سرویس: اجتماعی کد خبر: 380746 ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷

وقتی وارادات را به‌صرفه‌تر از تولید داخل می‌کنند؛

سنگ‌اندازی نهادها پیش پای «نوشت‌افزار ایرانی»!

مرصادنیوز: تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی از کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌های نهادهای مختلفی می‌گویند که فضا را برای تولید داخل تنگ کرده‌اند.

سنگ‌اندازی نهادها پیش پای «نوشت‌افزار ایرانی»!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، امروزه که دشمن برای رسیدن به مقاصدش دیگر از جنگ نظامی استفاده نمی کند، روی به شیوه های دیگری از جمله جنگ اقتصادی و فرهنگی آورده است؛ از آنجا که فرهنگ بیشترین تأثیر را بر بخش های مختلف می گذارد، دشمن می‌تواند حتی از این طریق بر بخش های اقتصادی نیز اثرگذار باشد.

یکی از راهکارهای دشمن برای رسیدن به اهدافش به ویژه در حوزه های فرهنگی، استفاده از رسانه ها و تولید محتواهای رسانه ای است  و هر ساله با صرف هزینه های گزافی شخصیت ها و کاراکتر هایی را معرفی می کند تا با اثر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه مخاطب اهداف فوق را محقق کند.

 تولید انیمیشن ها و برنامه های سینمایی و تلویزیونی با شخصیت هایی چون بن تن،  اسپایدرمن، باب اسفنجی و... از جمله محتواهایی است که توسط دشمن به این منظور تولید و با آن بر فرهنگ جوامع هدف از جمله کشور ما اثر می گذارد و متاسفانه مدیران عرصه فرهنگی با کم توجهی به این موضوعات و دور مجوز ورود چنین محتوایی به کشور، زمینه تحقق اهداف آنها را فراهم می کنند.

از آنجایی که اثرگذاری این شخصیت ها بر ذهن مخاطبان(کودکان و نوجوانان) تنها با فیلم و سریال اتفاق نمی افتد، دشمنان از روش های دیگری نیز برای این موضوع کمک گرفته که از آن جمله می توان به تولیدات جانبی در حوزه هایی چون اسباب بازی و نوشت افزار اشاره کرد تا به وسیله آنها و به مرور ذهن و ضمیر مخاطب را درگیر کرده و مخاطب در لایه های دیگر زندگی چون خوراک و پوشاک و...به این شخصیت ها رجوع و از آنها تبعیت کند.

در نقطه مقابل این تلاشهای دشمن سربازان عرصه تولید فرهنگی کشور ما قرار دارند که متأسفانه آنگونه که باید و شاید مورد حمایت نیستند و اگر حمایت های لازم صورت نگیرد ممکن است از این صحنه نبرد نابرابر کنار رفته و یا  با شکست سنگینی مواجه شوند.

ضمن اینکه پر واضح است که خرید این نوشت‌افزارها موجب خروج سرمایه‌های ارزی از کشور شده و بیکار شدن کارگران ایرانی را در پی دارد.

ا

وجود برندهای خارجی در بازار کار تولیدکنندگان را سخت کرده است

 در شرایط کنونی که روز به روز تکنولوژی در حال پیشرفت است و کودکان نیز  پا به پای این تغییر و پیشرفت حرکت می کنند،  تولید لوازم التحریر و نوشت افزار با وجود برندهای خارجی  که با اهدافی از پیش تعیین شده و صرف هزینه های آنچنانی، به بازارهای داخلی ما عرضه شده اند، کار را برای تولید کنندگان ایرانی قدری سخت کرده است.

البته در این زمینه نقش حمایت های دولتی و مردمی و فرهنگسازی در بستر جامعه نیز اثرگذار بوده و می تواند تا جایی پیش رود که تولید کننده ایرانی به سطحی بالاتر از تولید کننده خارجی برساند و یا او را به ورطه نابودی و شکست در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن بکشاند.

ارائه مشوق به بخش تولید و حمایت از تولیدکنندگان در مباحثی چون ارزش افزوده و تخصیص به موقع منابع ارزی و همچنین فرهنگسازی در جامعه برای خرید کالای داخلی و ارجحیت آن نسبت به کالای وارداتی، قاچاق و غیرمجاز خارجی، راهکارهایی است که می تواند به تولید کنندگان در این عرصه کمک کند و کودکان و نوجوانان ایران با شخصیت ها و کاراکترهای داخلی انس و الفت بیشتری بگیرند و در امور زندگیشان از آنها تبعیت و پیروی کنند.

کارشکنی و سنگ‌اندازی نهادهای مختلف برای تولیدکنندگان

محمود رضا صنعتکار، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد در این خصوص اظهار داشت: صنعت تولید نوشت افزار یک صنعت کاملا فرهنگی است و فرزندان ما ابتدای کودکی و حدود ۴ سالگی از آن خمیر بازی که با آن دست ورزی می کنند تا مداد رنگی، خودکار، پاکن و دفتر و... با این صنعت درگیر هستند اما متاسفانه طی سال های قبل خیلی از این صنعت حمایت نشده و زیرساخت‌هایی که باید هم در این زمینه ایجاد نشد و اکنون حدود ۳ تا ۴ سال است که از این صنعت و در مجموع تولید ایرانی اندکی حمایت می شود.

وی افزود: هم اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت همکاری بسیار خوبی با این صنعت دارد، اما سازمان های دیگر چون وزارت اقتصاد، بیمه ها، بانک مرکزی، محیط زیست و پتروشیمی ها، جز کارشکنی و سنگ‌اندازی بر سر راه چیزی برای ما نداشته اند.

ا

اجرای ناقص و نیمه‌کاره ارزش‌افزوده از موانع سر راه تولید کننده داخلی است

وی یکی از موانع را اجرای ناقص و نیمه کاره ارزش افزوده از سوی وزارت اقتصاد عنوان کرد و گفت: بحث ارزش افزوده را که قرار بود به صورت آزمایشی انجام شود به صورت قانون درآورده اند، اما سیکل کامل را رعایت نمی کنند و مالیاتی که باید از مصرف کننده بگیرند، از تولید کننده مطالبه می کنند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور افزود: این اتفاق به دلیل آن است که اقدامات و بستر فعالیت تولیدکننده شفاف است، اما چون کسانی می توانند کتمان کنند و راه های در رو زیادی دارند، این ارزش افزوده را از ما دریافت می کنند و از آنها مطالبه نمی شود.

صنعتکار ادامه داد: برای اینکه بتوانیم این مابه‌التفاوت را به وزارت اقتصاد بپردازیم، ما هم باید این ارزش افزوده را دریافت کنیم و در صورت انجام این موضوع خریداران که همان عمده‌فروش‌ها و مغازه‌داران هستند از ما خرید نمی کنند و نمی توانیم فاکتور رسمی برای آنها صادر کنیم و اگر آنها را اجبار کنیم به سمت کالاهای وارداتی می روند و راه دیگری را پیش می‌گیرند.

وی گفت: با این اوضاع ما مجبور هستیم علاوه بر اینکه ۹ درصدی را که بابت خرید داده ایم، مابه التفاوت درصد فروش را هم به دارایی اعلام و پرداخت کنیم و این رقم حدود ۱۱ درصد بهای کالای تمام شده ما را نسبت به کالای خارجی و وارداتی بیشتر می کند و این موضوع یکی از معضلات مهم ما است.

تعرفه حقوق گمرکی برای واردکنندگان کمتر از هزینه‌های تولید در داخل است

این مسئول افزود: این شرایط در حالی است که معمولا تولیدکنندگان خارجی ارزش افزوده نمی پردازند و وقتی جنسی را وارد می کنند با ارزش های بسیار پائینتر از ارزش واقعی آن را اظهار می‌کنند و علاوه بر آن تعرفه های حقوق گمرکی برای اینها نسبت به هزینه هایی که ما در داخل داریم بسیار کمتر است.

وی  با بیان اینکه افزایش قیمت دلار برای تولید کننده می توانست خوب باشد، گفت: در این شرایط تولید کننده می توانست رقابت صادراتی داشته باشد اما افزایش قیمت دلار منجر به افزایش قیمت تمام اجناس حتی قیمت مواد اولیه داخلی شده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور تصریح کرد: برای مثال مواد پتروشیمی که شاید کمتر از ۱۰ درصد منابع آن ارزبری داشته باشد و بالای ۹۰ درصد آن داخلی است و نیازی به دلار ندارد، افزایش دلار قیمت های مواد اولیه را تا ۴ برابر رسانده است.

صنعتکار گفت: من نمی دانم که این چه فرهنگ و سیاستی است که تنها منافع شخصی خود را می بینند و اینها که باعث افزایش و گرانی  آن می شوند، تعصب ملی را کلا از بین برده اند و آن مزیت رقابتی را از تولیدکنندگان می گیرند.

حمایت و استفاده از نوشت افزار ایرانی باعث صرفه جویی ارزی و اشتغال می شود

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه ما برای مواد اولیه ای که ما نیاز داریم و حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد آن وارداتی است، ما با توجه به اینکه بانک مرکزی تخصیص ارز را به موقع به ما نمی دهد، مشکل تحریم داخلی داریم و اگر هم به موقع اتفاق بیفتد با رانت ممکن است و هزینه را برای ما برابر نرخ آزاد می کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور تاکید کرد: اگر حمایت ها در این حوزه درست صورت گیرد و مردم نیز از نوشت افزار ایرانی استفاده کنند، صرفه‌جویی ارزی و اشتغالزایی را به همراه دارد.

صنعتکار با بیان اینکه البته مردم واقعا در این زمینه حمایت می کنند، گفت: ما تولید کننده‌ها باید مقداری خودمان را با سلایق مصرف‌کننده‌ها و مردم هماهنگ کنیم و بتوانیم تولید با کیفیت داشته باشیم.

وی افزود: ما باید کالاهایمان را به سمت استانداردسازی ببریم و مزیت رقابتی ایجاد کنیم و قطعا زمانی که منِ تولید کننده، سطح کیفی خودم را بالا ببرم، مصرف کننده هم قاعدتا سمت کالاهای خارجی نمی رود و من را حمایت می کند و همین عامل که دو طرفه است، باعث اشتغالزایی بیشتر می شود.

این مسئول در پایان خواستار حمایت مسئولین در حوزه های مختلف شد و گفت: تنها جایی که ما را حمایت می کنند، وزارت صنعت، معدن و تجارت است که طی ۲ سال اخیر حمایت خوبی از ما داشته اند.

قطعا همراهی و همکاری دستگاه های مرتبط با حوزه تولید در تولید کالا و نوشت افزار ایرانی می تواند نقش اصلی را ایفا کند و از سوی دیگر نیز واحدهای آموزشی چون مهدکودک ها و مدارس می توانند در فرهنگسازی در این زمینه  بسیار موثر باشند و کودکان ودانش آموزان و والدین آنها را به خرید تولیدات داخلی ترغیب کنند.

ارتقا کیفی تولیدات داخلی و نظارت بر عرضه محصولات در بازار به منظور پیشگیری و برخورد با کالای قاچاق و غیرمجاز نیز می تواند در این زمینه بسیار اثرگذار باشد تا در نتیجه آن مخاطب ایرانی نیز کالای داخلی با کیفیت را به نمونه خارجی آن ترجیح داده و شاهد رشد و رونق تولید و اشتغال در کشور باشیم.

گزارش از: طیبه قدمی

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها