کد مطلب: 378407
شنبه ۱۳۹۸/۴/۱۵ - ۱۰:۶

گام محکم‌تر ایران برای خروج از برجام

پایان ضرب‌العجل 60 روزه برجامی /نمایندگان ملت: پاسخ قاطعی به اروپایی‌ها خواهیم داد

مرصادنیوز: نمایندگان ملت می‌گویند با پایان ضرب‌العجل 60 روزه ایران به اروپایی‌ها برای عمل به تعهدات برجامی و عدم اقدام آنها باید گام محکم‌تری را برای کاهش تعهدات خود در این معاهده بین‌المللی برداشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، 60 روز پیش بود که ایران با تعیین اولتیماتوم 60 روزه برای عمل به تعهدات برجامی اروپایی‌ها آخرین فرصت را به آنها داد تا این معاهده بین‌المللی را که برای کاهش تنش‌های منطقه بعد از چندین سال رایزنی حاصل شده بود همچنان برقرار نگه دارند.

و حالا روزشمار سایت مرصادنیوز که از 60 روز گذشته برقرار شده و این زمان مهم و حساس را برای مسئولین یادآور می‌شد به صفر رسیده و این نشان از پایان این ضرب‌العجل است.

اما اروپایی‌ها در این مدت برای نشان دادن حسن نیت خود نه تنها هیچ گام کوچکی برنداشتند بلکه بارها در محافل بین‌المللی به صراحت اعلام کردند که کاری انجام نخواهند داد و باز هم ایران را به کاهش تعهدات برجامی محکوم کردند.

این اظهارات در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در این معاهده بین‌المللی تقریبا به صورت یکطرفه تمامی تعهدات خود را تا پیش از این 60 روز انجام داده بود، اما به دلیل کارشکنی‌های متعدد طرف‌های اروپایی مجبور شد بخشی از این تعهدات را کاهش دهد تا طرف مقابل هم به تعهدات خود در این معاهده عمل کند که عملا هیچ اتفاقی رخ نداد.

مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنای عمل ما خواهد بود

مصری نایب رییس مجلس در این خصوص می‌گوید: ما از یکسو یکسال به اروپا فرصت دادیم تا به تعهدات خود عمل کند، از سوی دیگر شورای عالی امنیت ملی ایران یک تقویم اجرایی ترسیم کرده و همه بر اساس آن جدول زمان بندی شده مکلف به اجرا هستند، بر  همین مبنا همگی وظیفه داریم آنچه در شورای عالی امنیت ملی به عنوان مرجع تصمیم گیری در این موضوع مصوب شده مبنای عمل قرار دهیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید از این بازی هایی که از روز اول برجام توسط اروپایی ها ایجاد شد و جلساتی که حاکی از مرور تعهدات آنها بود اما از نظر عملیاتی اجرایی نشد درس گرفت و ما هم متقابلا تصمیمی که گرفته شده را عملیاتی کنیم.

پاسخ قاطعی به اروپایی‌ها خواهیم داد

جاسمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجی شورای اسلامی هم می‌گوید ایران با اتمام مهلت 60 روزه به اروپا برای عمل به تعهدات برجامی باید اقدام قاطعی انجام دهد.

وی گفت: کشور ایران در قبال بدعهدی های اروپایی ها فرصتی 60 روزه به آن ها داد که حالا پس از اتمام این مهلت قاطعانه عمل خواهیم کرد و به نظرات اتحادیه اروپا توجهی نخواهیم کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان شورای عالی امنیت ملی نظر واحدی در خصوص اقدام ایران در مقابل اتحادیه اروپا دارند و به طور قطع در نهایت به نفع نظام جمهوری اسلامی ایران تصمیم گیری می کنند.

باید گام به گام از برجام خارج شویم

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا، نماینده مردم سنقر در مجلس هم معتقد است که در مقابل عدم پایبندی اتحادیه اروپا و آمریکا به تعهدات برجامی ما باید گام به گام برای خروج از برجام پیش رویم زیرا راهی جز این برای ما باقی نگذاشته اند.

وی بهترین راهکار در شرایط فعلی را اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجام توسط کشورمان دانست و خاطرنشان کرد: باید گام به گام از برجام خارج شویم.

وی با بیان اینکه دولت نمی تواند از مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع برجام فراتر رود افزود: دولت بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت کشور در حال انجام اقداماتی است در این راستا هم تدبیر خوبی اندیشیده شده هرچند سرعت انجام کند است.

برجام کاملا بر ضرر منافع ملی ما بود

تجری رییس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه هم معتقد است که با توجه به تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای حضور در برجام و پایبندی به تعهدات مربوطه حسن نیت ایران به دنیا ثابت شد و امروز نوبت جهانیان و در راس آن متحدین مقابل ما است تا به الزاماتی که متعهد شده اند پایبند باشند.

وی تصریح کرد: بر اساس آنچه شاهد بودیم ما تاکنون یک جانبه الزامات برجام را رعایت کرده ایم و هیچ کمکی از سوی طرف مقابل انجام نشده بلکه نتیجه برجام به طور کامل به ضرر منافع ملی ما بوده است.

نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی با تصریح از دست رفتن موضوعیت برجام گفت: طرح‌های جدید در ارتباط با اروپا سرپوشی برای ضعف‌های مدیریتی است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تلویزیونی:

امام(ره) یک انسان تحول‌خواه و تحول آفرین بود

مرصادنیوز: سخنرانی تلویزیونی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سی و یکمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) آغاز شد.

آخرین اخبار

پربازدیدها