کد مطلب: 380676
چهارشنبه ۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۹:۳۸

دسته‌گل دوباره شرکت توسعه گردشگری؛

نابودی یک کاجستان! /سرمایه‌های ملی را دریابید

مرصادنیوز: کاجستان زیبای 50 ساله بیستون با متولی‌گری شرکت توسعه گردشگری در حال نابودی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، کاجستان 120 هکتاری بیستون این روزها حال و روز خوشی ندارد؛ این پارک جنگلی که در جوار مجموعه جهانی بیستون قرار گرفته یکی از تفرجگاه‌های بی‌نظیر و گردشگرپذیر استان است.

از سال 91 مراقبت و بهره‌برداری از این درختان به شرکت توسعه گردشگری واگذار شده است، اما این شرکت صرفا در بهره‌برداری به خاطر منافعش حرکت هایی انجام داده اما در زمینه مراقبت از درختهای این کاجستان تقریبا کار خاصی انجام نشده و حتی از یک آبیاری ساده به این درختان هم دریغ می‌کنند.

همانطور که در تصویر هم مشخص است این فضای خشک و بی‌روح با درختانی که هر روز پژمرده‌تر می‌شوند نه تنها موجب جذب گردشگر نمی‌شوند بلکه گردشگرها را هم فراری می‌دهد.

ا

 

کاجستان بیستون دارای ظرفیت گردشگری بالایی است و همچنین بخشی از کریدور گردشگری بیستون ـ طاقبستان و به عبارتی پیشانی این مسیر گردشگری محسوب با کم‌کاری و غفلت متولیان آن به این حال و روز افتاده است.

در سالهای گذشته هم به خاطر بی‌توجهی‌های صورت گرفته نسبت به وضعیت این کاجستان دستبردهایی توسط افراد سودجو به حریم آن صورت گرفته و گهگاه شاهد سوختن این کاج‌های زیبا بودیم.

آنچه در حال حاضر از وضعیت این درختان مشاهده می‌شود نشانگر این است که مدتهاست تشنه مانده‌اند و آبیاری هم نشده اند.

کاجستانی که قدمتی بیش از نیم قرن دارد و از قدیم‌الایام گردشگران بعد از بازدید از مجموعه بیستون به دلیل ازدحام جمعیت در حوالی سراب به این کاجستان پناه می‌آوردند و در خنکای سایه این درختان استراحت می‌کردند، اما امروز اما از این درختان آتش می‌بارد و خنکایی دیگر احساس نمی‌شود.

شاید تنها بخشی از مجموعه میراث جهانی بیستون که می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد و قابلیت درآمدزایی هم دارد همین کاجستان باشد که مدیریت ناکارآمد آن موجب شده این درختان هر روز بیشتر از دیروز به ورطه نابودی کشیده شوند.

کاجستانی که زمانی تفرجگاهی دلنشین بود حالا پر از نخاله و زباله شده و درختانش زیر گرمای سوزان مرداد خشکیده شده‌اند.

اوج خلاقیت شرکت توسعه گردشگری برای بهره‌برداری از این منطقه هم تنها به ایجاد پارکینگ در کنار محوطه ختم شده است!

 

ا

شرکت توسعه گردشگری با کارنامه‌ای که دارد نیازمند یک خانه‌تکانی اساسی است و منابع طبیعی هم بهتر است به فکر یک متولی دلسوزتر برای سرمایه‌های ملی باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

با برگزاری مجمع عمومی صورت گرفت؛

گام محکم نیروهای انقلابی برای پیروزی در انتخابات

مرصادنیوز: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب شهرستان کرمانشاه با برگزاری اولین مجمع خود گام محکمی برای پیروری در انتخابات برداشت.

پربازدیدها