کد مطلب: 382578
دوشنبه ۱۳۹۸/۶/۱۱ - ۸:۹

راهکارهای جلوگیری از تحریف مجالس عزاداری

عزاداری‌های حسینی را چطور با شور و شعور برگزار کنیم؟

مرصادنیوز: کارشناسان فرهنگی در مورد آسیب‌های عزداری‌های محرم توضیحاتی ارائه کردند و برای برگزاری با شور و شعور آن هم راهکارهایی پیشنهاد دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، هدف اصلی امام حسین قیام عاشورا و نهضتی که به راه انداختند، مبارزه با انحرافات بود اما متاسفانه امروز می بینیم که در عزاداری هایی که برای این امام بزرگوار و یارانش برگزار می شود انحرافاتی به وجود آمده است که می توان از آنها به عنوان آسیب های عزاداری ها یاد کرد.

از جمله آسیب های وارده به عزاداری ها که اغلب نیز مورد سوء استفاده دشمنان اسلام و تشیع قرار می گیرد می توان به استفاده از اشعار بدون محتوا، طرح مباحث انحرافی و اشکالی جدید در این عزاداری ها اشاره کرد که  دشمنان می خواهند با بهره گیری از این مباحث اسلام را به گونه ای دیگر جلوه داده و مانع از گسترش آن در جهان شوند.

اشعار بی محتوا و سند از آسیب های وارده به عزاداری ها است

حجت‌الاسلام اسماعیل قبادی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه در گفتگو با مرصاد در خصوص آسیب های عزاداری های امروز محرم اظهار داشت: از جمله آسیب‌هایی که هم اکنون به این موضوع وارد است می‌توان به نوحه های بی محتوا و بی سند اشاره کرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه تاکید کرد: نباید هیئت ها به خود اجازه دهند که از هر نوحه و مداحی در این ایام استفاده کند.

حجت الاسلام قبادی نداشتن راهنما را از دیگر آسیب‌ها عنوان و تصریح کرد: نداشتن راهنما، واعظ و سخنران از آسیب ها و عیب های اساسی هیئت ها است.

وی تاکید کرد: هیئت نباید بدون واعظ و سخنران باشد، بلکه باید از واعظ، روحانی، دانشمند و گوینده واجد صلاحیت های علمی و اخلاقی استفاده کند.

هیئت ها صِرف عزاداری نباید برای مردم اذیت و آزار ایجاد کنند

این مسئول افزود: همچنین باید روحیه محبت و مهربانی در هیئات موج بزند و نباید هیئات موجب مردم آزاری شوند که از آسیب های عزاداری های امروز است.

وی تاکید کرد: نباید صرف عزاداری برای امام حسین (ع) مردم را با صدای بلندگو، خودروها و بستن خیابان ها اذیت و آزار کرد، چراکه ایشان نیز به این شکل عزاداری راضی نیست.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه گفت: هیئات در این ایام باید محبت به مردم و رفتار خوش با مردم را سرلوحه خود قرار دهند.

زنجیرزنی بانوان و آسیب رساندن به خود با قمه و زنجیر تیغ دار از آسیب های وارده به عزاداری هاست

وی زنجیرزنی بانوان را از دیگر آسیب ها برشمرد و  تاکید کرد: بانوان نباید وارد صف زنجیرزنی مردان شوند و ما چنین موضوعی را در دین و مذهب نداریم.

حجت الاسلام قبادی قمه زنی و زنجیر زنی با زنجیرهای تیغ‌دار را از دیگر آسیب ها دانست و گفت: این موضوع یکی از منکرات است و هیئت ها نباید مرتکب آن شوند.

وی گفت: در کرمانشاه قمه زنی نداریم و زنجیرزنان نیز از زنجیرهای تیغ‌دار استفاده نمی‌کنند اما در مجموع نباید در قالب عزاداریها مرتکب چنین منکراتی شوند.

عزاداری برای امام حسین (ع)  مستحب است/نباید مستحبات باعث فراموشی واجبی چون نماز شود

این مسئول با بیان اینکه عزاداری برای امام حسین (ع) جزو مستحبات است، گفت: نباید انجام این مستحب موجب آسیب رسیدن به واجبات شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه افزود: نباید طولانی شدن عزاداری های شبانه ما باعث قضا شدن نماز صبح شود.

وی تاکید و خاطرنشان کرد: عزاداری مستحب است و نباید این امر مستحب باعث شود که واجبات دینی ما چون نماز فراموش شود.

حجت الاسلام قبادی اشاره ای نیز به رسم دسته گردانی داشت و گفت: معتقدم چندان نیازی به گردش عزاداری در معابر و خیابان‌ها نیست و هیئات می توانند در حسینیه یا در منزل یا مقابل منزل بانی مراسم، به عزاداری بپردازند و لزومی به گردش هیئت در محلات نیست.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه افزود: دسته روی در دهه محرم مرسوم و یک سنت است اما این موضوع نباید باعث تزاحم و مزاحمت هیئت ها نسبت به یکدیگر و مردم شود.

 وارد کردن خرافات در عزاداری ها و استفاده از اشعار سخیف از آسیب عزاداری های امروز است

حجت الاسلام محمد آفتابی، کارشناس مسائل دینی و مذهبی نیز در گفتگو با خبرنگار  مرصاد در این خصوص اظهار داشت: در خصوص آسیب شناسی عزاداری های محرم در سطح کشور نیز بحث های زیادی شده است و اعتقاد بر این است که در فرهنگسازی روی این موضوع ضعیف هستیم و مصادیق آن در استان های مختلف متفاوت است.

وی آسیب های عزاداری های امروز محرم را به دو بخش محتوایی و شکلی تقسیم کرد و افزود: از جمله آسیب های محتوایی که مهمتر از آسیب های شکلی است می توان به وارد کردن خرافات در عزاداری ها، قفل زدن  بر علم های عزاداری و استفاده از اشعار اغراق آمیز و سخیف و سبک در مدیحه سرایی ها اشاره کرد.

حجت الاسلام آفتابی تصریح کرد: در برخی از اشعار اهل بیت را یا به جایی می برد که دسترسی به آن را برای نسل جوان و امروز سخت می‌کند یا خیلی پایین می آورد که موجب اهانت به جایگاه اهل بیت می شود.

غلبه بُعد عاطفی بر بُعد عقلانی و عدم شناخت دین

این کارشناس مسائل دینی و مذهبی، غلبه بعد عاطفی بر بعد عقلانی و عدم شناخت دین را از دیگر آسیب ها برشمرد و گفت:  همه چیز را حتی نمی توان با بُعد عاطفی پیش برد و حرکت داد، حتی در زندگی فردی و اجتماعی نیز نمی‌توان این کار را کرد.

وی افزود: آنچه که می تواند بُعد عاطفی را نظام‌مند کند، بُعد اخلاقی و شناخت است به این معنا که وقتی بُعد اخلاقی و شناخت برای جوان و نوجوان امروزی ما ایجاد شود، زمانی که به بُعد عاطفی برسد، عاطفه و بُعد عقلانی با هم تلفیق می شود و به یک شناخت صحیح و درست از دلایل عزاداری از امام حسین علیه السلام و همچنین  دلایل شناخت دین، دلایل شناخت راه امام حسین علیه السلام و نهایتا دلایل شناخت خدا می رسد.

بی اهمیتی به واجباتی چون اقامه نماز در عزاداری های محرم

حجت الاسلام آفتابی، اهمیت ندادن به واجبات چون اقامه نماز را از دیگر آسیب های عزاداری های امروز محرم دانست و گفت: نباید این مراسم به گونه‌ای برگزار شود که تنها عزاداری صِرف باشد بلکه باید رعایت واجبات ویژه اقامه نماز نیز مدنظر باشد. چه بسا که اقامه نماز از اهداف اصلی قیام امام حسین علیه السلام بوده است.

این کارشناس مسائل دینی و مذهبی افزود: واجباتی چون نماز قید دار نیست و محرم و صفر ندارد، بلکه در تمام حالات و احوال وجود دارد و تنها شرایط آن فرق می کند.

گسترش دروغ پردازی در روضه های محرم آسیب است/لزوم استناد به روایات صحیح و  کتب معتبر دینی

وی گسترش دروغ پردازی ها در روضه ها را از دیگر آسیب های وارده به عزاداری های محرم امروز برشمرد و تصریح کرد: در روضه ها باید به روایاتی که به صورت صحیح وارد شده و یا کتبی که توسط علمای دین نوشته شده است، استناد کرد.

 حجت الاسلام آفتابی تاکید کرد: درست است که گریه بر روضه امام حسین (ع) ثواب دارد اما ما حق نداریم به هر طریقی مخاطب را به گریه بیندازیم.

وی گفت: نباید گریه برای امام حسین(ع)  با دروغ پردازی ها خراب شود بلکه بیان واقعیات کربلا دل هر انسان آزادیخواهی را به درد می آورد و یقیناً  اشک هم جاری خواهد شد.

این کارشناس دینی و مذهبی افزود: البته می توان  اتفاقات و روایات مذکور را به زبان امروزی بیان کرد  تا برای مخاطب قابل فهم تر باشد و بیان آنها به شکل امروزی مانعی ندارد.

«جدایی دین از سیاست» یکی از مهمترین آسیب های محتوایی به عزاداری های امروز است

وی ادامه داد: نکته دیگری که سالهای اخیر در دسته جات عزاداری ترویج می شود و می توان آن را از آسیب های محتوایی برشمرد بحث جدایی دین از سیاست است.

حجت الاسلام آفتابی تصریح کرد: خیلی ها سال های اخیر این موضوع را ترویج می کنند و عزاداری امام حسین علیه السلام را بی ارتباط به استکبار ستیزی جلوه می دهند در حالی اینها اصل عزاداری امام حسین علیه السلام است و اگر اینها را برداریم شاید عمده یا حتی کل هدف امام حسین علیه السلام زیر سوال می رود.

این کارشناس دینی و مذهبی تاکید کرد: ما هر چه داریم از دین و سیاست های صحیح و درست و صادقانه است و نه سیاست های غلط و جناح بازی هایی که اکنون در سطح جامعه یا جهان وجود دارد.

وی تصریح کرد: هم اکنون در سطح جهان قبیله بازی شده و براساس سیاست های غلط و جدایی دین از سیاست و نگاه خودشان به کشور ضعیفی چون یمن حمله ور می شوند که نمونه آن عربستان است.

حجت الاسلام آفتابی جدایی دین از سیاست را از شایسته مسلمانان و پیروان امام حسین علیه السلام ندانست و آن را از مهمترین آسیب های عزاداری های امروز محرم برشمرد.

وی رقابت های شدیدی که گاهی بین گروه ها و هیئت های مذهبی ایجاد می شود را از دیگر آسیب ها دانست و گفت: گاهی شاهد به رخ کشیدن هیئت ها نسبت به دیگر هیئت ها هستیم که این رقابت ها آن روح معنویت را در میان عزاداران و آن افرادی که در این هیئت ها هستند و به ویژه جوانان و نوجوانان از بین می برد و تاثیرات آن نیز در سال های آتی استمرار خواهد داشت و نتایج آن نیز به فرهنگ در سال های بعدی بروز و ظهور خواهد کرد.

این کارشناس دینی و مذهبی تصریح کرد: وقتی جوان یا نوجوان امروز این رقابت های غلط و منفی را ببیند و آن را به الگوی خود قرار دهد، در سال های آینده او نیز همین رفتار را با هیئت های دیگر خواهد کرد و این موضوع استمرار خواهد داشت.

ضرورت پرهیز از برخورد کاسبکارانه توسط برخی مداحان و واعظین

وی آسیب رساندن به بدن را از دیگر نمونه های آسیب در عزاداری های محرم برشمرد و گفت: این موضوع هم آسیب شکلی و هم محتوایی است و در مواردی چون " قمه زدن" در ظاهر به بدن انسان آسیب وارد می شود که البته حرام است اما در بحث محتوایی نیز دشمن از این موضوع سوء استفاده می کند.

حجت الاسلام آفتابی برخورد کاسبکارانه با عزاداری های محرم را از  دیگر آسیب های عزاداری های امروز محرم دانست و گفت: این موضوع مسئله جدیدی است که متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است.

این کارشناس دینی و مذهبی تاکید کرد: چه در بحث واعظین مطرح و چه مداحان مطرح نباید در دعوت ها برای حضور در مراسم و عزاداری های امام حسین علیه السلام مباحثی چون تعیین نرخ و مباحثی از این دست مطرح باشد.

ضرورت بررسی کارشناسی و حساب شده آسیب ها در عزاداری ها

وی با تاکید بر اینکه این موضوع آسیبی است که باید به صورت کارشناسی و حساب شده به آن پرداخت، گفت: البته واعظین و مداحان خوبی در این حوزه داریم که بسیار دارای احترام هستند و هدف ما نیز تخریب عزاداری امام حسین علیه السلام  و این افراد نیست.

حجت الاسلام آفتابی خاطرنشان کرد: باید آسیب های مذکور مورد کارشناسی و بررسی قرار گیرند، چرا که دشمن به اشکال مختلف از اقتصاد تا مذهب، فرهنگ و... به دنبال سو استفاده است.

وی تصریح کرد: نباید صرف عزاداری امام حسین علیه السّلام به هر نوع محتوایی گوش داد، هر شعری را مورد توجه قرار داد و هر فرد و خرافاتی که در عزاداری ها وارد می شود را بپذیریم.

انتقادات نباید باعث آسیب به اصل عزاداری شود

این کارشناس دینی و مذهبی تاکید کرد: یقینا اگر کسی اشعار  سخیف و یا خرافات را در دین وارد و یا جدایی دین از سیاست را ترویج کرد، چه خودش بخواهد و چه نخواهد در زمین دشمن بازی می کند و دشمن از این موضوعات سو استفاده می کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به راهکارهایی برای این موضوع اشاره کرد و گفت: این خرده گیری ها و ایرادهایی که در حوزه محتوا و شکل به عزاداری ها وارد است، نباید به اصل عزاداری ها آسیب برساند.

حجت الاسلام آفتابی تصریح کرد: ما باید این آسیب ها را بیان کنیم، اما ۹۹ درصد عزاداری‌های ما عزاداری های خوب است و نباید ایراد گرفته می‌شود، باعث دلسردی برای برپا کننده این مجلس عزا، خطیب و دست اندرکاران هیئت ها باشد و به هیچ وجه نباید این دلسردی را ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: بسیاری از این آسیب ها با آرامش، موعظه و منطق قابل حل است و با تندخویی ورفتارهایی از این دست نمی توان کاری از پیش برد.

ضرورت تشکیل یک تیم کارشناسی برای بررسی این موضوع

این کارشناس دینی و مذهبی تاکید کرد: هیچ موضوعی با لجاجت قابل حل نخواهد بود و با لجاجت با هیئت ها، واعظان و  سخنرانان تاکنون هیچ موضوعی حل نشده و قابل حل نیست.

وی تاکید کرد: آسیب‌ها را باید از مجرای خودش که همان حوزه‌های علمیه است حل کرد و می توان برای حل این آسیب ها به ویژه در حوزه محتوایی از ظرفیت حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم استفاده کرد.

 این کارشناس دینی و مذهبی تصریح کرد: می شود یک تیم کارگروه یا مجموعه ای به صورت حساب شده و کارشناسی  روی این آسیب‌ها کار کنند.

حل آسیب های عزاداری ها باید به بدنه عمومی مردم کشیده شود/لزوم پرداختن به هدف اصلی امام حسین (ع) در مراسمات

وی با بیان اینکه این موضوع با یک یا چند مصاحبه قابل حل نیست، تاکید کرد: باید موضوع را به بدنه عمومی مردم کشاند.

حجت الاسلام آفتابی ادامه داد: باید به تمام هیئت ها مردم آسیب ها و راهکارهای آن ارائه و به این موضوع پرداخته شود و رسانه‌ها نیز می‌توانند در این زمینه کمک کنند و به مصادیق آسیب ها بپردازند.

وی گفت: به دلیل حضور گسترده جوانان در مراسم عزاداری، هدایت اندیشه صحیح و ناب  باید از جمله برنامه ها برای جوانان باشد و راهکاری که می تواند آن آسیب ها را کم کند، این است که به آن هدف اصلی امام حسین علیه السلام پرداخته شود و مصادیق روز آن هم بیان شود.

این کارشناس دینی و مذهبی تاکید کرد: اگر این اتفاق در حوزه عزاداری های ما افتاد و به دلیل گستردگی حضور جوانان در مراسمات  توانستیم این مسیر را به عزاداری ها بدهیم، یقینا در آینده نیز این آسیب ها کم خواهد شد.

ضرورت استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری برای حل آسیب های عزاداری ها/راهکارها به خوبی تبیین و ترویج شود

وی با بیان اینکه نباید از ظرفیت های فرهنگی و هنری در این زمینه غافل شد، گفت: استفاده از زبان هنر در این زمینه می تواند اثر گذار باشد و می توان با ایجاد انسجامی بین نهادهای فرهنگی و با محوریت ائمه جمعه در سراسر کشور به بحث تعزیه، نمایش، فیلم، انیمیشن های کوتاه در این راستا ورود کرد و زبان هنر را در هم در بحث اصل عزاداری ها و هم کاهش آسیب ها دخالت داد و یقینا مثمر ثمر خواهد بود.

حجت الاسلام آفتابی در پایان خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه سالهاست کارشناسان روی برخی از  این آسیب ها کار کرده اند، می بینیم که هنوز وجود دارد و دلیل آن این است که راهکارها به خوبی تبیین و ترویج نشده اند و اگر این راهکارها به خوبی تبیین و ترویج شوند شاهد کاهش این مشکلات خواهیم بود.

با توجه به مباحث فوق می توان به این نتیجه رسید که در وهله اول آگاهسازی جوانان و هیئات از اهداف اصلی قیام امام حسین (ع) با استفاده از ظرفیت های فرهنگی، هنری و رسانه ای تا حد زیادی می تواند باعث روشنگری در این زمینه و کاهش آسیب های کنونی در عزاداری های امام حسین (ع) شود و در وهله بعدی نیز ضرورت دارد چهارچوب هایی برای هیئات مذهبی ایجاد شود که در قالب آن آموزش های لازم را فرا گرفته و به اعضای شرکت کننده در مراسم منتقل کنند تا در نتیجه آن شاهد بروز و ظهور این آسیب ها در مراسمات عزاداری و در نتیجه آن سوء استفاده دشمنان از این موضوعات نباشیم.

گزارش از: طیبه قدمی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

دشمن از حادثه تلخ هواپیما خوشحال شد

امام خامنه‌ای: کوبیدن پایگاه‌های آمریکا از سوی سپاه «ایام الله» است

مرصادنیوز: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: آن روزی که ده‌ها میلیون در ایران و صدها هزار نفر در بعضی کشورها به پاس خون فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند و بزرگترین بدرقه جهان را شکل دادند از ایام الله است.

پربازدیدها