کد مطلب: 375467
پنجشنبه ۱۳۹۸/۳/۲ - ۷:۵۸

رئیس جمهور فعلی بیشترین اختیارات را دارد؛

حسینی‌کیا: توجیه ناکارآمدی دولت به بهانه اختیارات محدود فرار به‌جلو است

مرصادنیوز: رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: دولت فعلی بیش از سایر روسای جمهور اختیار دارد و توجیه ناکارآمدی دولت به بهانه اختیارات محدود فرار به‌جلو است.

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر محدود بودن اختیاراتش اظهار داشت: هرگز اختیارات دولت فعلی محدود نیست، بلکه رئیس جمهور فعلی بیشترین اختیارات را دارد.

رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان کرمانشاه گفت: در جلسات تشکیل شده سران قوای سه گانه که از سوی مقام معظم رهبری به آن ها تفویض اختیار شده معمولا نظرات و لایحه های مد نظر دولت مورد موافقت قرار می گیرد و تصمیم گیری نهایی بر مبنای نظرات دولت است و این تصمیمات فرای تصمیمات اتخاذ شده در مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه به تنهایی است.

حجت الاسلام حسینی کیا با تاکید بر اینکه رئیس جمهور فعلی بیش از روسای جمهور دوره های قبلی اختیار دارد خاطرنشان کرد: از سوی دیگر جلسات سران قوا جای جلسات مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان شده و دولت از این موضوع منتفع می شود در نتیجه دولت اختیاراتی بیش از اختیارات دولت های قبلی دارد.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه عنوان کرد: همچنین در دولت فعلی هر آنچه در قالب لایحه تدوین می شود از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب می رسد.

حجت الاسلام حسینی کیا با تاکید بر لزوم داشتن انتظارات معقول بیان کرد: در واقع دولت باید در حوزه خود خواهان اختیارات باشد نه اینکه انتظار داشته باشد اختیارات رهبری را هم به او بدهند در حالی که رئیس جمهور، رئیس جمهور است و رهبری هم رهبر و هر کدام در چارچوب وظایف و اختیارات خود رفتار و عمل می کنند.

وی افزود: نه تنها رئیس جمهور فعلی هیچ منع قانونی پیش رو ندارد و اختیارات او کامل است بلکه در شرایط فعلی هم بیش از آنچه در قانون آمده به او اختیار داده شده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: بر همین مبنا اگر بخواهند ضعف عملکرد فعلی دولت را به بهانه محدود بودن اختیارات توجیه کنند این نوعی فرار رو به جلو است و در واقع رئیس جمهور می خواهد عدم توفیق در برجام، ناکارآمدی مدیران دولت، ناتوانی در حل مشکلات مردم، کاهش ارزش پول ملی و عدم توفیق در برقراری ارتباط با کشورهای مختلف و دیگر موضوعات را به موضوع محدودیت اختیارات خود گره بزند در حالی که مردم به خوبی می دانند که مشکل از کجای کار است.

حجت‌الاسلام حسینی کیا با اشاره به وعده های انتخاباتی رئیس جمهور عنوان کرد: رئیس جمهور فعلی یک فرد حقوقدان است و کسی که حقوقدان است میزان اختیارات ریاست جمهوری را می داند و با علم به آن اختیارات پا به میدان ریاست جمهوری گذاشته و در هنگام انتخابات وعده و وعید داده است.

وی خاطرنشان کرد: در واقع رئیس جمهور حقوقدان با علم به همه این ها وعده های انتخاباتی داده اما در شرایط فعلی که آن وعده ها محقق نشده می خواهد این ناکارآمدی دولت را توجیه کند و بگوید اختیارات دولت وی کافی نبوده در حالی که حداقل نسبت به سایر روسای دولت بیشتر هم بوده است.

به گفته حجت‌الاسلام حسینی‌کیا، دولت به جای دم زدن از سخنانی که حاکی از فرار روبه جلو و توجیه ناکارآمدی های او است باید به صراحت بگوید در چه مواردی ناکارآمد عمل کرده و کجا موفقیت داشته است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه تصریح کرد: به طور کلی اختیارات رئیس جمهور فعلی نظیر تفویض اختیار به روسای قوا که بر اساس آن هر تصمیمی که گرفته شود حتی اگر مخالفت قوانین موجود باشد همه قوانین به حاشیه خواهند رفت در دولت های قبلی نبوده لذا امروزه دولت اختیارات فرا قدرتی دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

هزینه‌ای که ارسال اطلاعات غلط به عراقی‌ها روی دست کرمانشاه گذاشت!

خسارت‌های بسته ماندن یک مرز رسمی /«سومار» همچنان چشم‌انتظار

مرصادنیوز: بسته ماندن مرز سومار که ظاهرا به خاطر ارسال اطلاعات غلط به طرف عراقی رخ داده هر روز خسارت‌های زیادی را برای کرمانشاه به همراه دارد.

پربازدیدها