کد مطلب: 379077
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۴/۲۵ - ۱۰:۰

دهقان:

حضورم در شورای نگهبان به کارآمدی قوه مقننه کمک می‌کند/ 15 سال در مجلس با عنوان نماینده مردم فعالیت کردم

مرصادنیوز: حقوقدان پیشنهادی برای شورای نگهبان گفت: حضورم در شورای نگهبان به کارآمدی قوه مقننه کمک می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی در معرفی رزومه و برنامه‌های کاری خود به عنوان حقوقدان پیشنهادی برای عضویت در شورای نگهبان در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه 25 تیر 98 )گفت: من در 15 سال گذشته که در مجلس با عنوان نماینده مردم فعالیت می‌کرده‌ام اولین اولویتم کمیسیون قضایی و حقوقی بوده از آنجایی که رشته تحصیلی‌ام حقوق بوده و اشتیاق به این بخش داشتم در این مدت 15 سال در کمیسیون قضایی و حقوقی فعال بوده‌ام. 

 

این حقوقدان پیشنهادی شورای نگهبان اظهار داشت: انگیزه من برای عضویت در شورای نگهبان به عنوان حقوقدار این شورا انگیزه شخصی نبوده و بدون مطالعه هم این پیشنهاد را قبول نکردم. مشاوره‌هایی که داشتم و پیگیری‌های برخی دوستان و تجربیات 15 ساله من در کمیسیون قضایی و حقوقی و عضویت در دو دوره مجلس بنده را به این نتیجه رساند که شاید حضورم در شورای نگهبان بتواند تغییراتی را ایجاد کند و حضور من در این شورا بتواند کمک کند که هم مجلس شورای اسلامی کارآمدی بیشتری داشته باشد و هم شورای نگهبان بتواند ارتقاعی داشته باشد. 

وی افزود: قانون اساسی ما اینگونه پیش‌بینی کرده که قوه مقننه از دو بال مجلس و شورای نگهبان تشکیل می‌شود؛ قوه مقننه فقط مجلس شورای اسلامی نیست به همین دلیل اصل 97 قانون اساسی بر حضور اعضای شورای نگهبان در جلسات مجلس دلالت دارد. من در 15 سالی که در مجلس بودم به خاطر نمی‌آورم و ندیده‌ام که اعضای شورای نگهبان برای مذاکرات عادی در مجلس بنشینند و در کمیسیون‌ها حضور داشته باشند و فقط برای طرح‌های دوفوریتی در مجلس حضور پیدا می‌کنند. 

دهقان خاطرنشان کرد: با اینکه مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان باید حداکثر قرابت و نزدیکی را جهت ارتقاء کارآمدی قوه مقننه داشته باشند این غرابت مطابق با خواسته قانون اساسی وجود ندارد؛ اگر نمایندگان به من رای دهند حتما برای این موضوع تدبیر داشته و داریم و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم. 

این حقوقدان پیشنهادی برای عضویت در شورای نگهبان اظهار داشت: بعضی از نمایندگان یکسال پیگیری می‌کنند و یک طرحی را در مجلس تصویب می‌کنند و بعد این مصوبه به شورای نگهبان می‌رود و با یک جمله این طرح را رد می‌کنند. قانون اساسی برای این موضوع راهکار پیشنهاد داده و عنوان کرده که از همان ابتدا اعضای شورای نگهبان در کنار نمایندگان باشند تا هزینه دوباره‌کاری و هزینه تلف کردن وقت اتفاق نیفتد. 

وی افزود: چندین هفته طول می‌کشد طرح یا لایحه‌ای را در مجلس تصویب کنیم و طبیعتا شورای نگهبان که حلقه مکمل مجلس شورای اسلامی است باید به اندازه وقتی که مجلس برای تصویب قانون صرف می‌کند وقت صرف کند باید وضعیت موجود اصلاح شود این وضعیت متناسب با وظیفه‌ای که قانون اساسی بر دوش اعضای شورای نگهبان گذاشته نیست. 

دهقان خاطرنشان کرد: مجلس و شورای نگهبان یک قوه است با این تفاوت که ما در مجلس همه‌مان با رقابت سیاسی به مجلس راه پیدا کرده‌ایم اما شورای نگهبان محل داوری است. 

این حقوقدان پیشنهادی برای عضویت در شورای نگهبان در پایان اظهار داشت: اگر من وارد شورای نگهبان شدم قطعا در حد توان خودم تلاش می‌کنم که حق هیچ کسی ضایع نشود. با تعامل و گفت‌وگو و با ارتباط صمیمی با نمایندگان و تک تک نامزدها می‌توانیم انتخابات‌هایی را برگزار کنیم که کمترین هزینه و کمترین خسارت را برای کشور داشته باشد که این کار با وقت‌گذاری امکان‌پذیر است اگر شورای نگهبان وقت بگذارند با نمایندگان و نامزدها گفت‌وگو کنند ما بعضی از خسارت‌ و هزینه‌ها را متحمل نخواهیم شد.  

منبع: فارس

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان حج:

ایستادگی ملت ایران آمریکا را عصبانی کرده و برای دنیا جذاب است

مرصادنیوز: آیت الله خامنه‌ای مبانی تفکر اسلامی و تشریح مصادیق آن از جمله ایستادگی جمهوری اسلامی را برای دنیا جذاب خواندند و گفتند: علت عصبانیت آمریکایی‌ها از ملت ایران، جذابیت ناشی از تصویر ایستادگی یک نظام مستقل در مقابل یک قلدر سر گردنه است که باید از این جاذبه برای نشر و توسعه حقیقت اسلام و ملت ایران استفاده کرد.

پربازدیدها