کد مطلب: 373853
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۲/۱۰ - ۱۶:۵۵

تحلیلگر حقوق بشر:

آمریکا؛ لجستیکِ عربستان برای نسل کشی در یمن

مرصادنیوز: تحلیلگر حقوق بشر گفت که ائتلاف عربستان بدون حمایت مادی و لجستیکی (تدارکاتی) دولت های اوباما و ترامپ قادر به ارتکاب چنین جنایتی نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از "تیتریک"؛ به گفته "جِف بَچمَن" تحلیلگر حقوق بشر؛ ائتلافی از کشورها به رهبری عربستان سعودی، یمن را بمباران کرده و بیش از سه سال است که محاصره هوایی و دریایی را بر بندرگاه آن تحمیل می کند.

آنتونیو گوترِش، دبیر کل سازمان ملل متحد، جنگ یمن را بدترین بحران انسانی جهان توصیف کرد.

گوترش چشم انداز کامل این بحران را در نظر گرفت و بر عدم وجود امنیت برای یمنی ها تأکید کرد. بیش از 22 میلیون از 28 میلیون یمنی نیاز مبرمی به کمک های بشردوستانه و حفاظت دارند. 18 میلیون نفر دسترسی به غذا ندارند. 8.4 میلیون نفر نمی دانند وعده غذایی بعدی را چگونه به دست بیاورند؟

بَچمَن گفت که به عنوان یک محقق نسل کشی و حقوق بشر معتقدم که تخریب ناشی از این حملات با محاصره برای نسل کشی ترکیب شده است.

بنا بر گزارش کانورسیشن و تحقیقات این تحلیلگر، ائتلاف عربستان بدون حمایت مادی و لجستیکی (تدارکاتی) دولت های اوباما و ترامپ قادر به ارتکاب چنین جنایتی نیست.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

طوفانی برای امید دوباره

یمن از سال 2015 با مداخله عربستان سعودی سنی درگیر جنگ داخلی شده است. به دلیل این اختلافات مذهبی، تبدیل درگیری گسترده سیاسی در یمن به فرقه گرایی آسان است.

ادعاهای عربستان سعودی و آمریکا مبنی بر اینکه ایران شیعی مذهب، حوثی ها را کنترل می کند ادعایی پوچ است. سعودی ها و آمریکا رفتاری خصمانه با ایران دارند، بنابراین حمایت آمریکا از عربستان در یمن آنچه که دولت های آمریکایی آن را منافع استراتژیک در منطقه دانسته اند را نشان می دهد.

علاوه بر عربستان سعودی، ائتلافی که به یمن حمله می کند شامل؛ امارات متحده عربی، مصر، مراکش، سودان، کویت و بحرین است. قطر نیز بخشی از این ائتلاف بود اما دیگر نیست.

طی سه سال اول "عملیات طوفان قاطع" که بعدها به "عملیات بازگرداندن امید" تغییر نام یافت، 16749 حمله هوایی ائتلاف توسط "پروژه داه های یمن" که خود را پروژه جمع آوری داده های مستقل به هدف گردآوری و انتشار اطلاعات در مورد جنگ یمن می داند، مستند شد.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

اهداف بمباران یمن

طی سه سال اول عملیات طوفان قاطع، 16749 حمله هوایی در یمن مستند گردید. دو سوم این حملات به اهداف غیر نظامی و ناشناس بوده است.

پروژه داده های یمن بر اساس اطلاعات موجود گزارش داد که دو سوم حملات هوایی و بمباران ائتلاف علیه اهداف غیر نظامی و ناشناس بوده است. حملات ائتلاف به غیر نظامیان و زیرساخت های غیر نظامی تصادفی نیست، آنها این کار را عامدانه انجام می دهند.

این اطلاعات از نوع و حجم اهداف غیر نظامی مستند شده اند. این اهداف، مکان هایی هستند که عموما در برابر حملات حتی تحت قوانین ضعیف بشردوستانه بین المللی حفاظت می شوند. این مکان ها عبارتند از: مناطق مسکونی، وسایط نقلیه، بازارها، مساجد، قایق ها، مکان های تجمع و اردوگاه های آوارگان داخلی.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

اهداف بمباران غیر نظامی

از 5168 حمله هوایی تأیید شده بر اهداف غیر نظامی در یمن، 2126 حمله به اهداف غیر نظامی شهری صورت گرفته است.

زیرساخت حمل و نقل یمن به خاطر انتقال افراد، غذا و دارو اهمیت ویژه ای دارد. فرودگاه ها، بندرگاه ها، پل ها و جاده ها بارها مورد حمله واقع شده اند.

زیرساخت های اقتصادی یمن از جمله؛ مزارع، کسب و کارهای خصوصی، کارخانه ها، تأسیسات نفت و گاز، خطوط آب و برق و انبار غذا نیز هدف حملات قرار گرفته اند. ائتلاف به رهبری عربستان همچنین مدارس و امکانات پزشکی را هدف قرار داده و نابود کرده اند.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

زیرساخت های حمل و نقل و اقتصادی

حملات هوایی ائتلاف 2052 بار زیرساخت های یمن را مورد هدف قرار داده اند.

سرانجام، آثار تاریخی و فرهنگی یمن نیز از این حملات بی بهره نماندند. در کل، حداقل 78 مکان فرهنگی از جمله؛ مکان های باستان شناسی، موزه ها، کلیساها، مقبره ها و همچنین تعدادی از دیگر آثار تاریخی و فرهنگی آسیب دیده یا ویران شده اند.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

اهداف میراث فرهنگی

حملات هوایی 78 مرتبه مکان های میراث فرهنگی را هدف قرار داده است.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

بحران چگونه ایجاد می شود

به گفته هیئت کارشناسان سازمان ملل متحد در زمینه یمن، حملات، تنها راه ائتلاف برای ایجاد بحران انسانی بزرگ نیستند. محاصره هوایی و دریایی که از ماه مارس سال 2015 به اجرا درآمده، از تهدید گرسنگی به عنوان ابزار چانه زنی و وسیله جنگی استفاده می کند.

این محاصره، کشتی هایی که در صدد ورود به بنادر یمن هستند را متوقف و بازرسی می کند. این امر به ائتلاف اجازه می دهد تا دسترسی یمنی ها به غذا، سوخت، امکانات پزشکی و کمک های بشردوستانه را تنظیم و محدود کنند.

مارتین فینک، محقق نظامی هلندی در تحلیل خود از قانونی بودن محاصره می نویسد: "محاصره به معنای تأخیر زمانی زیاد و عدم اطمینان از ورود محصولاتی است که می توانند وارد کشور شوند."

علیرغم تلاش های سازمان ملل متحد برای کاهش برخی از بدترین تأخیرها، همچنان از واردات به مدت طولانی ممانعت بعمل می آید. در برخی موارد، غذاهایی که از میان محاصره عبور می کنند فاسد شده است.

برخی موارد، بحران انسانی در یمن بی سابقه است و به طور مستقیم مربوط به درگیری می شود. به گفته بانک جهانی؛ چالش های اقتصادی بسیار دشوار یمن قبل از درگیری کنونی نمی تواند با وضعیت بحرانی که کشور اکنون با آن مواجه است مطابقت داشته باشد.

"اَلِکس دِ وال"، محقق دانشگاه تافتس، یمن را "بزرگترین قحطی در دوران قساوت ما" توصیف می کند و می گوید که این امر به خاطر از بین بردن عامدانه زیرساخت های تولید موادغذایی یمن ایجاد شده است.

عدم امنیت مردم یمن با سیستم بهداشتی ناموفق ترکیب شده است. سازمان جهانی بهداشت در سپتامبر سال 2017 گزارش داد که تنها 45 درصد از تأسیسات بهداشتی یمن کاربردی بودند.

گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به این موضوع گفت: "وقتی خدمات بهداشت محلی به حالت تعلیق در می آید، بیماری های قابل درمان تبدیل به حکم اعدام می شود و سفر به خارج از کشور غیر ممکن می گردد."

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

به گفته دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر در فوریه سال 2018، ائتلاف طی حملات هوایی 6000 نفر را کشته و نزدیک به 10000 تن را زخمی کرده است.

بر اساس گزارش دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر این ارقام محافظه کارانه است. ده ها هزار یمنی بواسطه ی دلایل مرتبط به جنگ جان خود را از دست داده اند. بر اساس صندوق نجات کودکان از سال 2015 تاکنون 85000 کودک زیر 5 سال کشته شده اند، این در حالی است که 50000 کودک فقط در سال 2017 از گرسنگی و علل مرتبط به آن جان باخته اند.

اقدامات ائتلاف در یمن چیزی کمتر از آنچه "رافائل لِمکین"، حقوقدان لهستانی یهودی تبار، به عنوان حمله هماهنگ شده بر ابعاد مختلف زندگی معنا کرد، نیست. لِمکین کسی بود که اصطلاح "نسل کشی" را ابداع کرد.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

سهم و همکاری آمریکا

نسل کشی ائتلاف در یمن بدون همکاری آمریکا میسر نیست. این نسل کشی به سبب تلاش ریاست جمهوری دو حزبی در دولت های اوباما و ترامپ بوده است.

تسلیحات آمریکا برای کشتن یمنی ها و نابود کردن کشور آنها استفاده می شود. در سال 2016، درست پس از آغاز حمله ی نسل کشی ائتلاف در یمن، چهار کشور از پنج کشور دریافت کننده تسلیحات آمریکایی از اعضای این ائتلاف بودند.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

فروش تسلیحات آمریکایی

در سال 2016، چهار کشور از پنج کشور دریافت کننده تسلیحات آمریکایی از اعضای ائتلافی که یمن را بمباران می کنند، بودند.

آمریکا همچنین حمایت لجستیکی از جمله؛ سوختگیری در آسمان، مشاوره و پشتیبانی هدف گیری، اطلاعات، تسریع تجهیز و تعمیر مهمات را برای این ائتلاف فراهم آورده است.

غیر از فروش سلاح، قابل توجه ترین همکاری آمریکا در توانایی ائتلاف برای ارتکاب نسل کشی در یمن، تهیه سوخت و سوختگیری هواپیماهای جنگی ائتلاف در آسمان که در اوایل نوامبر سال 2018 متوقف شد، است.

در اواسط سال 2017، آمریکا بالغ بر 67 میلیون پوند سوخت به ائتلاف تحویل داد و بیش از 9000 بار به هواپیماهای ائتلاف سوخت رسانی کرد.

همدستی آمریکا در نسل کشی عربستان سعودی در یمن از اوباما تا ترامپ//////تولیدی

مسئولیت مشترک نسل کشی

محقق نسل کشی معتقد است که طبق قوانین بین المللی، آمریکا سهم مشترکی در نسل کشی ائتلاف در یمن دارد. این بدین معناست که آمریکا باید از تمام فعالیت هایی که نسل کشی در یمن را تسهیل می کند، دست بردارد. این امر شامل؛ توقف فروش هرگونه تسلیحات و پایان دادن به حمایت لجستیکی از اقدامات ائتلاف است.

در یک دنیای ایده آل که تمام کشورها در نظر قوانین بین المللی برابر و یکسان هستند، آمریکا باید به خاطر نقش خود در نسل کشی ائتلاف، به دنبال نظر مشورتی از سوی دیوان بین المللی دادگستری راجع به جبران دِین خود به مردم یمن باشد و از دیوان کیفری بین المللی بخواهد تا در مورد مجازات اشخاصی از مقامات آمریکا در دولت های اوباما و ترامپ که عامل تسهیل ارتکاب جرائم در یمن بوده اند، تحقیق بعمل آورد.

البته ما در دنیای ایده آل نیستیم.

آمریکا نه اختیار دیوان بین المللی دادگستری را برای قضاوت قانونی اقدامات خود و نه قدرت دیوان کیفری بین المللی را برای بررسی اقدامات جنایی مقامات آمریکایی به رسمیت نمی شناسد. چنین تحقیقاتی می تواند با رجوع به شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام شود، اما آمریکا به راحتی چنین تلاشی را وِتو می کند.

چیزی که باقی می ماند، این است که این جرائم به نام مردم آمریکا انجام می شود.

معصومه میرحسینی

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

بازآفرینی شهری در کرمانشاه راه به جایی نبرده است؛

بافت‌های ناکارآمد؛ وصله‌ای ناجور بر قامت یک کلانشهر

مرصادنیوز: بافت های ناکارآمد شهری در کرمانشاه مانند وصله ای ناجور بر قامت شهر زار می زنند و اجرای سیاست بازآفرینی نیز تاکنون چندان پیاده سازی نشده است.

پربازدیدها