کد مطلب: 383031
شنبه ۱۳۹۸/۶/۱۶ - ۲۱:۳۸

جوابیه میراث فرهنگی به تخریب نقش برجسته کشف شده در ثلاث‌باباجانی:

حفاظت فیزیکی از تمام آثار تاریخی غیرممکن است

مرصادنیوز: اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در خصوص تخریب نقش برجسته کشف شده کوه‌های ثلاث باباجانی جوابیه صادر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، تصاویری در فضای مجازی مبنی بر تخریب نقش برجسته‌ای تاریخی در کوه‌های ثلاث‌باباجانی دست به دست می‌شود که موجب واکنش مردم به عدم حفاظت از آثار تاریخی توسط سازمان میراث فرهنگی شد.

اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در این خصوص با صدور جوابیه‌ای اعلام کرد: این نقش برجسته اسفندماه ۹۷ با همکاری افراد محلی و یکی از باستان‌شناسان این اداره کل کشف و مراحل تحقیق، پژوهش، مستند نگاری و نقشه برداری بر روی اثر به صورت کامل انجام گرفت، اما سودجویان و تخریب گران آثار تاریخی حدود دو ماه پیش با شناسایی محل اثر با توجه به پرت بودن و امکان سخت دسترسی نیروهای حفاظتی به آن اقدام به تخریب قسمتی از این نقش برجسته کردند.

با توجه به وجود بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در سطح استان در کنار محوطه‌ها و موزه‌ها کمبود نیروی یگان حفاظت (تنها ۲۵ نفر) شرایط حضور نیروی انسانی را در کنار تک به تک آثار را به امری غیر ممکن تبدیل کرده است و این مساله باعث شده در طول سال شاهد کاوش‌های غیر مجاز فراوانی در سطح استان و شکل گیری این اتفاق تلخ باشیم.

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با اطلاع یافتن از این موضوع ضمن پیگیری جهت شناسایی مسببان امر مراحل مرمت اضطراری این اثر را در دستور کار قرار داده است که البته با توجه به تصاویر و مستندات و مطالعات موجود این قابلیت وجود دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

پیگیری مرصادنیوز نتیجه داد

ورود قوه‌قضاییه به ماجرای کارخانه کاشی چینی‌ها/ دستور پیگیری صادر شد

مرصادنیوز: رییس دستگاه قضا به سازمان بازرسی کل کشور دستور پیگیری ماجرای سرمایه‌گذاری چینی‌ها در صنعت کاشی استان کرمانشاه داد.

پربازدیدها