سرویس: اجتماعی کد خبر: 381901 ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲

بزرگترین طرح نفتی غرب کشور روی زمین ماند؛

«آناهیتا» اسیر بی‌تدبیری بزرگ‌ترین‌ هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری کشور

مرصادنیوز: پالایشگاه «آناهیتا»، بزرگترین طرح سرمایه‌گذاری غرب کشور بعد از ۱۳ سال همچنان اسیر بی‌تدبیری بزرگترین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری کشور است.

«آناهیتا» اسیر بی‌تدبیری بزرگ‌ترین‌ هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری کشور

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های نفتی کشور است و قرار بود بعد از ۱۰ سال خودکفایی منطقه غرب کشور در امر تولید و تأمین فرآورده‌های مصرفی نفتی باکیفیت را به ارمغان داشته باشد.

حالا اما بیشتر از ۱۲ سال از دی‌ماه سال ۸۵ می‌گذرد و پالایشگاه نفت «آناهیتا» هنوز یک زمین خالی است و هیچ تغییری در آن ایجاد نشده و هر بار دستمایه وعده‌های مسئولان کشوری و استانی قرار می‌گیرد.

طرح احداث پالایشگاه آناهیتا با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار بشکه در روز همچنین قرار بود جایگزینی برای پالایشگاه قدیمی کرمانشاه باشد که حالا ۹۷ سال قدمت دارد، اما هنوز برهوتی است که هیچ اثری از تولید و تکاپو در آن مشاهده نمی‌شود.

این رؤیای ناتمام همچنین قرار بود زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای هزاران نفر از جوانان این منطقه محروم را فراهم کند.

جلوگیری از خام فروشی نفت و تبدیل آن به فرآورده‌های با ارزش‌افزوده بیشتر هم از لحاظ توسعه اقتصاد مقاومتی و هم از حیث رونق تولید داخلی در این پروژه بسیار حائز اهمیت بود که ظاهراً وزیر کرمانشاهی نفت به این موضوع اعتقادی ندارد.

«آناهیتا» می‌توانست تحول اقتصادی عظیمی را با توجه به حجم سرمایه‌گذاری طرح و طرح‌های جانبی با ایجاد شهرک تخصصی نفت و گاز و پتروشیمی آن در منطقه فراهم کند، اما کرمانشاهی‌ها جز سراب  چیزی از آن ندیدند.

دهم شهریورماه ۹۴ ربیعی، وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نه به رسم مرسوم و با کلنگ که با بولدوزر عملیات اجرایی این پالایشگاه را آغاز کرد و با این کلنگ‌زنی متفاوت اعلام کرد که ما با بلدوزر آمده‌ایم تا ثابت کنیم مثل همین بلدوزر کار را پیش خواهیم برد و از دل این بیابان برهوت یک پالایشگاه مدرن سر بر خواهد آورد.

شوی آقای وزیر را ماشین‌آلات به‌صف شده‌ای تکمیل کردند که همان‌جا بعد از رفتن ربیعی آن‌ها هم کار را تعطیل کردند و هیچ‌وقت این وعده عملی نشد و آناهیتا دوباره به خواب رفت.

امروز اگر سری به این برهوت بزنید هیچ خبری از تحرک نیست و محوطه‌ای محصور و سوت‌وکور را می‌بینید با یک اتاقک نگهبانی که معلوم نیست دقیقاً از چه چیز نگهبانی می‌کند؛ از زمین خالی؟!

۳۳٫۳ درصد از سهام پالایشگاه آناهیتا متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و ۳۳٫۳ درصد نیز در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری است؛ ۱۳٫۴ درصد هم به صندوق بازنشستگی نفت و ۲۰ درصد بقیه نیز سهم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران است.

اما نکته جالب اینجاست که این‌ها بزرگ‌ترین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری کشور هستند که اراده‌ای برای ساخت آناهیتا ندارند و از ایجاد آن عاجز مانده‌اند.

پالایشگاه آناهیتا در آستانه آغاز عملیات اجرایی

دولت بعد از ناامید شدن از سهامداران این پروژه دست به دامن قرارگاه خاتم‌الانبیا شد تا مگر به کمک این نهاد ناتوانی بزرگ‌ترین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری کشور را برای احداث این پالایشگاه بپوشاند و این رؤیای بی‌سرانجام را تعبیر کند.

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه تیرماه امسال در نشست  با مسئولان مرتبط در قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) ضمن رصد آخرین اقدامات و پیگیری‌های این قرارگاه برای آغاز عملیات راه‌اندازی پالایشگاه آناهیتا اعلام کرد که آنچه از نتایج اقدامات برمی‌آید نشانگر آن است که کرمانشاهی‌ها خبرهای خوبی در آینده نزدیک از پالایشگاه خواهند شنید.

اراده‌ای برای اتمام آناهیتا وجود ندارد

اما عبدالرضا مصری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس که هفت‌خوان تصویب پالایشگاه آناهیتا را طی کرده بعد از ۱۳ سال از تصویب آن از اجرایی نشدن این پروژه و کارشکنی‌های برخی از متولیان در این زمینه گلایه دارد.

وی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی مرصاد در مورد وضعیت این طرح اظهار داشت: ۶ سال پیش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در کرمانشاه قول افتتاح پالایشگاه آناهیتا طی یک ماه آینده را داد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خاطرنشان کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت باوجود قول یک‌ماهه برای افتتاح پالایشگاه، چند سال بعد عملیات اجرایی آن را آغاز کرد و  همان‌جا اعلام کرد که چون کلنگ کند است و می‌خواهیم به‌سرعت عمل کنیم، با بولدوزر کلنگ زنی می‌کنیم.

مصری بیان داشت: وزیر وقت تعاون و کار بیش از ۱۰۰ دستگاه بولدوزر و کمپرسی و... در روز افتتاح گردآورد که نمایشی بودن این حرکت کاملاً مشهود بود، یک ماه پس‌ازاین اقدام وزیر، بنده به بازدید از منطقه رفتم، اما آنجا جز خاک چیزی دیده نمی‌شد با این تفاوت که قبلاً خاک سفت بود اما با به‌کارگیری بیل و لودر خاک آشفته شده به چشم مردم منطقه می‌رفت.

وی با بیان اینکه هیچ‌یک از مسئولان به وعده‌های خود عمل نکردند، گفت: همچنین جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور نیز در سفر به کرمانشاه همین وعده را داد و در سفر رئیس‌جمهور هم این مطالبه مطرح شد اما باز خبری نشد.

این نماینده مجلس با اعلام اینکه ۶۶ درصد از سهام پالایشگاه متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ۳۳ درصد متعلق به وزارت نفت است، افزود: بزرگ‌ترین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری کشور سهامداران اصلی پالایشگاه کرمانشاه هستند.

مصری عنوان کرد: دست‌اندرکاران این پروژه مدت‌ها ایراد می‌گرفتند که وثیقه‌های بانکی برای این پروژه سنگین و تأمین آن سخت است به همین دلیل در قانون بودجه امسال وثیقه را برداشتیم تا فقط قرارداد پالایشگاه با وزارت نفت به‌عنوان وثیقه پذیرفته شود و دیگر لازم نیست ۱۰ یا ۱۲ هزار میلیارد تومان وثیقه ملکی برای استفاده از تسهیلات آورده شود.

وی ادامه داد: ما راهی را باز کردیم که طی ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده، هم برای پالایشگاه کرمانشاه و هم پتروشیمی کرمانشاه؛ از اول انقلاب قانونی نداریم که بگوید قرارداد بین پالایشگاه و وزارت نفت به‌عنوان وثیقه قابل‌قبول است اما بااین‌وجود بازهم اتفاقی نیفتاد.

پالایشگاه آناهیتا از مصادیق اقتصاد مقاومتی

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس تصریح کرد: ما گرفتار دو مشکل هستیم یکی دیدگاه آقای زنگنه به‌عنوان وزیر نفت که اعتقادی به تولید ملی ندارد و معتقد است باید نفت خام بفروشیم و فرآورده وارد کنیم و پالایشگاه اقتصادی نیست که البته بارها در مصاحبه‌های خود این را مطرح کرده و بعدها با فشار رسانه‌ها، در مصاحبه خود گفت ما تنها پروژه آناهیتا را در دست اقدام داریم اما در عمل نگرش وی باعث توقف این پالایشگاه شد.

وی افزود: حتی آقای زنگنه معتقد بود برای ساخت پالایشگاه در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کنیم؛  پروژه‌هایی همچون ستاره خلیج‌فارس و... هم مربوط به گذشته است وگرنه پروژه جدیدی از نظر پالایش در این ۶ تا ۷ سال اخیر انجام نشده است.

مصری بیان داشت: در پروژه آناهیتا پیمانکاری در کار نیست و با جمع‌آوری چند بولدوزر نمایشی به راه انداختند؛ بزرگ‌ترین هلدینگ های پولدار ایران سهامدار پالایشگاه آناهیتا هستند، شستا که بزرگ‌ترین هلدینگ سرمایه‌گذاری کشور است، صندوق بازنشستگی کشوری که صدها شرکت بزرگ و کوچک دارد و صندوق بازنشستگی نفت سهامداران آن هستند و وزارت نفت هم ۲۰ درصد سهم دارد که حساب‌وکتاب آن مشخص است بااین‌وجود اراده و اعتقادی در کار نیست.

این نماینده مجلس تصریح کرد:  این مسئولان اگر به آنچه رهبر معظم انقلاب هفت سال قبل در رابطه با اقتصاد مقاومتی فرمودند مبنی بر اینکه نفت خام صادر نکنیم بلکه فرآورده صادر کنیم عمل می‌کردند، امروز در عزای تحریم نفت نمی‌نشستیم.

از زمان تصویب پالایشگاه آناهیتا ۶ استاندار، والی کرمانشاه شده‌اند؛ هر یک از آن‌ها آمدند و وعده‌ای بی‌سرانجام برای فرجام آناهیتا به کرمانشاهی‌ها دادند و رفتند.

همچنین تا به امروز چهار دولت و وزرای مختلف آن‌ها از نفت، تعاون، صنعت و... در بازدیدهای نمایشی‌شان به مردم این منطقه وعده پیگیری و رفع مشکلات پیش پای این پروژه را داده‌اند که هیچ‌کدام عملی نشده است.

بااین‌وجود معلوم نیست چند سال دیگر برهوت آناهیتا باید تاوان ناتوانی تیم اقتصادی دولت در استان کرمانشاه و بی‌توجهی برخی وزرا به تولید داخلی را بدهد که نتوانسته‌اند این پروژه را در این همه‌سال حتی یک گام جلوتر ببرند.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها