سرویس: اجتماعی کد خبر: 381784 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱

شما هم به این کار خیر دعوتید!

«رسم ابرار»؛ زیباترین جلوه دین‌محوری

مرصادنیوز: طرح «رسم ابرار» یکی از زیباترین جلوه‌های دین‌محوری است که شما هم به این کار خیر دعوت هستید.

«رسم ابرار»؛ زیباترین جلوه دین‌محوری

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، «به دیگران نيكى كن، چنان كه دوست مى دارى به تو نيكى شود» این توصیه اخلاقی بزرگمرد عالم حضرت علی (ع) به فرزند بزرگوارشان امام حسن (ع) است که تابلویی زیبا از انسانیت را پیش روی ما شیعیان اهل بیت (ع) قرار داده است.

در سیره اهل بیت (ع) نیکی کردن به همدیگر بسیار سفارش شده و سیره و منش پیامبر اسلام(ص) و ائمه(ع) سرشار از این کار پسندیده است که در روایات متعدد نقل شده است.

اهمیت نیکی به دیگران تا حدی است که در حدیثی از امام کاظم(ع) نقل شده که معصوم فرمودند «همانا مُهر قبولی اعمال شما، برآوردن نیازهای برادرانتان و نیکی کردن به آنان در حد توانتان است و گرنه هیچ عملی از شما پذیرفته نمی‌شود».

روز 25 ذی‌الحجه مظهر تجلی یکی از فضائل اهل بیت(ع) و روز نزول سوره «انسان» و سه روز روزه برای شفای امام حسن و امام حسین(ع) و عطا کردن سه شب متوالی افطار خویش به مسکین، یتیم و اسیر است.

به همین مناسبت زیبا، طرح  «رسم ابرار» برگزار می‌شود و مردم در تاریخ‌های 3 تا 5 شهریور روزه گرفته و در پایان هر روز قیمت غذای روزانه خود را به ترتیب برای فقرا، یتیمان و آزادسازی زندانیان در حساب‌های جداگانه اعلامی توسط کمیته امداد و سازمان زندان‌ها واریز می‌شود.

 روایت بخششی که مورد عنایت خداوند قرار گرفت

حجت الاسلام مهدی توسلی، یک کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با خبرنگار مرصاد درباره شان نزول سوره هل اتی اظهار داشت: هنگامی که حسنین(ع ) دردانه های پیامبر(ص ) و امیرالمومنین(ع ) و حضرت زهرا(س ) بیمار شدند، پیامبر(ص) این صحنه را دیدند به حضرت امیر(ع ) فرمودند برای بهبودی حسنین(ع) نذری کنید و امیرالمومنین(ع) نذر کردند که اگر دردانه هایشان شفا یابد سه روز را روزه بگیرند و حضرت زهرا (س) نیز تبعیت کردند.

وی افزود: در این باره روایات مختلفی وجود دارد، اما در یکی از روایات آمده ایشان برای شمعون یهودی نخ ریسی می‌کنند و از شمعون جو می‌گیرند و حضرت زهرا (س) جو را تبدیل به آرد کرده و برای سه روز پخت نان آمادگی دارند.

حجت الاسلام توسلی خاطرنشان کرد: در روز نخست روزه داری هنگام افطار سائلی به درب خانه امیرالمومنین مراجعه می‌کند و حضرت علی(ع ) سهم نان خودشان را به او می بخشند و به تبع ایشان حضرت زهرا(س) و حسنین نیز این کار را انجام می دهند، در روز دوم نیز یتیمی و در روز سوم اسیری هنگام افطار به در منزل ایشان مراجعه می‌کنند که باز هم همین ماجرا تکرار می‌شود وقتی پیامبر (ص) این صحنه را می‌بینند از خداوند برای ایشان طلب دعا می کند و مائده آسمانی برای اهل بیت و در شان آنها آیاتی از سوره هل اتی نازل می شود.

یک کارشناس مسائل مذهبی افزود: کارهای مستحبی نظیر اطعام دادن دو فایده دنیوی و اخروی دارد که صیقل داده شدن صفات جمیله انسانی و باقی ماندن آثار مثبت آن در جامعه از فواید بعد دنیوی است و از بعد اخروی نیز باعث آمرزش گناهان می‌شود  تا جایی که در روایات آمده است سه عامل انسان را از عذاب آخرت نجات می دهد که یکی از آنها اطعام است.

وی با تاکید بر اینکه در کتاب اصول کافی در مدح اطعام 20 روایت آمده است، عنوان کرد: مردم باید در نذرهایی که انجام می دهند آنچه که به حل مشکلات امروزی جامعه کمک می کند را مدنظر قرار دهند، چه اینکه در روایات آمده است اگر مومنی شیرینی یک لقمه را به دیگری بچشاند خداوند تلخی روز قیامت را از او دور خواهد ساخت.

حجت‌الاسلام توسلی بیان کرد: ما عبادات و مستحبات فراوانی نظیر نماز، روزه و قرآن خواندن داریم، اما اسلام بر روی نکته خاصی دست گذاشته و امروز با توجه به وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم که جامعه گرفتار آن شده باید به سمت و سوی اطعام افراد کم برخوردار جامعه برویم تا باری از دوش آنها بر داریم.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه اطعام باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود، گفت: در حال حاضر وضعیت معیشت مردم مناسب نیست اگرچه مردم ما اهل صدقه و انفاق هستند، اما این شاخصه ها باید بیشتر جلوه اجتماعی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر بناست نذری داده شود اگر چه نذر صلوات و قرآن خواندن و نماز گزاردن زیباست اما باید به سمت اطعام دادن هم حرکت کنیم.

حجت الاسلام توسلی با اشاره به اینکه البته نهادها و ادارات و مردم به صورت خودجوش به سمت اطعام  پیش رفته‌اند، گفت: امیدواریم با این سه روز روزه‌داری به تاسی از اهل بیت تعداد روزهای روزه داری و اطعام به فقرا افزایش یابد و این صفت جمیله را در خود نهادینه کنیم.

این کارشناس مذهبی افزود: پس از طعام دادن باید با کمک مردم و حمایت مسئولین به سمت و سوی حل دیگر مشکلات اجتماعی فقرا و نیازمندان پیش برویم و به سمت مدینه فاضله نزدیک‌تر شویم.

طرح ابرار نیز بر گرفته از سیره اهل بیت است

حجت‌الاسلام الیاسی، امام جمعه شهرستان صحنه در گفتگو با خبرنگار مرصاد با بیان اینکه در قرآن آیات و سوره های بسیاری در شان اهل بیت(ع) نازل شده است، اظهار داشت: این خانواده پاک الگویی مناسب برای آحاد جامعه و رسیدن به عزت و سعادت و عاقبت به خیری هستند.

وی با تاکید بر اینکه خاندان عصمت و طهارت رسول اکرم(ص ) بهترین الگوها هستند، گفت: سوره هل اتی یکی از سوره‌هایی است که در شان این خانواده بزرگ نازل شده و گویای بخشی از عظمت این الگوهای انسانیت و کمال ایمان است.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه منزلت این سوره تنها در شان حضرت زهرا(س)، امیرالمومنین(ع) و حسنین(ع) است، عنوان کرد: در دوران خردسالی امام حسن و امام حسین (ع) بیمار شدند و حضرت زهرا(س) و امیرالمومنین(ع) نذر کردند برای بهبودی این دو فرزند دلبندشان سه روز روزه بگیرند پس از سلامتی این دو بزرگوار می‌خواستند روزه شان را ادا کنند که حسنین و اهل خانه نیز متوجه این شدند و آنها نیز به پیروی از حضرت زهرا(س) روزه گرفتند.

حجت الاسلام الیاسی خاطرنشان کرد: در روز نخست روزه‌داری یتیمی، در روز دوم مسکینی و در روز سوم اسیری هنگام افطار به درب خانه حضرت امیر مراجعه کرد و آنها افطاری خود را به این فقرا بخشیدند.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه آن بزرگواران روزه بودند، اما از توجه به نیازمندان جامعه هم غافل نشدند و هرچه داشتند در راه دستگیری از فقرا تقدیم کردند.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: خداوند در عظمت اهل این خانه سوره هل اتی را نازل فرمودند تا بیشتر به سیره آن بزرگواران توجه کنیم و آنها را الگوی زندگی خود قرار دهیم.

حجت الاسلام الیاسی بیان داشت: به فرموده حضرت علی(ع ) هر کسی کار خیری انجام دهد قبل از اینکه فواید آن به دیگری برسد به خود فرد خواهد رسید البته این بصیرتی عمیق می خواهد همچنین حضرت رسول(ص )فرمودند هر که خدای متعال در انجام کار باب خیر را برایش بگشاید آن فرد باید انجام کار خیر را برای خود فرصتی بشمارد زیرا انسان نمی داند تا چه هنگام توفیق انجام کار خیر و کمک را خواهد داشت.

وی بیان کرد: کمک به فقرا و نیازمندان جامعه ممکن است مادی و معنوی باشد و مسلمانان باید از هر آنچه خداوند به آن ها نعمت داده برای رفع مشکل گرفتاران صدقه دهد.

امام جمعه صحنه گفت: این کمک شامل حال مسلمانان نیست بلکه باید به هر انسان آزاده دیگری توجه شود چه اینکه حضرت علی(ع) نه تنها در جامعه اسلامی بلکه به پیرزنی یهودی که در وضعیت معیشتی سختی به سر می‌برد نیز کمک می کردند و فرمودند زیبنده حاکم جامعه اسلامی نیست که حتی فردی یهودی در جامعه او زندگی کند و مورد بی توجهی قرار گیرد.

حجت‌الاسلام الیاسی گفت: امام حسین(ع) نیز فرمودند اینکه دیگران برای رفع حوائج خود به ما روی می‌آورند نعمتی از سوی خداوند است مبادا از این مراجعت ملول شوید زیرا ممکن است دیگر خداوند این توفیق خدمت را تبدیل به نقمت کند.

وی عنوان کرد: خاندان عصمت و طهارت منشا همه خوبی های عالم هستند و هر انسان مومن و آزاده ای به تاسی از آنها باید به اندازه وسع و توان خود به مستمندان و نیازمندان جامعه کمک کند.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: از پیامبر(ص) و البته با همین مضمون از دیگر ائمه(ع ) روایت شده هر کسی صبح کند و بی توجه به امر مسلمین باشد مسلمان نیست.

حجت الاسلام الیاسی گفت: امیدواریم خداوند توفیق خدمت و شناخت سیره اهل بیت علیه السلام را به ما مبذول کند و این کارها را الگوهای سعادت دنیا و آخرت خود قرار دهیم. سیره عملی اهل بیت کمک به فقرا و نیازمندان جامعه بوده و طرح ابرار نیز بر گرفته از این سیره اهل بیت است.

وی با تاکید بر اینکه برای انجام کارهای نیک الگوهای بسیار خوبی داریم، بیان کرد: طرح بزرگ ابرار برگرفته از سیره عملی خاندان پیامبر(ص ) است و امیدواریم خداوند به ما توفیق دهد تا روزه بگیریم و مبلغی از هزینه های آن را برای کمک به زندانیانی که به دلیل سوء تدبیر زندانی شدند و نیز نیازمندان و ایتام با توجه به بازگشایی سال تحصیلی جدید اهدا کنیم.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: همانگونه که همه ما دوست داریم فرزندانمان در آستانه سال تحصیلی جدید لباس و کیف و کفش نو داشته باشند نیازمندان هم چشم به راه کمک های افراد متمکن هستند.

حجت الاسلام الیاسی گفت: امیدواریم همانطور که ملت ایران همیشه همراه و پشتیبان حرکت های عظیم انسانی و نوع دوستانه بوده اند در این طرح بزرگ نیز شرکت کنند و آن را صدقه ای برای سلامتی و عاقبت بخیری خود قرار دهند.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها