کد مطلب: 378466
یکشنبه ۱۳۹۸/۴/۱۶ - ۷:۲۸

شورای تامین حق نرخ‌گذاری در اجاره‌بها ندارد؛

خلاءهای قانونی در ساماندهی اجاره‌بها /فرماندار: اگر کوچکترین اختیاری داشتم، دریغ نمی‌کردم

مرصادنیوز: فرماندار کرمانشاه می‌گوید برای ساماندهی اجاره‌بها خلاء قانونی وجود دارد و این موضوع از حیطه وظایف شورای تامین خارج است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، معضل افزایش سرسام‌آور اجاره‌بها و انتظاراتی که مردم از بالاترین مقام اجرایی شهرستان بیش از یک میلیون نفری کرمانشاه برای ورود به این قضیه داشتند طی روزهای اخیر موجب بیان انتقاداتی از شخص فرماندار شده است.

برای پیگیری‌های بیشتر و روشنگری در مورد اقدامات انجام شده توسط فضل‌الله رنجبر، فرماندار کرمانشاه سری به دفتر وی زدیم تا از نزدیک در جریان کارها و پیگیری‌هایش قرار بگیریم.

پیشنهادهای ساماندهی اجاره‌بها که به ستاد تنظیم بازار استان ابلاغ شد

فرماندار همان اول کار یک صورتجلسه را برای گواهی کارهای انجام شده‌اش به ما نشان داد که حکایت از پیگیری موضوع مستاجران و کنترل و ساماندهی اجاره‌بها از همان روزهای نخست خردادماه داشت که توسط وی انجام شده بود.

جلسه ای که در تاریخ چهارم خردادماه با حضور نمایندگانی از کانون کارشناسان رسمی دادگستری، اتحادیه‌ املاک، شورای شهر، صنعت و معدن، راه و شهرسازی، تعزیرات و هشت بنگاه‌دار از هشت منطقه شهر و به دستور فرماندار در محل فرمانداری برگزار شده بود.

در این جلسه پیشنهادهایی در مورد درصد افزایش اجاره بها از جمله افزایش 20 درصدی نسبت به سال قبل و تعیین افزایش نسبت به تورم مطرح و مقرر شده بود که در ستاد تنظیم بازار اعلام نظر شود.

چند روز بعد از این جلسه فرماندار در نامه‌ای به مسئولان ارشد استان حساس شدن موضوع و مشکلات مستاجران را گوشزد می‌کند و این موضوع به اذعان وی از جانب استاندار به مسئولان ارشد دولت هم منعکس می‌شود.

خلاءهای قانونی داریم /شورای تامین حق ورود ندارد

فرماندار کرمانشاه می‌گوید برای ورود ما به این قضیه خلاء قانونی وجود داشته و دارد و به دلیل اینکه امکان نرخ‌گذاری در این زمینه وجود ندارد نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم.

همچنین وی صحبت‌های برخی کارشناسان در مورد امکان ورود شورای تامین به این موضوع را رد کرد و گفت که شورای تامین حق قیمت‌گذاری یا تصویب چنین موضوعی را ندارد.

رنجبر همچنین بیان کرد که به عنوان رییس شورای تامین بارها تبعات امنیتی این موضوع را به مسئولان بالاتر در سطح استان و حتی در سطح کشور منعکس کرده‌ایم.

فرماندار می‌گوید عالی‌ترین مقامات استان هم به این موضوع ورود کرده‌اند، اما در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد و دستورالعمل مشخصی هم ندارد که آنرا اجرایی کنیم.

اگر کوچکترین اختیاری داشتم، دریغ نمی‌کردم

وی از دغدغه‌های شبانه‌روزی‌اش و رفت‌و‌آمدهای مکرر مستاجران به فرمانداری برای درخواست کمک‌ مالی هم گفت و تصریح کرد که منِ فرماندار اگر کوچکترین اختیاری داشتم و دستورالعملی وجود داشت، اولین نفری بودم که آنرا اجرایی می‌کردم.

فرماندار اشاره‌ای به آمار مستاجرین شهرستان کرمانشاه می‌کند و می‌گوید که طبق آمار سرشماری سال 95 در شهر کرمانشاه 276 هزار واحد مسکونی وجود دارد که 125 هزار از آنها استیجاری است و اکثر آنها قشر ضعیف هستند و برای کمک به این قشر امسال درخواست افزایش وام‌های بیشتری از استانداری داشته است.

آخرین صحبتهای رنجبر باز هم در مورد وجود خلاء قانونی در این زمینه بود و اینکه پاسخ مقامات قضایی به درخواست تعیین نرخ اجاره‌بها این بوده که امکان نرخ‌گذاری وجود ندارد و اگر دستورالعملی در این زمینه وجود داشت در کمترین زمان ممکن انجام می‌شد.

کار با 3 استاندار از رضایتمندی مردم بوده است

رنجبر خدمت به مردم را سرلوحه کارهای خود می‌داند و می‌گوید هرکاری از دستش برآید برای کمک به مردم کوتاهی نمی‌کند.

او حضور 5 ساله‌اش در سمت فرماندار کرمانشاه و کار کردن با 3 استاندار را حاصل رضایتمندی مردم در رفع و رجوع امورشان، تجربه بیشتر و همچنین هنر مدیریتی می‌داند و می‌گوید من هرچه دارم از دعای مردم است و همین رضایت آنها برای من کافیست.

فرماندار از تلاش‌های مستمر استاندار کرمانشاه هم برای پیگیری امور مستاجرین تقدیر کرد و گفت که وی نامه‌های متعددی را برای بیان وضعیت با دولت مکاتبه کرده است.

پاسخگویی به مردم و ارباب رجوع در روزی غیر از مراجعات مردمی با وجود مشغله‌های زیاد نشان از دلسوزی آقای فرماندار برای رفع و رجوع مشکلات مردم داشت.

لبخند رضایت مراجعین از اینکه گوش شنوایی در این شهر هست که مشکلات آنها را بشنود و راه چاره ای برایشان پیدا کند هم صحبتهای فرماندار را تایید می‌کرد.

آقای فرماندار را همه ما به صداقت و درستکاری و تواضع و البته فردی پرتلاش می‌شناسیم، اما شاید همین تواضع وی باعث شده کارهای خوبی که برای مردم انجام داده است از لنز دوربین‌ها و انعکاس خبری بازماند و اینگونه زحماتش دیده نشود.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رئیس دفتر شورای نگهبان در کرمانشاه مطرح کرد

هشدار به کاندیداهای انتخابات مجلس / رصد فعالیت‌ حقیقی و مجازی نامزدها

مرصادنیوز: رئیس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه از رصد فعالیت های مجازی و حقیقی کاندیدهای احتمالی مجلس شورای اسلامی در این استان خبر داد.

پربازدیدها