سرویس: اخبار استان کرمانشاه کد خبر: 381994 ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳

یک کارشناس مسائل اقتصادی:

افزایش هزینه‌های دولت با شرایط جنگ اقتصادی همخوانی ندارد

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بودجه ای که باید در دوره پسابرجام و وضعیت بحرانی متناسب با شرایط جنگ اقتصادی تنظیم شود با افزایش هزینه‌های بخش دولتی همخوانی ندارد.

افزایش هزینه‌های دولت با شرایط جنگ اقتصادی همخوانی ندارد

دکتر آلبرت بغزیان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد درباره الزامات بودجه سال 99 اظهار داشت: هر ساله مشکل عمده بودجه بحث درآمدهایی است که حاصل نمی شود و اینکه سهم نفت باید کمتر یا درآمدهای مالیاتی جایگزین آن شود.

وی افزود: اینکه محل هزینه کرد مصارف باید کجا باشد و یارانه‌های پنهان کجا قرار دارد چالش‌برانگیز بوده و اصلاح بودجه هم به این موضوع برمی گردد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه هزینه هایی که معمولا پنهان است و در اواسط سال خود را نشان می دهد هم باید مشخص شود، خاطرنشان کرد: بودجه ای که باید در دوره پسابرجام و وضعیت بحرانی متناسب با شرایط جنگ اقتصادی تنظیم شود چنین ماهیتی را ندارد.

بغزیان عنوان کرد: در بودجه فعلی هزینه ها در بخش دولتی افزایش یافته و بخش عمرانی و تولیدی همچنان مغفول مانده است که در این خصوص باید اصلاح ساختار بودجه صورت گیرد.

وی درباره نقش گردشگری در الزامات بودجه ای گفت: بودجه گردشگری تنها بخشی است که می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و قابل برنامه ریزی است زیرا بخش کشاورزی و صنعت با چالش هایی چون هزینه تولید و واردات مواجه هستند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بخش گردشگری از نظر هزینه ای ظرفیت بالایی دارد و می تواند ارزآوری داشته باشد افزود: با توجه به تغییرات نرخ ارز بیشتر گرایش گردشگران کشورهای عراق و ترکیه سفر به ایران است در حالی که این هنوز نمی تواند آن ظرفیت بالقوه را به بالفعل تبدیل کند.

بغزیان بیان کرد: باید افرادی بر سر مسئولیت چنین سازمان هایی قرار گیرند که در جای دیگری نبوغی از خود نشان داده باشند با این مدیران فعلی نمی توان چندان امیدی به ایجاد تحول داشت.

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم گردشگری را مثل کشور ترکیه توسعه دهیم مسلما زیرساختهایی مثل جاده، تبلیغات، امکانات بین راهی، آمادگی مقصد گردشگری برای جذب توریست، توانایی رقابت با گردشگری خارجی و توان برآورده شدن انتظارت گردشگران خارجی را باید فراهم آوریم.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: گردشگری در کوتاه مدت نمی تواند جایگزین شود البته یکی از زمینه های استراتژیک ما برای جایگزینی درآمدهای نفتی است.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها