کد مطلب: 374863
چهارشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۳:۵۱

رئیس اداره بهداشت دامپزشکی کرمانشاه عنوان کرد

سمپاشی بیش از ۱.۵ میلیون رأس دام در کرمانشاه

مرصادنیوز: رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از سمپاشی بیش از ۱.۵ میلیون راس دام در این استان خبر داد.

مجید همتی در گفتگو با مرصاد ، با بیان اینکه سمپاشی جایگاه و بدن دام‌ها در استان کرمانشاه آغاز شده است، گفت: سمپاشی بدن و جایگاه دام برای جلوگیری از بیماری‌هایی است که در فصل گرما ممکن است به وجود بیایند.

وی با تاکید بر اینکه دامداران باید برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک انسان و دام باید نسبت به انجام این کار اقدام کند، افزود: از جمله بیماری‌های مشترک انسان و دام که در فصل گرما ممکن است در بین جمعیت دامی بروز کند می‌توان به تب کریمه کنگو که از طریق گزش کنه منتقل می‌شود و بیماری سالک که از طریق پشه‌های آلوده انتقال می‌یابد، اشاره کرد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: این انگل‌ها و حشرات علاوه بر اینکه باعث آزار و اذیت دام و لاغری و کاهش تولید در دام می‌شوند، باعث انتقال خیلی از بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام نیز خواهند شد.

وی با بیان اینکه اداره کل دامپزشکی استان اقدام به انجام عملیات سمپاشی در نوار مرزی، مناطق زلزله زده و کانون‌های بیماری می‌کند، گفت: در سال گذشته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار به این منظور هزینه کردیم.

همتی گفت: هم‌اکنون جمعیت انگل‌ها و حشرات در تمام استان رو به افزایش بوده و توصیه ما به دامداران این است که حتماً حداقل دو بار به فاصله ۱۵ روز بدن و جایگاه دام را به صورت اصولی سمپاشی کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از برنامه ریزی برای سمپاشی بدن بیش از ۱.۵ میلیون رأس دام طی امسال خبر داد و گفت: از این میزان حدود ۱۰۰ هزار رأس دام سنگین و حدود یک و نیم میلیون رأس دام سبک است.

وی همچنین از برنامه ریزی برای سمپاشی جایگاه‌های دامی نیز خبر داد و تصریح کرد: حدود ۷ میلیون متر مربع جایگاه دامی در استان وجود دارد که کار سمپاشی در ۴ میلیون متر مربع آن به صورت رایگان انجام می‌شود.

همتی گفت: خوشبختانه در سال گذشته ما از نظر بیماری‌های دامی که با انگل‌ها منتقل می‌شود و بیماری‌های مشترک، مشکل خاصی نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: دامداران باید در شش ماهه اول سال بدن و جایگاه دام‌های خود را مرتب از نظر وجود انگل‌های دامی بررسی و در صورت لزوم با مشورت دکتر دامپزشک، اقدام به سم پاشی کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: طی به دلیل سرمای هوا شرایط برای رشد حشرات و انگل‌ها مساعد نبوده و معمولاً در این نیمه از سال نیازی به سمپاشی نیست.

وی اشاره‌ای نیز به بارش‌های امسال و تأثیر آن در رشد جمعیت حشرات داشت و گفت: با توجه به بارش‌های امسال رطوبت هوا قدری بالا است که این رطوبت موجب افزایش جمعیت حشرات و انگل‌های دامی خواهد شد.

همتی اشاره‌ای نیز به اقدامات انجام شده در این زمینه طی سال گذشته داشت و گفت: سال گذشته نیز در این راستا بیش از ۲ میلیون رأس دام و ۴ میلیون متر مربع جایگاه دامی توسط دامپزشکی استان سمپاشی شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

سهم یک‌میلیون شهروند از جشن‌های ولایت فقط برگزاری جشن در یک پارک بود؛

هزینه «شب‌های نیلوفری» از جیب کارگران شهرداری؟!

مرصادنیوز: سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمانشاه در واکنش به خبر مرصاد در مورد عدم برگزاری جشن‌های دهه ولایت از برگزاری این جشن‌ها تنها در یکی از پارک‌های این شهر یک میلیون‌نفری خبر داد.

رئیس بنیاد بین المللی غدیر در کرمانشاه:

جشن بزرگ ۱۰ هزار نفری «غدیر» در کرمانشاه برگزار می‌شود

۳۳۶ بنگاه اقتصادی از مدار تولید خارج شدند؛

تیغ تیز «رکود» بر گردن ۵ هزار کارگر کرمانشاهی!

پربازدیدها