلکه به دنبال این است جامعه هم از گناهان به دور باشد.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس سخن شهید مطهری فرد منتظر مصلح باید خود انسان صالحی باشد، افزود: این چنین فردی باید صالح به معنای محسن و اصلاح گر به معنای مصلح باشد.

امر به معروف در انتظار فرج

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه در مسیر اصلاح مهمترین واجبی که باید همه به آن پایبند باشند امر به معروف و نهی از منکر به عنوان واجب فراموش شده است، گفت: این فریضه تا حدودی فراموش شده ذهنی نیست بلکه فراموش شده عملی هم است یعنی واجب ترک شده و نه تنها فراموش شده یعنی بعضا از ذهن ها رفته و بعضا در ذهن ها هم هست، اما خیلی ها به آن عمل نمی کنند.

مرندی بیان کرد: در کنار ویژگی محسن و مصلح بودن بر اساس آیه " فاستقم کما امرت" باید برای زمینه سازی ظهور و در مسیر اطاعات از خدا و امام زمان از سختی ها نهراسید و استقامت کرد به ویژه در شرایط امروزی که دینداری سخت تر شده و مظاهر گناه و فساد و آلودگی در جامعه افزایش یافته بنابراین باید استقامت در راه نیز افزایش یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی از دیگر ویژگی های فرد منتظر واقعی را آگاه بودن به زمان عنوان و اعلام کرد: این شاخصه در شرایط کنونی بسیار مهم است اگر امروزه افرادی آگاه به مسائل نباشند دچار مشکل می شوند زیرا ریشه اصلی بسیاری از فتنه هایی که این روزها رخ می دهد ناشی از ناآگاهی به مسائل زمانه است.

اهمیت پیروی از ولایت در زمان غیبت

مرندی گفت: همچنین مهمترین ویژگی یک منتظر واقعی این است که وی پیرو ولایت باشد و این ولایت شامل ولایت ائمه معصومین و نائبان آنها در عصر غیبت است که به گفته خود ائمه اطهار(ع) باید در عصر غیبت به نائبان آن ها رجوع شود در نتیجه اطاعات از ولایت ائمه و ولایت فقیه در عصر غیبت از اصلی ترین شاخص ها و از عوامل مصون ماندن از فتنه ها است.

این کارشناس مذهبی با تاکید بر اینکه ولایت فقیه تضمین کننده این است که ما در مسیر انتظار فرج حضرت حجت قرار داریم خاطرنشان کرد: امیدواریم در این مسیر پرچم انقلاب، نظام و جنبش خود را به دست حضرت حجت(ع) بسپاریم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

در گفتگوی مرصاد با نمایندگان مجلس کرمانشاه مطرح شد

آزادی و تسریع درمان شیخ زکزاکی؛ مطالبه‌ای از پارلمان نیجریه

مرصادنیوز: نمایندگان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در پیامی خواستار آزادی و پیگیری درمان شیخ زکزاکی از پارلمان نیجریه شدند.

در انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کرمانشاه؛

امیری رئیس شورا باقی ماند / سخنگو عوض شد

رییس سازمان بسیج حقوقدانان کرمانشاه:

ستاد مطالبه‌گری حقوق عامه راه‌اندازی شده است

رئیس بنیاد بین المللی غدیر در کرمانشاه:

جشن بزرگ ۱۰ هزار نفری «غدیر» در کرمانشاه برگزار می‌شود

پربازدیدها