کد مطلب: 380691
چهارشنبه ۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۱۲:۵۶

یادداشت/

شفافیت آراء نمایندگان؛ ضرورتی حیاتی

مرصادنیوز: مطالب مختلفی که نایب‌رییس محترم مجلس شورای اسلامی در رد شفافیت آراء نمایندگان مطرح کرده‌اند همگی از بعدی که مطرح شده درست و قابل قبول است؛ اما اینها صرفا یکسوی ماجراست و از قضا نمایندگان نالایق که پیوند خورده با رانت و سوءاستفاده هستند، بیش از هر چیز از این توجیهات متنعم می شوند.

یادداشت*: «طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس نشدنی است» این موضوع مصاحبه‌ای بود که از جناب آقای مصری نائب رییس محترم مجلس و نماینده مردم کرمانشاه بر روی خروجی شبکه اطلاع‌رسانی مرصاد قرار گرفت.

از آنجا که وی در زمره نمایندگان خوشنامی است که در مواضع و رویکردها جانب مردم را داشته و و در مسیر اصلاح گام برداشته است برای مخاطبان و از جمله نگارنده چنین موضعی قدری عجیب به نظر می آید.

هر چند مطالبی که جناب مصری بیان کرده تجربیات ملموسی است که سوابق متنوع او سبب شده تا به این نقطه نظر برسد، اما به نظر می آید این موضع دچار خلاءهایی است که نادیده گرفتن آنها چندان به صلاح مجلس و کشور نیست که به برخی از آنها اشاره می شود.

بیان این نماینده مجلس  مبنی بر  اینکه شفافیت آراء نمایندگان شدنی نیست می تواند اضلاع متعددی داشته باشد که در ادامه سعی می ‌شود به صورت تفصیلی تری تحلیل گردد.

1. به نظر نمی آید نظر وی چنین باشد که تصویب چنین طرحی محال ذاتی است، زیرا در گزارش بسیار خواندنی که مرکز پژوهش های مجلس تحت عنوان « شفافیت آراء نمایندگان پارلمان» در بهمن 97 منتشر کرده گونه های مختلف شفافیت آراء نمایندگان و برخی از کشورهایی که پارلمان آنها شفاف است بیان شده است.

حیرت آور است وقتی در این گزارش می خوانیم که پارلمان کشوری کوچک چون جمهوری چک، حتی آراء نمایندگان در تغییر دستور جلسه مجلس را هم منتشر می کنند و کتمان نمی کنم که در زمان خواندن این گزارش و وضع برخی کشورها حسرت خوردم که چقدر در صداقت و روراستی  بین مسئولین ما و دیگران تفاوت هست در حالی که قاعدتا باید عکس این بود.

2. بعید است که این نماینده مجلس معتقد باشد که شفاف سازی و شفافیت آراء برخلاف فرهنگ و اعتقادات  ما است، در رد این شائبه به این بیان از مقام معظم رهبری اکتفا می کنم که فرمودند: «شفافیت را امیرالمؤمنین یاد داده؛ می‌گوید حق شما بر من -یعنی حقی که شما پیش من دارید- [این است که] هیچ رازی را از شما پنهان ندارم، هیچ حرفی را از شما پنهان نکنم، مگر در جنگ و مسائل جنگ و مسائلی که با دشمن طرف هستیم، اینجا نمی‌شود حرفها را زد؛ چون حرف را وقتی که گفتیم، شما شنفتی، دشمن هم می‌شنود. بله در این مسائل حرب -حرب، اعم از همین حرب به‌اصطلاح نظامی و مانند اینها است- در مسائل امنیتی، در مسائل نظامی، در مسائل گوناگونی که جنگ داریم با دشمن، مقابله‌ با دشمن داریم، بله اینجا جای افشاگری نیست، جای شفافیت نیست، اما در غیر اینها، در مسائل عمومیِ مردم، اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً».

3. آقای مصری بیش از هر چیز بر این نکته تاکید داشته که « نمایندگان نمی توانند به همه خواسته‌های اقشار رای بدهند زیرا در این صورت دیگر بحث صلاح کشور و صرفه و مباحث کارشناسی دیگر مطرح نیست یعنی در واقع نماینده ممکن است بر اثر فشارهای وارده در مجلس رای صادر کند و منافع ملی کنار گذاشته شود و منافع فردی ترجیح داده شود».

مطالب مختلفی که وی در رد شفافیت آراء نمایندگان مطرح کرده همگی از بعدی که مطرح شده درست و قابل قبول است اما اینها صرفا یکسوی ماجرا است و از قضا نمایندگان نالایق که پیوند خورده با رانت و سوءاستفاده هستند، بیش از هر چیز از این توجیهات متنعم می شوند.

آنچه در نگاه نایب رییس محترم مجلس بیش از هرچیز قابل مشاهده است عدم توجه به وجدان و خرد جمعی است. طبیعی است که اگر نماینده ای برخلاف مصالح یک قشر خاص رای بدهد مصالح همه ی اقشار را در نظر گرفته است و نشان از آن دارد که این نماینده بیش از هر چیز به دنبال مصالح ملی است و عکس این مورد هم صادق است.

باید بپذیریم مردم می فهمند و اینگونه نیست که به راحتی بتوان قاطبه مردم را فریب داد. از سوی دیگر اگر واقعا قشری از اقشار جامعه به ناحق به دنبال امتیاز و خواسته ای است چرا باید نمایندگان مجلس با آن قشر مماشات کنند و واقعیت را به آنها نگویند؟

4. نکته ی دیگری که وی اشاره داشته در باب اصلح بودن نماینده است که بیان کرده « نماینده باید بتواند با تفکر و استدلال خود دیگران را با خود همراه کند بنابراین اگر نماینده را فردی اصلح می‌دانیم باید قبول داشته باشیم که وی بهترین رای را صادر خواهد کرد».

ضمن احترام به این نماینده مجلس به نظر می‌آید این نظر با نگاه مردمی و همچنین تلقی از نمایندگان و انتخابات فاصله معناداری دارد.

آیا واقعا مردم نمایندگان را افرادی اصلح می دانند؟ آنچه در انتخابات اتفاق می افتد معرفی افرادی واجد شرایط است که در مجموع می توان آنها را صالح دانست. مواضع مکرر مقام معظم رهبری بر انتخاب فرد اصلح نشان می‌دهد که لزوما افراد اصلح در انتخابات ها رای کافی را کسب نکرده اند و به همین دلیل فراوان بر انتخاب اصلح تاکید می شود.

از سوی دیگر اگر واقعا بپذیریم که افراد رای آورده در انتخابات مختلف، از جمله انتخابات مجلس شورای اسلامی افراد اصلح کشور هستند که فاتحه اسلام و مسلمین خوانده شده است. آیا این بزرگواران صالح ترین افراد کشور هستند که برای گرفتن عکس سلفی با موگرینی از یکدیگر سبقت می گیرند و مورد تمسخر کل مردم ایران قرار می گیرند؟ آیا کسانی که چنین حماسه و حماسه های دیگر این چنینی را خلق کرده اند افراد اصلح ایران هستند؟

مساله بعدی این است که کاندیداها با کسب رای مشخصی از حوزه انتخابیه هم به عنوان نماینده برگزیده می شوند و در اکثریت مطلق مواقع، اکثر رای دهندگان نیز فرد پیروز را به عنوان نماینده خود انتخاب نکرده اند حال چگونه باید توقع داشت این افراد بخواهند به تمام صور نماینده را تایید کنند؟

موارد بسیار بیش از این است که اشاره شد اما می توان گفت که هر چند شفافیت آراء نمایندگان ممکن است برای برخی شخصیت های دغدغه مند – که نگارنده آقای مصری را در زمره این افراد می داند- دردسرهایی را به همراه داشته باشد اما بدون تعارف از باب شناخت طیفی از افراد که به مجلس راه می یابند اما جامه نمایندگی بسیار بر تن انان گشاد است این طرح مهمترین عاملی است که بیش از پیش به حقیقت وجودی این افراد پی برده شود و پس از این اتفاقات ناگواری که در کشور وجود دارد و بی شک بخش اعظم ان ناشی از نمایندگان کم مایه است مرتفع می‌شود.

سوای اینکه در دوره ای که تبلیغات انتخاباتی تبدیل به نمایش شده است و روی و ریا و بعضا نفاق مطاع بازار آن است امید بسیار می رود  پس از تصویب چنین طرح هایی، کسانی وارد مجلس شوند که شجاعت و حریت اعلام مواضع خود را داشته باشند و افراد منافقی که در ظاهر و در جمع‌های عمومی سخنی بگویند و در خلوت کار دیگری برخلاف آن مرتکب شوند از این نهاد که به فرمایش امام بزرگوار، در راس امور کشور است دور شوند.

موضع بدون ریاکاری جناب آقای مصری که با حریت موضع خود را در مقابل شفافیت اراء نمایندگان اعلام کرد قابل تقدیر است. امیدوارم مجلس ما نمایندگانی با حریت و شجاعت را به خود ببیند و افراد اصلح وارد عرصه ی کاندیداتوری انتخابات شوند و مردم نیز آنان را انتخاب کنند تا مجلس ما بیش از گذشته به صواب و درستی و راستی نزدیک شود.

*محمدامین بهرامی، فعال رسانه‌ای

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

در ورزش و جوانان کرمانشاه چه خبر است؟

مهره‌چینی در هیات‌های ورزشی

مرصادنیوز: ماجرای انتخابات مجمع هیات های ورزشی کرمانشاه اعتراض‌هایی از تاخیر در برگزاری مجامع تا مهره چینی آقای مدیرکل پرحاشیه ورزش و جوانان استان را به همراه داشته است.

پربازدیدها