کد مطلب: 381394
شنبه ۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۲:۵۲

رئیس بسیج سازندگی کشور:

سند نوسازی حرکت جهادی تدوین می‌شود /ضرورت فراهم شدن حضور حداکثری جهادگران و جوانان در بدنه نظام

مرصادنیوز: رئیس بسیج سازندگی کشور از تهیه سند نوسازی حرکت جهادی خبر داد و گفت: این سند به عنوان یک نقشه راه مبتنی بر گام دوم انقلاب تدوین می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،محمد زهرایی ظهر امروز شنبه در نشست با جهادگران استان کرمانشاه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جهادگران اشاره کرد و اظهار داشت: سال ۷۹ رهبر انقلاب انقلاب خاستگاه گروههای جهادی را با بسیج سازندگی دانست و عرصه پشتیبانی از آن را وظیفه دولت اعلام کرد.

وی با بیان اینکه بسیج مولود و بزرگترین دستاورد انقلاب است، افزود: بسیج یک نهاد اداری، دولتی و نظامی بلکه بسیج امتداد مردمی حاکمیت است و اعتماد متقابلی بین مردم و بسیج وجود دارد.

زهرایی با اشاره به مشارکت مردم در قالب گروه های بسیجی جهادی در حوادثی چون سیل اخیر گفت: در سیل اخیر ۵۲۸۰ گروه جهادی در مرحله اول و ۱۲۰۰ گروه  جهادی در مرحله دوم به مناطق سیل زده اعزام شد و به حدی نیرو و کمک در این زمینه به ما رسید که مدیریت بحران در بحث آن دچار بحران شد.

این مسئول با بیان اینکه امروز خلاء موجود در کشور بسیج شوندگی مردم نیست، گفت: بلکه در این راستا خلاء موجود در باور مسئولین برای تثبیت و رسمیت بخشیدن به گروههای جهادی و همچنین عدم سهم برای نقش‌آفرینی جهادگران در عرصه‌های دستگاه‌های اجرایی و نهادهای حاکمیتی است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افزود: این موضوع باعث شده که ما دائما برای فعالیت گروه های جهادی باید با دستگاه های دولتی مذاکره کنیم و این موضوع  وقت زیادی از گروه های جهادی می گیرد.

وی انقلاب را متعلق به این جوانان دانست و گفت: برای فعالیت جوانان عضو گروه های جهادی مانع تراشی های زیادی می شود و به دلیل اینکه ژنِ خوب ندارند به رسمیت شناخته نمی شوند.

این مسئول با اشاره به کارهایی که توسط دولت به شرکت های خصوصی واگذار می شود، گفت: بارها دیده ایم که به این شرکت ها تنها با چند نفر اعضا طرح های چند میلیاردی سپرده می شود اما گروه های جهادی که حداقل ۵۰ عضو دارند به اندازه یک ریال پروژه و طرح از دستگاه های دولتی نمی توانند بگیرند.

وی با بیان اینکه برخی به دنبال این هستند که نتایج خدمات گروه های جهادی را از آن خود کنند گفت: حتی برخی پیشنهاد تشکیل نهادهای واسط را داده اند که در قالب آن ما گروه جهادی تشکیل داده و تربیت کرده و سپس به آن سپرده و آنان از آن بهره برداری کنند.

زهرایی گروه های جهادی را کاملا مستقل دانست که در هیچ یک از گروه های سیاسی جای نمی گیرند و تحت فرمان هیچ کس نیز نیست و هیچ کس و حتی بسیج سازندگی متولی آنها نبوده و تنها تسهیل گر فعالیت های آنها است.

این مسئول با تاکید بر اینکه برای ترویج روحیه جهادی باید زمینه حداکثری حضور جهادگران و جوانان در بدنه نظام فراهم شود، خاطرنشان کرد: در بسیج سازندگی ما نهاد تسهیل گر هستیم و در راستای محرومیت زدایی و مردم پایه کردن اقتصاد نقش آفرینی می کنیم.

زهرایی در ادامه به بخش دیگری از سخنان رهبر در دیدار با جهادگران اشاره داشت و گفت: همانطور که رهبر انقلاب فرمود گروههای جهادی امید مقام معظم رهبری در تحقق گام دوم انقلاب  هستند و باید خدمات گسترده و خوبشان را هنرمندانه منعکس کنند که باورپذیر باشد.

وی افزود: این گروه ها باید مستقل و بدون هیچگونه وابستگی به گروه های سیاسی و اقتصادی عمل کنند و اگر دستخوش بازی افراد سیاسی و اقتصادی شوند، قطعا بازی را خواهند باخت و آن زمان است که حرکت جهادی دستخوش انحراف می شود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور تصریح کرد: اخیرا به این منظور قرارگاه رسانه ای بسیج تشکیل شده است که می تواند در این راه بسیار موثر باشد و همچنین در نظر داریم تولیدکنندگان جهادگر حرفه ای در رشته مستند سازی تربیت کنیم که هر استانی بتواند مستندهای جامعی از تلاش جهادگران تهیه کنند.

این مسئول افزود: برای امسال سه برنامه از جمله نهضت روشنگری، مطالبه گری و خدمات رسانی را در دستور کار داریم.

وی خاطر نشان کرد: برخی ایراد می گیرند که وجود ۵۰۰ هزار جهادگر در قالب ۱۲ هزار گروه جهادی کمی گرایی است و کیفی گرایی نیست به همین منظور رهبر انقلاب بر ارتقاء کمیت و کیفیت تاکید فراوان داشتند.

زهرایی با بیان اینکه چرا باید ۹۰ درصد جوانان کشور از خدمتگزاری محروم باشند، گفت: باید برای جذب این جوانان تلاش کرد و برای این کار برنامه داریم و پیگیر هستیم.

این مسئول، بسیج سازندگی را یاری گر دولت در محرومیت زدایی دانست و گفت: این نهاد متولی اقتصاد مقاومتی و محرومیت زدایی نیست و دولت متولی اصلی است اما ما با تسهیل فعالیت گروه های جهادی دولت را کمک می کنیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: باید بتوانیم برای تبدیل حرکت جهادی بسیجیان به گفتمان عمومی و رایج در کشور و پاسخ به‌فرمان ولی امر  کاری در تراز انقلاب انجام دهیم.

وی از تهیه سند نوسازی حرکت جهادی خبر داد و افزود: باید به عنوان یک نقشه راه مبتنی بر گام دوم انقلاب آن را به خوبی تدوین کنیم و در مراحل اولیه تدوین آن هستیم و بعد از کسب نظر گروه های جهادی، تایید و به زودی ابلاغ خواهد شد.

این مسئول عنوان کرد: گفتمان سازی و طرح تقویت بسیج سازندگی را در دستور کار داریم که ان شاالله بتوانیم بسیج سازندگی را بیش از پیش تجهیز کنیم و همچنین به دنبال فعال کردن حوزه خواهران در این سازمان هستیم.

وی از  تشکیل شورای جهادی شهرستان ها خبر داد و گفت: همه گروه های جهادی باید دراین شورا شرکت داشته و دبیر شورا بصورت کاملا دموکراتیک توسط اعضا انتخاب شود.

زهرایی همچنین به  تدوین گام اول «اطلس جهادی» اشاره کرد و افزود: با تدوین این اطلس از فعالیت های بسیج سازندگی کاغذ بازی حذف خواهد شد و فعالیت ها شفاف سازی و به صورت  دقیق ثبت و ضبط و رصد می شود.

وی از حمایت نهادها از فعالیت گروه های جهادی استقبال کرد و گفت: گروه های جهادی برای آتش به اختیار بودن نیازمند استقلال هستند و هر نهادی می تواند از این گروه ها حمایت کند و حمایت های مالی و معنوی را می پذیریم اما تا زمانی که نگاه تصدی گری نسبت به گروه های جهادی به وجود نیاید.

زهرایی فعالیت های رسانه ای در این زمینه را ضعیف دانست و گفت: در حالی که ۲۸ درصد فعالیت های گروه های جهادی عمرانی است و مابقی فعالیت ها در حوزه های دیگر چون فرهنگی، درمانی و... است مردم آنها را تنها با فعالیت های عمرانی می شناسند و علت آن رسانه ای نشدن این فعالیت ها است.

وی با بیان اینکه مشکلات ساختاری و زیرساختی بسیاری در بسیج سازندگی داریم که باید رفع شودگفت: برای مثال در استان ها مدیریت فرهنگی بسیج سازندگی نداریم. همچنین در حال حاضر در تامین تجهیزات اولیه گروه های جهادی مشکل داریم و گروه ها حتی برای فعالیت تجهیزات اولیه را هم ندارند.

این مسئول از افزایش اعتبارات بسیج سازندگی از محل اعتبارات محرومیت زدایی با ابلاغ فرمانده سپاه پاسداران خبر داد و افزود: روند واگذاری پروژه به جهادگران هم تسهیل می شود که کمک زیادی به گروه های جهادی خواهد کرد.

زهرایی  با بیان اینکه کار تولید نرم افزار اعتلای سازندگی ۶۰ درصد پیشرفت دارد، گفت: در این طرح نقش بسیج سازندگی و گروه های جهادی در برنامه های مهم کشور از جمله اقتصاد مقاومتی مشخص شده است و امیدواریم به زودی تکمیل شود.

لزوم تخصصی شدن فعالیت های گروه های جهادی

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان کرمانشاه نیز در این نشست ابراز داشت: باید تلاش کنیم خوداتکایی گروههای جهادی را با جدیت پیگیر کنیم.

حسین قبادی بصیر افزود: اگرگروههای جهادی را تجهیز کنیم می توانند با اطمینان خاطر کارهای جهادی را انجام دهند و دغدغه پیگیری جهت تامین تجهیزات از این اداره و آن ادره را نداشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: تخصصی شدن گروههای جهادی به خصوص در بحث های عمرانی یکی از الزامات کار است تا راه هر گونه انتقاد بر کارهای جهادی گرفته شود.

قبادی بصیر با تاکید بر فرهنگسازی گفت: مواردی از جمله فرهنگ همکاری، نگهداری از بیت المال و ... در کنار سایر فعالیت های جهادی باید مورد توجه جهادگران قرار بگیرد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تحسین کارهای جهادی گفت: از آنجا که کارهای جهادی از جایگاه ویژه ای برخوردار است لذا نسبت به قدردانی و سپاسگزاری از جهادگران اعتبار خاصی در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان کرمانشاه اظهار داشت: اگر تدبیری اتخاذ شود که جهادگران سالانه با مقام معظم رهبری دیدار داشته باشند، بدون شک این مهم مایه دلگرمی آنها خواهد شد.

وی افزود: اگر بتوانیم از اعتبارات محرومیت زدایی در راستای کمک به خانواده ها و تعمیرات استفاده کنیم بدون شک در جذب اعتماد مردمی بسیار موثر خواهد بود.

وی اطلاع رسانی از نحوه تلاش جهادگران را یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری عنوان کرد و افزود: دراین خصوص لازم است هر گروه جهادی یک تیم اطلاع رسانی قوی داشته باشد و مستند سازان پا به این عرصه بگذارند.

قبادی بصیر بیان داشت: اگر در این راستا نیاز به برگزاری دوره های آموزشی باشد حاضریم نسبت به آن اقدام کنیم و جوانانی را در این عرصه تربیت کنیم.

وی کار یک گروه جهادی را برابر با کار یک سال یک دستگاه اجرایی دانست و افزود: اما با دلیل اینکه به درستی بازتاب داده نشده بسیاری از فعالیت های آن شناخته شده نیست لذا ضروری است این فعالیت‌ها را به درستی در جامعه انعکاس دهیم.

این مسئول اشاره ای نیز به فعالیت ۳۳۰ گروه جهادی شناسنامه دار در استان داشت و گفت: در این راستا تلاش ما بر این است که با افزایش گروه های جهادی پایگاه محور تعداد گروههای جهادی را افزایش دهیم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

کارشناسان از بی‌تاثیری قرارگیری در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی می‌گویند؛

پذیرش FATF بدتر از تبعات قرارگیری در لیست سیاه

مرصادنیوز: کارشناسان مسائل سیاسی معتقدند که قرارگیری در لیست سیاه FATF بهتر از پذیرش آن است.

پربازدیدها