کد مطلب: 384258
چهارشنبه ۱۳۹۸/۷/۳ - ۹:۱۹

پاره شده؛ دوختنی هم نیست

مرصادنیوز: آنها سیلی های آبداری در این چند ماه، درست جلو چشم کنجکاو ملت ها، از ایران و متحدانش خورده اند. آمریکا، سر ماجرای سرنگونی پهپاد فوق مدرن و گران قیمتش که وارد قلمرو ایران شده بود، تحقیر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، یادداشت* : حرف، باد هواست. ترامپ، زیاد حرف زده این یکی دو روز. ماکرون و جانسون هم. ایضا بیانیه سه دولت اروپایی. ایران باید فلان کار را بکند وبهمان کار را نکند!مذاکره درباره توانمندی موشکی و نفوذ منطقه ای را آغاز کند و تعلیق تعهدات برجامی را متوقف نماید! و...

اما حرف، باد هواست. دنیا اکنون می داند چه اتفاقی افتاده است. آمریکا رسما زیر برجام زد و اروپایی ها به شکل اعلام نشده. دولت های غربی، آغاز کننده درگیری های دامنه دار با ایران و دیگر ملت های منطقه بودند؛ اما سالهاست نمی توانند پرونده هیچ یک از این درگیری های خود ساخته را به اراده خود ببندند.

آنها سیلی های آبداری در این چند ماه، درست جلو چشم کنجکاو ملت ها، از ایران و متحدانش خورده اند. آمریکا، سر ماجرای سرنگونی پهپاد فوق مدرن و گران قیمتش که وارد قلمرو ایران شده بود، تحقیر شد. و انگلیس، در ماجرای توقیف نفتکشش، به تلافی گستاخی در جبل الطارق.

در سوریه و عراق، تحقیر و شکستی سهمگین را به جان خریدند. و این آخر سری، مقاومت مظلوم یمن، نه تنها تیر خلاص را به ابهت پوشالی عربستان زد، بلکه حیثیت ابرقدرتی آمریکا و رادارها و پدافند پاتریوتش را به چالش کشید.

ترامپ و جانسون و ماکرون، زیاد حرف می زنند. اما ناظران مطلع می دانند علت این داد و فریاد و هارت و هورت چیست. قرار بود روند برجام، از ایران خلع قدرت کند و به لقمه راحت الحلقوم بدل نماید. اما نخوت ترامپ و متحدان اروپایی اش- با این توهم که ایران ضعیف شده- موجب شد ایران عزتمند، آن روی سکه را نشان دهد.

حالا نمی دانند با تور و تار عنکبوتی پاره شده خود چه کنند. پرستیژ معطوف به رعب افکنی غرب، زایل شده و این، خسارتی غیر قابل جبران است. برای همین هم لَه لَه می زنند نمایش مذاکره ترتیب دهند. آب رفته اما به جوی برنخواهد گشت. اکنون اراده ایران و متحدانش هست که پیش می رود.

در همین یک هفته، تحلیلگران ارشد بسیاری در آمریکا و اروپا نوشتند نظم جهانی پس از سیطره غرب در جنگ جهانی دوم تمام شده و نظم تازه ای آغاز شده است. مقامات غربی زیاد جیغ می کشند، اما باید تحمل کنند تا نظم جدید مستقر شود.

*محمد ایمانی - تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای

منبع: مشرق

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

اصرار تیم اقتصادی کرمانشاه بر یک تصمیم غلط

سازمان بازرسی پیگیر کارخانه کاشی چینی ها

مرصادنیوز: با وجود اصرار تیم اقتصادی کرمانشاه بر تصمیم غلط احداث کارخانه کاشی توسط چینی ها، مسئولان سازمان بازرسی استان در حال پیگیری موضوع هستند.

پربازدیدها