کد مطلب: 375680
یکشنبه ۱۳۹۸/۳/۵ - ۸:۴۰

معاون راه و شهرسازی کرمانشاه مطرح کرد

مسکن مهر سرپل‌ذهاب مقاوم‌تر از قبل زلزله /تحویل واحدها تا دو ماه آینده

مرصادنیوز: معاون راه و شهرسازی استان کرمانشاه از تحویل واحدهای مسکن مهر سرپلذهاب، تا ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: آخرین ویرایش آیین نامه زلزله ایران در این پروژه رعایت شده واگر زلزله‌ای منطقه را تهدید کند، این سازه‌ها به خوبی مقاومت می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، مساکن مهر یکی از بخش‌هایی بود که در زلزله ۷.۳ ریشتری آبان ماه ۹۶ آسیب دید اما به مرحله تخریب نرسید و کمترین تعداد جان باختگان را به خود اختصاص داد.

مجموعه مسکن مهر سرپل ذهاب شامل ۲۴ بلوک در قالب ۵۷۶ واحد است و پس از زلزله سال گذشته ۲۱ بلوک بازسازی و مقاوم‌سازی و ۳ بلوک نیز به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی بازسازی در دست احداث قرار گرفت اما مدتی بعد عملیات اجرایی بازسازی این مساکن روند کند روبه توقفی به خود گرفت.

مساکن مهر سرپلذهاب در زلزله تخریب نشده و تنها آسیب دیدند

از این رو گفتگویی با عبدالرضا غفوری، معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه در این زمینه داشتیم تا آخرین وضعیت بازسازی این مساکن و علت روند کند بازسازی این مساکن و اینکه چه اقدامی در این زمینه شده است را از وی جویا شویم.

عبدالرضا غفوری در گفتگو با خبرنگار مرصاد در خصوص آخرین وضعیت مساکن مهر زلزله زدگان سرپلذهاب، گفت: در حال حاضر عملیات بازسازی مسکن مهر سرپلذهاب که در زلزله سال ۹۶ کرمانشاه تخریب نشده بود و تنها آسیب دیده بود، به اتمام رسیده است.

عملیات بازسازی مساکن مهر سرپلذهاب در مرحله نازک کاری است / پیشرفت ۷۵ درصدی

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه افزود: با تلاش‌های صورت گرفته اکنون کار ساخت و ساز این مساکن مهر به مرحله نازک کاری رسیده است.

وی اشاره‌ای به پیشرفت فیزیکی کار در این مساکن داشت و خاطر نشان کرد: ساخت و ساز مسکن مهر سرپلذهاب نزدیک به ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

غفوری ادامه داد: عملیات باقی مانده ساخت و سازها به صورت بلوک به بلوک در حال انجام است.

ظرف مدت ۲ ماه آینده واحدها به تناوب و به صورت بلوک بلوک به مالکان تحویل می‌شود

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه در خصوص زمان بهره برداری از این پروژه گفت: ظرف مدت ۲ ماه آینده به تناوب و صورت بلوک بلوک واحدها آماده و تحویل خواهد شد.

وی بیان داشت: از پایان تیر ماه سالجاری هر تعداد واحدی که آماده شد، تحویل متقاضیان می‌شود.

تورم، گرانی مصالح و دستمزد از عوامل طولانی شدن مسکن مهر سرپلذهاب

غفوری در پاسخ به علت طولانی شدن پروسه بازسازی مساکن مهر سرپلذهاب؟ گفت: علت طولانی شدن پروسه یکسری از عوامل از جمله تورم، گرانی مصالح و دستمزد بود، که همه این مسائل دست به دست هم دادند و روند کار را کند کرد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه اظهار داشت: پیش بینی‌های اعتباری که از ابتدا برای این پروژه شده بود، باعث تکاپوی هزینه‌ها شد و این امر در تاخیر عملیات ساخت و ساز بی تاثیر نبود.

برای تامین اعتبار پروژه‌های مسکن مهر با دیگر نهادها و ارگان‌ها رایزنی کردیم

غفوری افزود: برای تامین اعتبار لازم جهت انجام پروژه با دیگر نهادها و ارگان‌های رایزنی‌های متعددی را انجام دادیم.

وی بیان داشت: در نهایت از اواخر سال گذشته هیئت دولت مبلغی را مصوب کرد که به پروژه تخصیص داده شود.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی کرمانشاه خاطر نشان کرد: در تاریخ ۲۳ اردیبهشت امسال عملاً موافقت نامه اتمام عملیات ساختمانی پروژه شهید شیرودی سرپلذهاب به استان ابلاغ شد.

دولت در فصل مشترک، خود پیمانکار پروژه شد / هم اکنون کارگاه فعال بوده و کار در حال پیشرفت است

وی افزود: در این راستا بلافاصله اقدام لازم را انجام دادیم و به طریق فصل مشترک عمل کردیم چون عملاً خود دولت طرف پیمانکار می‌شد.

غفوری بیان داشت: پس از تهیه فصل مشترک در حال حاضر در مرحله انعقاد قرارداد با پیمانکار جهت ادامه روند بازسازی هستیم.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی کرمانشاه بیان داشت: در حال حاضر کارگاه ساخت و سازفعال است و عملاً تعطیل نشده است و چون پیمانکار قبل و بعد هم تغییر نکرده، لذا کار در حال پیش رفتن است.

۲۰ میلیارد تومان از طریق بیمه آرمان برای باسازی دریافت کردیم

وی در خصوص میزان اعتبار دریافتی جهت بازسازی مسکن مهر سرپل ذهاب اظهار داشت: نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان از محل بیمه آرمان دریافت کردیم که کل آن مبلغ تا کنون هزینه شده است.

غفوری ادامه داد: بنیاد مسکن نیز در این راستا مبالغی را نزدیک به ۶ میلیارد تومان به عنوان بلا عوض هزینه کرده است.

وی بیان داشت: در این راستا سازمان ملی زمین و مسکن نیز تا کنون جهت پیشرفت امرساخت و ساز مسکن مهر سرپلذهاب ۹ میلیارد تومان تخفیف داده است.

کل موضوعات و مشکلاتی که وجود داشت حل شده است

وی در پاسخ به اینکه آیا مشکلی که مردم در ساخت و سازها در اواسط کار با آن برخورد کردند و قرار بود وام بازسازی را دراختیار پیمانکار قرار بدهند مرتفع شده است؟ گفت: کل موضوعات و مشکلاتی که وجود داشت حل شده است.

این مسئول اظهار داشت: در زلزله‌ای که به وقوع پیوست اسکلت و سقف ساختمان‌ها آسیب ندید و با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که ساختمان‌ها بدون تخریب قابل بازسازی هستند، لذا کار مقاوم سازی و بازسازی را شروع کردیم.

آخرین ویرایش آیین نامه زلزله ایران در بازسازی مساکن مهر سرپلذهاب رعایت کرده ایم

غفوری گفت: مقاوم سازی را از این جهت که آیین نامه‌ها به روز شده و مقداری ضوابط سخت گیرانه شده بود، انجام دادیم.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به فروریختن بنای مساکن مهر سرپلذهاب در زلزله سال گذشته آیا سازه‌های کنونی به حدی مقاوم هستند که بتوانند در برابر زلزله‌های احتمالی بعدی مقاومت کنند؟ خاطر نشان کرد: آخرین ویرایش آیین نامه زلزله ایران در این پروژه رعایت کرده ایم لذا اگر حادثه زلزله‌ای منطقه را تهدید کند، این سازه‌ها می‌تواند به خوبی مقاومت کند.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آرمان‌شهری که در حد شعار ماند؛

کاغذبازی؛ دغدغه‌های اولین استان مجازی!

مرصادنیوز: 4 سال پیش کرمانشاه به عنوان اولین استان مجازی کشور انتخاب شد ولی امروز هنوز درگیر کاغذ بازی در سیستم ادارای است.

تکنسین‌های اورژانس از تلخ‌وشیرینی‌ کار در این مرکز می‌گویند؛

تجربه لحظات پُراسترس با فرشتگان سفیدپوش

پربازدیدها