کد مطلب: 383331
پنجشنبه ۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۱۴:۳۲

جزئیات شرایط دریافت کمک هزینه بارداری تامین اجتماعی

مرصادنیوز: کمک هزینه بارداری یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی است که به ۲ میلیون نفر از خانم‌های تحت پوشش خود ارائه می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، کمک هزینه بارداری یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی است که به ۲ میلیون نفر از خانم‌های تحت پوشش خود ارائه می‌دهد.

پیش از محمدحسن زدا قائم مقام مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار فیلمی درباره کمک هزینه زایمان با اشاره به ماده ۵۹ قانون تامین اجتماعی گفته بود: اگر خانم بیمه شده تامین اجتماعی یک سال سابقه بیمه داشته باشد می‌تواند از ۶ ماه بارداری استفاده کند و ۲.۳ حقوق خود را دریافت کند.

بیمه شدگان زن با ارائه گواهی ولادت و شناسنامه نوزاد و مادر می‌توانند درصورت عدم اشتغال به کار حسب ضوابط قانونی از غرامت دستمزد ایام بارداری و مرخصی زایمان بهره‌مند گردند.

شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه بارداری:

_ظرف یک سال پیش از زایمان، حق بیمه ۶۰ روز کار را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشند.
_در مدت استراحت مشغول کار نبوده مزد یا حقوق دریافت نکرده باشند.
_در تاریخ اعلام بیماری، مشغول به کار بوده و یا در مرخصی استحقاقی باشند.
_در دوره استرحت مزدی برای وی مطرح باشد.

مدارک لازم برای دریافت کمک هزینه بارداری

_دفترچه درمانی
_گواهی پزشک معالج
_تائیدیه مراجع پزشکی ذیربط (حسب مورد)

محاسبه کمک هزینه بارداری به چه صورت است؟

میزان کمک هزینه بارداری، معادل دو سوم آخرین مزد یا حقوق بیمه شده با در نظر گرفتن روز‌های استراحت است که بدون کسر ۳ روز اول پرداخت می‌شود.

نحوه محاسبه آخرین مزد یا حقوق بیمه شده به این ترتیب است که کل مبالغ مشمول کسر حق بیمه که بیمه شده در آخرین ۹۰ روز قبل از استراحت دریافت کرده است، با هم جمع می‌شود و بر تعداد روز‌های کارکرد بیمه شده در این مدت تقسیم می‌شود.

مدت مرخصی استراحت زایمان

کمک هزینه بارداری از اولین روز شروع استراحت، محاسبه و پرداخت می‌شود مدت مرخصی زایمان برای مادرانی که فرزاندانشان را از شیر خود تغذیه می‌کنند، ۶ ماه است که ۳ ماه آن می‌بایست بعد از دوران زایمان باشد.

همچنین بیمه شده تامین اجتماعی در طول دوره بارداری اگر دچار عوارض شود و براساس نظر پزشک معالج و شورای پزشکی سازمان تامین اجتماعی نیاز به استراحت داشته باشد غرامت دستمزد این ایام پرداخت می‌شود.

در مدت زمانی که پیش از بارداری فرد نیاز به استراحت داشته باشد از مدت ۶ ماه استراحت بعد از زایمان کسر نشده و پس از تأیید مرجع پزشکی ذیربط ایام بیماری قابل پرداخت خواهد بود.

در سال ۸۴ مجلس شورای اسلامی قانون استراحت خانم‌ها بعد از زایمان را از ۴ ماه به ۶ افزایش داده است و طبق گفته‌های محمد حسن زدا قائم مقام مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در سازمان‌هایی که منابع تامین شده باید ۹ ماه سازمان‌هایی منابع تامین نشده باشد ۶ ماه اجرا می‌شود.

لازم است خانم‌ها بدانند در مدت زمانی که از غرامت دستمزد ایام بارداری استفاده می‌کنند سابقه بیمه‌ای محسوب می‌شود.

افراد با مراجعه به کارگزاری‌های تامین اجتماعی می‌توانند از کارشناسان مربوطه در تامین اجتماعی راهنمایی لازم را دریافت و کمک هزینه بارداری را دریافت کنند.

انتهای پیام/

باشگاه خبرنگاران

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

حمایت از تولید خوب است، اما برای خارجی‌ها!

شکستن کاشی ایرانی زیر پای «چینی‌ها» /کابوس ورشکستگی

مرصادنیوز: حمایت دولتی‌ها از سرمایه‌گذاری چینی‌ها و عدم توجه به تهدید این موضوع برای تولید داخلی تولیدکنندگان این حوزه را با کابوس ورشکستگی روبرو کرده است.

پربازدیدها